Haber Bankam

Memurlara da Bayram İkramiyesi Verilecek mi? 2018 Müjdesi?

Memurlara da Bayram İkramiyesi Verilecek mi? 2018 Müjdesi?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Geçtiğimiz günlerde emekliler için 1000 liralık ikramiyenin verileceği açıklanmıştı. Bu müjdeyi yorumlayan Memur-Sen Antalya Temsilcisi Mustafa Çoban, emekliler gibi memurlarında bu haktan faydalanması gerektiğini savundu.

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-sen Antalya Başkanı Mustafa Çoban, 1 Mayıstan önceki dönemde açıklanan emekli ikramiyesine ilişkin fikirlerini açıkladı. Bu çalışmanın Türkiye’de oldukça kayda değer bir çalışma olduğunu belirten Çoban, sadece emeklilerin değil tüm kamu görevlilerinin bu fırsattan yararlanması gerektiğinin altını çizdi. Mustafa Çoban buna ek olarak konuşmasına şöyle devam etti “Bayram ikramiyesine kamu görevlilerininde eklenmesi, paketin maliyetini arttırmasından çok içerikten memnun olmayı sağlar. Bu şekilde toplumda huzuru, bayramda maddi ihtiyaçların giderilmesini sağlayabiliriz. Aynı zamanda durumun bu şekilde olması, devletin her vatandaşa adil şekilde yaklaştığını gösterecektir. Fedakarca çalışan kamu görevlilerine özellikle bayram öncelerinde son aylıklarıyla birlikte memur aylığının iki katı olarak ikramiyenin verilmesini talep ediyoruz. Bu şekilde kamu görevlileride çifte bayramı yaşamış olacaklar. Bu durumu yansıtacak yeni paketler mutlaka açıklanmalıdır. Toplumun sadece kısıtlı kesimlerini değil, 80 milyonun mutluluğunu sağlayacak yeni açıklamalar mutlaka yapılmalıdır.” diye konuştu.Memurlara Bir Yılda İki İkramiye İstedi

Memurlara ikramiye talep edenler sadece bununla sınırlı değildi. Aynı zamanda Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’de memurlara mutlaka ikramiye verilmesi gerektiğini vurguladı. Basın açıklaması yapan Başkan, konu hakkında şunları kaydetti. “ Hükümet, geçtiğimiz günlerde Ramazan ve Kurban bayramı olmak üzere emekli olmuş kişilere 1000 TL’Lik bir ikramiyenin vereceğini resmen açıklamış oldu. Bu şekilde toplamda 2000 TL’lik bir ikramiye yıl içinde verileceğini belirtildi. Bu miktar aslında emekliler için yetersiz olsa da, 12 milyon emekli için son derece iyi bir karar oldu. Bizde Türk Sağlık Sen olarak 2010 yılından itibaren kamu çalışanlarına, emeklilere ve sağlık çalışanlarına sürekli olarak bayram ikramiyesi verilmesi gerektiğini vurguladık. Ve bu konuyu sürekli olarak farklı platformlara taşımaya devam ettik. Bu konunun daimi olarak gündemde yer almasına aracılık etmiş olduk. Talebimizi bu şekilde topluma duyurduğumuzda, büyük bir kitleden de bize destek geldiğini görmüş olduk. Ancak bu durum uzun zamandan beri çeşitli gerekçelere bağlı olarak hiçbir zaman hayata geçirilmedi. Şimdi ise sadece emeklilere bu bayram ikramiyesinin verilmesi gerçekten eksik bir uygulama olacaktır. Hükümet sayısı 12 milyonu bulan emekliye ikramiye müjdesi verirken, 2 milyon 600 bin sayısına ulaşan kamu çalışanlarını görmezden gelmektedir.” diye konuştu.

Peki Kimler İkramiye Alabilecek?

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi  Eğitim Bir-Sen Antalya Başkanı Mustafa Çoban’ın yapmış olduğu bu açıklamalardan sonra, peki kimler ikramiye alacak sorusu yankılanmaya başladı.

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklamasına göre, ramazan ve kurban bayramından önce olmak üzere bazı kişilere 1000 TL tutarında bir ikramiye ödenecek. Dosya bazlı bir ödeme olduğundan dolayı, bu rakam yalnızca emeklinin kendisine ödenmiş olacak. Ölüm aylığında hak sahibi olan kişilere aylık hisselerine göre, iş kazasından dolayı iş göremezlik derecesi bulunan kişilere bu iş göremezlik derecesine bağlı olarak ödeme yapılmış olacak. Yapılan bu açıklamaya göre, aşağıdaki kişiler bayram öncesi ikramiye almaya hak kazanmış durumda:

 • Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli sandığından emekli olmuş vatandaşlar
 • Vazife ve harp malullüğü için aylık alan erbaşlar
 • Şehit yakınları ve gaziler
 • Şampiyon sporcular
 • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Gazileri
 • Şeref aylığı sahipleri
 • Terörden zarar görmemesi için maddi olarak aylığa bağlanan siviller ve diğer hayatını kaybetmiş olan kişilerin hak sahipleri bu duyurulan ikramiyeden yararlanma hakkına sahip olacak.
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ