Haber Bankam

Mortgage ve Konut kredisi faizleri 2017’de düşecek mi?

2017 yılında konut kredisi faizlerinde düşüş yaşanacak mı? Ekonomistler ne diyor? Ev almak isteyenler beklemeliler mi? İşte 2017 yılı konut ve kredisi faizleri hakkında ki yorumlar..

Mortgage ve Konut kredisi faizleri 2017’de düşecek mi?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Yeni bir ev almak isteyen vatandaşlarımıza uygun faiz ve uzun vade kolaylığı ile kredi veren bankalar piyasalardaki ekonomik sıkıntılardan dolayı olması gereken seviyelerin üzerindeki faiz oranları ile konut kredisi vermeye devam etmektedir. Pekala mortgage ve konut kredisi faizleri 2017’de düşecek mi? Hepimizin merak ettiği konuların başında gelecektir. 2016 yılının ortalarına kadar konut kredisi faiz oranları %1,20 civarında uygulanmaktaydı. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan konut kredilerinin indirilmesi çağrısına ilk önce devlet bankası olan Ziraat bankası ve Halk bankası olmak üzere neredeyse tüm bankalar tarafından olumlu cevap verilmiştir. Bu olaydan sonra % 1 lerin altına gerileyen konut kredileri bazı bankalar tarafından % 0,90 seviyelerine kadar indirilmiştir. Gerçekten şuan bu oranlar ile verilen konut kredisi sayesinde bir çok insan hayal ettikleri eve kavuşma imkanı bulmuştur. Ama bu konut kredisi faiz oranlarının daha aşağıya inmesi beklenmeli midir. Yoksa bu seviyelerde kalmaya devam mı edecek yoksa yukarıya doğru bir yükselme olacak mı? Bu sorularınıza cevap vermek amacı ile hazırladığımız bu makalenin sizlere yardımcı olmasını ummaktayız.

Konut kredisi faiz oranları

Bankaların vermiş olduğu konut kredilerinin %0,80 civarındaki faiz oranları ile vermiş oldukları kredi vadelerinin ne kadar kısı olduğundan şikayetçi olmaktayız. İnsanlara konut kredilerinin düşük olduğu algısı aşılanmak için bu faiz oranı ile maksimum 24 ay (konut almak için gerçekten çok kısa bir vade) taksit uyglanmaktadır. İnsanların normal şartlarda bi ev almak için kullandıkları vade 120 ay olduğundan bu vadenin ne kadar kısa olduğunu daha iyi anlamaktayız. Eğer 120 ay vade ile konut kredisi kullanmak isteyen bir müşteriden en düşük faiz oranı alan banka devlet bankaları ve bunların uyguladıkları faiz oranları % 0,88 olarak dikkat çekmektedir. Devlet bankası dışındaki bankalar ise %0,90 ile % 1,10 arasında faiz oranı uygulamaktadırlar.Konut almak isteyenler ne yapmalı?

Piyasalar bankaların yapmış olduğu faiz indirim kararından sonra ev fiyatlarındaki yüksek artış nedeni ile bir durgunluk daha yaşanmıştır. Piyasalardaki ekonomik sıkıntı ve durma noktasına gelen konut satışlarını canlandırmak için yapılan faiz indirimini fırsata çevirmek isteyen bazı çevreler ev fiyatlarında fahiş fiyat artışına gitmişlerdir. Bu yüzden faiz oranları yüksek olduğu zaman ile faiz oranlarında indirim yapıldığı zaman arasında bir fark oluşmamıştır. İnsanlar bir kaç ay önce almak istedikleri evi faiz oranları yüksek olduğu için alamıyorlardı şimdi ise konut fiyatlarının yüksek olmasından alamıyorlar. Peki ne yapmak gerekiyor? Ev fiyatları yükselecek diye paniğe kapılıp hemen bir ev mi almalı yoksa faizler daha da düşecek diye biraz daha beklemeli mi?

Konut kredisi faizleri 2017'de düşecek mi

Konut kredisi faizleri 2017’de düşecek mi

Bu konuda farklı görüşler olmak ile birlikte ben olayın seyrini daha güzel bir şekilde sonuçlanacağını değerlendirmekteyiz. Şu an içinde bulunduğumuz durumdan dolayı bazı işlerin yavaş işlemesi normal olarak değerlendirilmelidir. Darbe girişimleri sonucunda uygulanan Ohal kararı ile piyasalar ilk olarak çekimserliğe bürünmüş daha sonra normalleşme başlamıştır. İnsanların bu gibi durumlarda yatırımını altına yapmasından dolayı konut satışlarında bir durgunluk olduğu tahmin edilmektedir. Fakat bu durumun çok da uzun süreceği tahmin edilmemektedir. Bankaların 2017 yılından itibaren mortgage ve konut kredilerinde bir kaç puan daha indirime gitmesi beklenmektedir. Bu indirimler sonucunda konut kredisi faiz oranları %0,65 ile % 0,75 oranlarında kalacağını düşünmekteyim. Sizde yeni bir ev almayı düşünüyorsanız veya elinizdeki bir miktar parayı kredi takviyesi ile konuta bağlamayı düşünüyorsanız 2017 ‘nin ortalarına kadar beklemeniz tavsiye edilmektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ