Haber Bankam

Memurlara faizsiz konut kredisi veriliyor mu?

Devlet Memurlarına sıfır faizli konut kredisi veren bankalar ve Devlet destekli konut fonundan yararlanma şartlarını sizler için araştırdık. Kamu personeli için bankaların özel kredileri ve mortgage kredileri haberimizde..

Memurlara faizsiz konut kredisi veriliyor mu?
  • Ekonomi
  • 17 Ocak 2017
  • 1 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Memurlara faizsiz konut kredisi veriliyor mu? 657′ ye tabi devlet memurları, kamu personelleri 2985 sayılı kanun kapsamında toplu konut fonundan yararlanarak devlet destekli faizsiz konut kredisi alabilirler. Devlet memurlarına toplu konut edindirme projesi haricinde faizsiz kredi verilmemektedir. Kanun kapsamında istenilen şartlara haiz olmayan devlet memurları ise devlet bankaları ile özel sermayeli bankalara yapacakları başvurular ile düşük faiz oranları ile sunulan konut finansmanlarından yararlanabilir bu krediler ile hayallerindeki eve sahip olabilirler.

Toplu konut fonundan faiz kredi nasıl alınıyor?

Toplu konut fonu 657′ ye tabi devlet memurları için özel faizsiz konut kredisi vermekte ve bazı kesintiler de yapmaktadır. 657  ye tabi devlet memurları Toplu konut fonuna yapacakları başvurular ile istenilen şartları sağlayarak faizsiz kredilerden yararlanarak alacakları evin %75 ‘ine kadar maaşlarından aylıkları kesilmek suretiyle kredi alabilirler. Bu krediden yararlanacak olan memurların eşinin kendisinin ve çocuklarının üzerinde herhangi bir taşınmazın olmaması şartı aranmaktadır. Evli olan çiftlerin sadece birisi bu imkanlardan yararlanabilir. Evli çiftlerden sadece biri bu imkandan yararlanırken bunun için kaynak ayırması şartı da aranmaktadır.

Toplu konut fonundan istenilen şartları taşıyan devlet memurları en fazla 1 milyon TL konut finansmanı alabilir. 1 milyon TL ‘sına kadar tahsil edilecek konut kredisi faizsiz olarak verilmektedir. Bu şekilde faizsiz kredi alan memurlardan br defaya mahsus olmak üzere % 5 lik kesinti yapılacaktır. Faizsiz kredinin aylık ödemeleri ise memurun aylık maaşından kesinti yapılarak kredi alınan bankaya aktarılacaktır.

Devlet memurluğundan ihraç olan veya emekli olarak memurluğu sonlanan kişilerin aylık taksitlendirmeler aynen devam edilerek ilgili bankaya ödenmesi sağlanır.Devlet memurları için toplu konut fonu faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılır?

Toplu konut fonuna başvuruda bulunarak faizsiz kredi almak isteyen devlet memurları istenilen şartları sağlamaları durumunda banka krediden yararlanabilir.Bunun için öncelikle bağlı oldukları kamu kurumlarına yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. Her yıl nisan ayı sonunda kadar başvurular alınıyor.

Başvuru dilekçesinde özellikle eş ve çocuklarının üzerinde konut olmadığının taahhüt edilmesi de gerekiyor. Dilekçe ile ve kişinin adı soyadı, emeklilik ve kurum sicil numarası hizmet süresi ve memuriyet sınıfı belgeleri le birlikte faizsiz kredilerden yararlanabilirler. Faizsiz kredi alan devlet memurlarının aldıkları kredide herhangi bir usulsüzlük yapmaları durumunda memurlara verilen faizsiz kredilerin %5 faiz ile geri tahsis edilmektedir.

Memurlarımızın bir kısmı ülke genelinde TOKİ tarafından yapılan konutlar için kredi kullanmakta ve tercihini Toki’den yana kullanmaktadır. Ülkemizde  2017 Yılında Yapılacak TOKİ Konutları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu şekilde devlet memurları bağlı bulunan kamu kurumunun toplu konut fonu anlaşması varsa ve memurlardan yukarıda belirttiğimiz ve istenilen şartları sağlamaları halinde faizsiz konut kredisinden yararlanma imkanına sahiptirler.

Kamu çalışanlarına özel konut kredisi

Bağlı bulunulan devlet kamu kurumlarının böyle bir anlaşması yoksa ve istenilen şartları taşımayan memurlarda bu durumda ev kredisi nasıl alacaklarını merak etmektedir.  Devlet memurlarına toplu konut edindirme projesi haricinde diğer bankalar faizsiz kredi vermemektedir. Güncel faiz oranlarından yararlanarak kredi kullandırmaktadır.

Bankalar devlet memurlarına özel kamu çalışanları için özel konut kredisi sunmaktadır. Kamu çalışanlarına özel olarak sunulan konut kredileri ile % 10 daha aşağıda kredi almak mümkündür. Zaten faiz indirimleri ile aşağıya çekilen kredi faizleri ile konut alımları daha kolaylaştığından birde kamu çalışanlarına özel konut kredisi imkanlarından yararlanarak konut alımı yapabilirsiniz. Kamu çalışanlarına özel konut kredisi veren  (Akbank, Garanti, TEB, İş bankası ve devlet bankaları) na başvuruda bulunarak  dönemsel olarak hazırlanan kredi kampanyalarından yararlanarak konut finansmanı bulabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gürsoy dedi ki:

    Merhaba, bu kredi için almak istediğim her konut için faydalanabilir miyim? Yoksa sadece TOKİ’nin yapmış olduğu konutlarımı almak şartı vardır.

BİR YORUM YAZ