Haber Bankam

Memurların Emekli İkramiyesine Yönelik Düzenleme Kabul Edildi

Memurların Emekli İkramiyesine Yönelik Düzenleme Kabul Edildi
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Emekli ikramiyesine esas hizmet süresinin 30 yıl üst sınırının Anayasa Mahkemesinin iptal etmesi üzerine ortaya çıkan sorunların giderilmesi amacıyla yapılan düzenleme yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel kurulunda kabul edildi.

Bilindiği üzere emekliliği hak eden bir devlet memuru en fazla 30 yıl üzerinden hesaplanan emekli keseneği ile tazminat alabiliyordu. Çalışma süresi 30 yılın üzerinde olması herhangi bir fark almasına imkan vermemekteydi. Bu konuda yapılan başvuru ve şikayetler sonucunda emekli olan devlet memurlarının çalışma süresi 30 yılın üzerinde olanlara ek ikramiye verilmesi gündeme gelmiştir.

Konu ile ilgili yapılan başvurular sonucunda 2015 yılında Anayasa Mahkemesi kanunda yazan emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler dikkate alınmaz maddesini iptal etmiştir. Bu kapsamda daha önceki yıllarda 30 fiili hizmet yılında bulunan ve emekli olan devlet memurlarının hizmet ettikleri 30 yılın üzerindeki süreler içinde ikramiye almalarını yolu açılmıştı.

Emekli memurlar ne kadar ikramiye farkı alacak?

Yapılan bu değişiklik ile emekli olan devlet memurlarından 30 yılın üzerinde hizmet süresi bulunanlar emekliler çalıştıkları yıllara göre ikramiye farkı alabilecekler. Emekli ikramiyesi farkı almaya hak kazanan memur emeklilerini alacakları ikramiye farkı 30 yılın üzerindeki çalışma sürelerine ve emekli keseneklerine göre hesaplanacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda emekli ikramiyesi farklarından 150 bin memur emeklisinin yararlanması beklenilmektedir. Devletin her kademesinden emekli olan memur emeklilerinin yararlanabileceği ikramiye farkı için 1 yıl içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılacak olan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda ödeme takvimi oluşturularak belirtilen tarihlerde ikramiye farkları hesaplarına yatırılacaktır.İkramiye Farkı ödemeleri ne zaman yapılacak?

Hizmet süresi 30 yılın üzerinde olan devlet memuru emeklileri yapacakları ikramiye farkı başvurularından sonra en son ay aldıkları maaşları ve emekli kesenek oranları ile yapılacak olan hesaplamalardan sonra almaya hak kazanacakları parayı 2017 yılında almaya başlayacaklar. Yapılacak olan başvurular sonucunda ne kadar ek ikramiye alacağı belli olan memur emeklilerinin alacakları ikramiye miktarının 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı en geç 2017 yılının mart ayına kadar ödenecektir. Toplam alacağı ek ikramiye miktarı 7.500 liranın üzerinde olanların ilk aldıkları ek ikramiye tutarından arda kalan ek ikramiye miktarları ise ikramiye ödemesinin yapıldığı tarihten 1 yıl sonra aynı ayda yapılacaktır. Yani yapılan hesaplama ile bir memur emeklisinin alacağı 10 bin liralık bir ek ikramiye farkı çıkarsa bu paranın 7.500 lirasını 2017 mart ayında geri kalan 2.500 lirasını ise 2018 yılının mart ayında alabilecektir.

Memur emeklilerinden hizmet süresi 30 yılın üzerinde olan 150 bin kişinin bu ek ikramiye hesaplamasından faydalanması beklenmek ile birlikte ek ikramiye sisteminden yararlanarak 30 yılın üzerindeki hizmet sürelerinin ikramiye farkını almak isteyenlerin 1 yıl içerisinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ