Haber Bankam

Milli Savunma Üniversitesinin akademik birimleri belirlendi

Milli Savunma Üniversitesinin akademik birimleri belirlendi
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Milli Savunma Üniversitesi teşkilatının oluşturulmasına ilişkin  Bakanlar Kurulu kararı, Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Akademik birimleri yönetim ve danışma organları ve idari yönetim kadrosu ve birimlerinin belirlenmesine ilişkin karar ile askeri okullar Milli Savunma Üniversitesine bağlı olarak yeniden açılacak.

3 Harp okulu 4 meslek yüksekokulu 10 enstitü açılacak

Fetö olaylarına karıştığı gerekçesiyle kapatılan Harp okullarının yerine açılmasına karar verilen Milli Savunma Üniversitesi 2017 de açılarak öğrencilere eğitim vermeye başlayacak. Milli Savunma üniversitesine bağlı olarak açılması planlanan Askeri Okullar 2017 de eğitimlerine devam edeceğinden akademik birimleri belirlendi.

Buna göre Milli Savunma Üniversitesinin belirlenen akademik birimleri, akademik yönetim organları, danışma ve idari yönetim birimleri 3 harp okulu, 4 meslek yüksekokulu ve 10 enstitüden oluşacak şekilde açılması karara bağlandı.

Buna göre, Milli Savunma Üniversitesi, Rektörlüğe bağlı Kara, Deniz , Hava Harp Okulu, Kara Astsubay Meslek Yüksek okulu, Deniz  Astsubay Meslek Yüksek okulu, Hava Astsubay Meslek Yüksek okulu, Bando Astsubay  Meslek Yüksek Okulu, Kara Harp Enstitüsü, Deniz Harp Enstitüsü, Hava Harp  Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü,  Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği  Enstitüsü, Hazerfan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü, Milli Savunma ve  Güvenlik Enstitüsü ile Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü’ nden oluşacak.Milli Savunma Üniversitesi Akademik Birimleri

Üniversitenin akademik yönetim organları arasında Rektör, Yönetim  Kurulu, Senato ve Yüksek Danışma Kurulu yer alacak. İdari yönetim birimlerini, Destek Hizmetleri, Personel, Öğrenci  İşleri, Kütüphane ve Dokümantasyon, sağlık, Kültür ve spor, Bilgi İşlem, Yapı  İşleri ve Teknik, Strateji Geliştirme, Uluslararası eğitim İlişkileri, Basın ve  Halkla İlişkiler daire başkanlıkları ile Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü  oluşturacak. Milli Savunma Üniversitesinin idari yönetim teşkilatı başında Rektöre  bağlı bir Genel Sekreter bulunacak. Üniversitenin danışma birimi ise Rektörlüğe bağlı Hukuk Müşavirliği  olacak. Birimlerin görev dağılımı ile bunların altında yer alacak alt  birimler, Rektörün teklifi üzerine Milli Savunma Bakanı’ nın onayı ile  düzenlenebilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kurulan Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Erhan Afyoncu’yu atadı.

Milli Savunma Üniversitesinin işleyişi

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Milli Savunma Üniversitesi, rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden, kara, deniz ve hava harp okullarından, astsubay meslek yüksek okullarından oluşacak olup giriş şartları ile enstitülerin kurulması, işleyişi ve diğer hususlar, Milli Savunma Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle düzenleneceği kararnamede belirtilmiştir. Harp okulları ve astsubay meslek yüksek okulları, üniversite bünyesinde ve denetiminde kendi özel kanunlarına göre faaliyetlerini düzenleyecek ve iş ve işlemleri üniversite rektörlüğü tarafından yürütülecektir.

Milli Savunma Üniversitesine giriş için lisan eğitimi alan adaylar yatay geçişle, diğerleri ise yapılacak sınavlar ile alınacak olup alım şartları ve adaylardan istenen şartlar Bakanlık tarafından belirlenen yönetmeliğe göre belirlenecektir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ