Haber Bankam

Memura Ek İkramiye 2017 Nisan’da Ödenecek

Memura Ek İkramiye 2017 Nisan’da Ödenecek
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Memur emeklilerinin merakla beklediği 30 hizmet süresinin üzerindeki çalışmaları için verilecek olan emekli ikramiyesi farkları ile ilgili hazırlanan düzenleme Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Tasarının kabul edilmesi sonucunda Memura Ek İkramiye 2017’nin Nisan Ayında ödenmeye başlanacaktır.  Hazırlanan tasarı sayesinde yaklaşık 408 bin memur emeklisi ilk taksit olarak 7 bin 500 liraya kadar ikramiye farkı almaya hak kazanacaktır. Ek ikramiyeler 30 yılın üzerindeki hizmet yıllarına göre değerlendirilip emekli keseneklerine göre belirlenecektir. Tasarının Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesinden sonra başvuruların başlaması beklenilmek ile birlikte başvurularını hemen yapan 30 yılın üzerinde hizmet süresi bulunan memur emeklileri verilecek olan Ek İkramiye Ödemesini Nisan Ayından itibaren almaya başlayacaklar.

Ek İkramiye Kimlere Verilecek?

Tasarının Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesinden sonra ek ikramiyenin kimlere verileceği ve bu haktan yararlanacak olanların neler yapması gerektiği hakkında sorular yöneltilmeye başlanmıştır. Özellikle belirtmemiz gerekir ki bu haktan yararlanmak isteyen memur emeklilerinin 30 yılın üzerinde hizmet süresine sahip olmaları gerekmektedir. Bilindiği üzere devlet memurları bu düzenleme yapılmadan önce 30 yıllın üzerinde ne kadar hizmet ederlerse etsinler alacakları ikramiye tutarı 30 yıl üzerinden hesaplanarak verilmekteydi. Bu değişiklik sayesinde çalışmasının karşılığını alacak olan memur emeklileri çalışma süreleri ve çalıştıkları zamandaki emekli kesenekleri için ilk yıl 7 bin 500 liraya kadar ek ikramiye alabileceklerdir. Ayrıca bu ek ikramiye imkanından yararlanmak isteyen memur emeklilerinin 1 yıl içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurularını bu süre içerisinde yapmayan memur emeklileri bu imkandan yararlanma hakkını kaçırmış olacaklardır.

Memur Emeklisine  Ek İkramiye Ne Zaman Verilecek?

Yapılan çalışmaların tamamlanmasından sonra Meclis Genel Kurulunda kabul edilen tasarı için başvurular önümüzdeki günlerde başlayacaktır. Yapılan başvurulardan 2 ay sonra ilk ödemenin yapılması beklenmektedir. Bilindiği üzere emekli memurlara verilecek olan ek ikramiyenin ilk yıl için verilecek üst limiti 7 bin 500 lira olarak daha önceden bildirilmişti. Bu kapsamda yapılacak olan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda belirlenecek olan toplam ek ikramiye tutarının başvuru tarihinden itibaren 2 ay içerisinde verilmesi planlanarak Nisan Ayında ödemelerin başlanılacağı tahmin edilmektedir. Yapılacak olan ilk ödeme miktarından fazla alacağı çıkan memur emeklisinin alacağı ek ikramiye kalanı için 1 yıl beklemesi gerekecektir. Kısa bir örnek vermek gerekirse yapılan hesaplama sonucunda ek ikramiye alacağı 10 bin lira çıkan bir memur emeklisi ek ikramiye Nisan 2017 tarihinde bu ikramiyenin 7 bin 500 lirasını alabilecek ve geri kalan 2 bin 500 lirasının ise ödeme yapıldığı tarihin 1 yıl sonrasını yani Nisan 2018’i beklemesi gerekmektedir.Ek İkramiye Başvuruları

Ek İkramiye Başvuruları

Ek İkramiye Başvuruları Nereye Yapılacak?

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen tasarının Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra başlayacak olan başvuruların en geç 1 yıl içerisinde yapılması gerekmektedir. Başvuruda bulunmayan emekli memurlar bu ek ikramiye hakkından yararlanamayacak olduğundan bu süreyi kaçırmamaları gerekmektedir. 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olmak şartı ile 30 hizmet yılından fazla görev yapan emekli memurların yapılacak olan inceleme sonucunda ne kadar ikramiye alacağı belli olmak ile birlikte bu imkandan yararlanmak isteyen memur emeklileri yasanan Resmi gazetede yayınlandığı tarihten itibaren 1 yıl içerisinde bulundukları bölgedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Emekli Memurun Ek İkramiye Hesaplaması

Yapılan düzenleme ile 30 yılın üzerinde hizmeti bulunan memur emeklilerinin alacağı ek ikramiyesinin hesaplanmasında farklı kriterler bulunduğundan her emeklinin alacağı ek ikramiye tutarlarında farklılıklar olabilmektedir. 7 Ocak 2015 tarihinde önce emekli olan memurların yararlanabileceği ek ikramiye hesaplamasında emekli olan memurun emekli olduğu tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylığının katsayıları ile emekli ikramiyesini ödemesine esas hükümler dikkate alınarak hesaplanacaktır. Emeklilik tarihi 7 Ocak 2015 tarihine ne kadar yakın ise o kadar fazla ek ikramiye ihtimali bulunmaktadır. Yapılacak olan hesaplamalar neticesinde kesinlik kazanacak olan ikramiye tutarı yıllık 500 lira ile 4 bin lira arasında değişiklik gösterecektir.

Emekli Memurun Ek İkramiye Hesaplaması

Emekli Memurun Ek İkramiye Hesaplaması

Ek İkramiye İçin Daha Önceden Dava Açanlar Ne Yapmalı?

Ek İkramiye için daha önceden dava açanları 2 farklı gurupta değerlendirmek gerekmektedir. Bunlardan birincisi düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuru yapıp dava açmamış olanların müracaatları otomatikman  yasanın yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış gibi işleme alınacaktır. İkincisi ise daha önceden yapmış olduğu başvuru sonucunda davası görülenler ise herhangi başka bir başvuru yapmalarına gerek duyulmadan düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde işleyecek olan kanuni faizi ile hesaplanacak tutar ödenecektir. Açılmış olan davalarda davanın konusuz kalması nedeni ile karar verilmesine yer olmadığına karar verilecektir.

Yukarıda belirttiğimiz şartlar ile 7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olmuş vede 30 yılın üzerinde hizmet süresi bulunan Memur Emeklileri tasarının Resmi Gazetede yayınlandığı tarihten itibaren 1 yıl içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapacakları başvurular sonucunda ek ikramiye almaya hak kazanacaklardır. Yapılacak olan başvuru sonucu ilk ödemelerin 3 ay içerisinde ilk taksiti ödenecek olup geri kalan kısmı ise ödemenin yapıldığı günün 1 yıl sonrasına bırakılacaktır. Bu kapsamda  Memura Ek İkramiye 2017 Nisan’da Ödenecek olduğundan yasa Resmi gazetede yayınlandığı tarihten itibaren başvurunuzu  yapmanız gerekmektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ