Haber Bankam

Memurlara Yeni 657 Kanunu Geliyor

Memurlara Yeni 657 Kanunu Geliyor
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Memurlara Yeni 657 Kanunu Geliyor

657 Sayılı Memurlar kanunda köklü değişiklikler yapılacak. Yapılacak yeni düzenlemeler ile yeni memurlar kanununda neler değişecek. Detaylar haberimizde..

Memur alımlarında özellikle sözleşmeli ve daimi memur alımları 657 sayılı kanundaki maddelere göre alımlar yapılmaktadır. Uyum sağlanması gereken maddeler üzerinde değişiklik uzun süredir yapılması bekleniyordu. Sadece memur alımları ile ilgili olarak kanun maddelerinde düzenlemeler ile kanunun tüm maddelerini içeren köklü bir değişiklik yapılması planlanıyor. Peki kanunda yapılacak düzenlemeler ile neler değişecek?

657 Sayılı Memurlar Kanunu Son Hali

Yeni yılla birlikte kanun maddelerin değişikliği üzerinde çalışmalara başlandı. 2017 yılı ilk altı ay içerisinde 657 sayılı memurlar kanunu ile ilgili köklü değişikliğe karar verildi. Meclise sunulması beklenen yeni yasa tasarısının meclisten geçmesi ile birlikte personel kanununda yeni revizyonla birlikte çok sayıda madde elden geçirilecek. 657 sayılı kanun bile tarihe karışarak yerine yenisi getirilecek.

Memurlara Yeni 657 Kanunu Geliyor

Memurlara Yeni 657 Kanunu Geliyor

Personel Kanunu Sil Baştan Yenilecek

Fetö darbe girişiminden sonra hükümet memur yasası ile ilgili olarak teröre destek veren kişilerin memurluğa sızmasını engellemek adına yeni bir düzenleme ile personel kanununu sil baştan düzenleyecek.

Yapılması planlanan değişiklik ile birlikte memurlar belirli aralıklarda denetlenebilecek. Memurların denetlenecek olmasının yanında birde sözleşmeli memur statüsü gündeme gelecek.

Ömür  boyu iş güvencesi içinde olan memurların durumları yapılacak düzenlemeler ile sil baştan değişecek. Memurluğa alınacak kişiler KPSS ve kamu kurumlarının sözlü sınavlarından geçerek göreve atanabilecek. Güvenlik soruşturması da  kurumlar tarafından geniş kapsamlı bir şekilde yapılacak.

İşini iyi yapamayan işinde yeterli olamayan memurlar yapılacak yeni düzenlemeler ile birlikte görevinden kolayca men edilebilecek. Görevden atılan memurların işe geri dönüşleri sınırlandırılacak.

Bayan memura desensiz kumaş verilecek detaylar için tıklayınız.Verimliliğe ve performansa göre maaş tespiti gündemde. Memur maaşlarında da düzenlemelere tabi tutulacak. Her memur aynı maaşı almayacak memurların performansına göre maaşları yeniden düzenlenecek. Görevini hakkıyla ifa eden, görevinde başarılı olan memurların maaşları performanslarına oranla artış gösterebilecek. Görevini iyi yapan memurların maaşlarında artış olurken, görevini iyi yapmadığı denetlemelerde anlaşılan memurların işlerine son verilebilecek ve görevden atılabilecek.

Memurların kıdem tazminatları ile ilgili olarak da kanunda yeni düzenlemeler yapılması gündemde. Memurlar yasası ile ilgili olarak hangi düzenlemelerin ne şekilde yapılacağı önümüzdeki günlerde daha da netleşecek. Memur Yerine Kamu Çalışanı İfadesi Kullanılacak. 657 Sayılı memurlar kanunda yapılacak düzenlemeler ile memur ismi de kaldırılacak. Memur isminin yerine ‘kamu personeli’ ifadesi kullanılacak.

Taşeron kadro memura karne verilecek detaylar için tıklayınız.

Muhalefetle anlaşıldığı takdirde yapılacak yeni düzenleme ile işçiler sözleşmeli işçiler daimi memurlar, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler kamu personeli ifadesi altında tek bir statüde toplanacak.

657 sayılı yasa sil baştan revizyona girecek ve bu yasa yapılacak düzenlemeler ile birlikte tarih olacak. 657 sayılı kanun yerine yeni düzenleme gelecek.

Performansa Dayalı Sistem Getirilecek. Hizmet sınıfında olarak görev yapan imam hemşire gibi memurlar hizmet çalışanı olarak adlandırılacak.

Son Fetö darbe girişiminin ardından memurlar işe alınırken sözlü sınavdan geçirilecek. Açıkça terör örgütü ile bağlantısı bulunan ve örgütlere destek veren memurlar disiplin cezası alarak görevinden uzaklaştırılacak ve işten atılacak. Bu düzenleme disiplin cezalarında da yeniden tanımlama getirecek. Ömür boyu iş güvencesi altında oln memurlar aralıklarla denetlenebilecek. Özel sektördeki gibi performansa ve rekabete dayalı sistem getirilerek  maaşları performanslarına göre değerlendirilecek.

Terör örgütlerinin kamuya sızlamasını önlemek amacıyla memur alımlarında sadece KPSS ile değil ayrıca sözlü sınav sistemi getirilerek sözlü sınavdan geçenler memurluğa alınacak. Böylece memur alımı yapacak olan MEB, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumları kendi sözlü sınavlarını yapabilecek ve bu sınavdan geçenleri işe alacak.

Kamuda görev yapan binlerce taşeron işçi içinde düzenlemeler yapılacak. Kamuda çalışan taşeron işçiler kadroya geçmeyecek ama özel sözleşmeli ifadesi ile yeni bir yer açılacak. Ayrıca taşeron işçiler içinde güvenlik incelemesi yapılacak ve güvenlik soruşturmasının kapsamı genişletilecek.

Tüm bu sebeplerden dolay yapılması beklenen yasal düzenlemenin, hem de ilgili tüm işlemler gecikeceğe benziyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ