Haber Bankam

Mide Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Mide Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 2,00 out of 5)
  Loading...

Genç yaşlı herkesin sıklıkla karşılaştığı bir rahatsızlık olan mide ağrısının bir çok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında yediğimiz yiyecekler, stres veya bakteriyel rahatsızlıklar olarak tanımlanabilmektedir. Rahatsızlığın farklı nedenlerden kaynaklanması nedeni ile öncelikle midenin neden dolayı ağrıdığını belirlemek yapılacak olan tedaviye yön vermektedir. Bu tür durumlarda sıkça kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri bulunmak ile birlikte bir çok insanın bitkisel tedavi ile sağlığına kavuştuğunu bilmekteyiz. Pekala Mide Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler nelerdir ve nasıl kullanılması gerekmektedir. Evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu bitkisel çay ve karışımlar sayesinde size büyük rahatsızlık veren mide ağrısı şikayetinden kurtulmanıza yardımcı olacak bilgiler vereceğiz.

Mide Ağrısının Nedenleri

Bazen yemek yedikten hemen sonra bazen ise aç karına meydana gelen mide ağrısının tanımını anlatmakta oldukça zordur. Bazılarında kramp şeklinde bazılarında yanma veya ekşime şeklinde görünen mide ağrısı zamanla şiddetlenerek insanlara büyük sıkıntılar verebilmektedir. Bu tür ağrı ve rahatsızlıkların bir çok nedeni olabilmektedir. Fakat bugüne kadar mide ağrısı şikayetinden doktora başvuranların birçoğunda aşağıda belirttiğimiz nedenlerden kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Bunların neler olduğunu belirtmek gerekirse;

 • Stres
 • Psikolojik nedenler
 • Herhangi bir besin maddesine karşı alerjik durumlar
 • Ağır yiyeceklerin fazla tüketilmesi
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Çok fazla yemek yeme
 • Aşırı aç kalma durumları
 • Çevresel faktörler
 • Fazla kilo
 • Ülser ve Gastrit gibi rahatsızlıklar
 • Safra taşı
 • Bakteriyel enfeksiyonlar

Yukarıda belirttiğimiz mide ağrısına neden olan olaylar bu tür şikayetlerde en çok rahatsızlığın nedeninde belirlenen tanılar olarak dikkat çekmektedir. Tabi ki sadece bunlardan birisi olacağı anlamına gelmemektedir bunların dışında farklı nedenler ile de mide ağrısı çekenler olabilmektedir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

öncelik ile şunu belirtmeliyim ki sık sık ve giderek artan mide ağrıları karşısında muhakkak uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bunun dışında yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı bir mide ağrısı çekenlerin ise ilaç kullanmaları gerekmektedir. Tabi ki bu tür rahatsızlıklara iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bazı insanlar ilaç kullanmak istemedikleri için sıklıkla bu tür bitkisel karışım veya bitkisel çay kullanımı iye mide ağrısı şikayetlerine son verebilmektedir. Mide ağrısı şikayetlerine karşı insanların en çok kullandığı bitkilerin neler olduğunu sıralamak gerekirse;

 • Nane
 • Fesleğen
 • Papatya
 • Rezene
 • Dereotu
 • Amber
 • Karahindiba
 • Zencefil
 • Biberiye
 • Kekik
 • Tarçın


Mide Ağrısının Nedenleri

Mide Ağrısının Nedenleri

Yukarıda belirttiğimiz bitkiler mide ağrılarında insanların en çok tercih ettiği bitkiler olarak dikkat çekmektedir. Bu bitkilerin bir çoğunu tek olarak bazılarını ise karıştırarak hazırlayacağınız bitkisel çaylar ile size büyük sıkıntılar veren mide ağrılarından kurtulabildikleri gibi bu bitkiler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedirler. Şimdi isterseniz mide ağrılarına iyi gelen bu bitkilerin nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedelim.

Mide Ağrısından Kurtulmak İçin Papatya Çayı

En güvenli bitkilerin başında gelen papatya bir çok rahatsızlıklara iyi geldiği gibi içinde barındırdığı maddeler sayesinde mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Mide ağrısı, ekşime ve gaz gibi şikayetlerden kaynaklı mide ağrılarında sindirim sistemindeki mukozayı rahatlatan papatya genel bir rahatlatıcı olarak mide ağrısı şikayeti bulunan insanların en büyük yardımcısı olarak dikkat çekmektedir. Hazırlanışı da bir o kadar kolay olan papatya çayının mide ağrısı şikayetlerinde en çok kullanılan bitki çayı olmasına neden olduğu belirtilmektedir. Kaynamış yarım litre suyun içine bir tutan kurutulmuş papatya atılarak 10 dakika demlenmesi beklenmelidir. Hazırlanan papatya çayına arzu edenler bir kaç damla limon ilave edebilir. Günde 2 – 3 fincan içilen papatya çayı oluşan mide ağrısı şikayetlerini oldukça iyi gelmektedir.

Mide Ağrısı İçin Bitkisel Çay

Mide Ağrısı İçin Bitkisel Çay

Mide Ağrısı İçin Ballı Tarçınlı Ilık Su

Mide ağrısı şikayetlerinde oldukça sık kullanılan ballı tarçınlı ılık su karışımı rahatlatıcı özelliği ile bu tür rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken bir fincan kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal ile bir çak kaşığı tarçın ilave ederek 5 dakika bekleyin. Hazırladığınız karışımı fazla soğutmadan ılık bir haldeyken tüketmeniz gerekmektedir. Basit bir yöntem ile hazırlanan Ballı Tarçınlı Ilık su sayesinde mide ağrısından kurtulabilirsiniz.

Mide Ağrısı İçin Nane Limon Çayı

Neredeyse her derde deva olan tane mide ağrısı gibi şikayetlerde de sıkça kullanılmaktadır. Özellikle mide bulantısı gibi şikayetlerden meydana gelen mide rahatsızlıklarında sıkça kullanılan nane limon çayı ayrıca bağırsakları rahatlatma özelliği ile tam bir şifa kaynağıdır. 1 tatlı kaşığı kuru nane ile bir adet küçük parçalar halinde kesilmiş limonu bir cezveye koyarak üzerini su ile doldurup 5 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız karışım bitki çayını süzerek kullanabileceğiniz gibi ılık bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz bitki çayları sayesinde mide ağrısı şikayetlerinizden kurtulmanız mümkün olduğu gibi ayrıca yukarıda belirttiğimiz mide ağrısına yol açan nelerden kaçınmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca günlük süt tüketimi bir çok rahatsızlığa iyi geldiği gibi mide şikayetlerine de iyi geldiğinden her gün bir bardak süt tüketmeye çalışınız.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ibrahim yıldız dedi ki:

  kimyasal ilaçlarla zehirleniyoruz ilaçlar hayatımızı alt üst ediyor bitkisel ve doğal ürünler çok kısa zamanda yerini alacak

BİR YORUM YAZ