Haber Bankam

Kursa Katılan Girişimciye 50 Bin Lira Hibe

KOSGEB girişimcilere ücretsiz olarak uygulamalı girişimcilik kursundan sonra 50.000 TL’lik hibe desteği vermektedir. Hibe desteği nasıl alınır ve başvurusu nasıl yapılır.

Kursa Katılan Girişimciye 50 Bin Lira Hibe

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB kursa katılan girişimciye 50 bin lira hibe parası veriyor. KOSGEB Türkiye’nin dört bir yanında uygulamalı girişimcilik eğitimi vermekte ve yoğun rağbet görmektedir. İlgili kurslardan sonra adaylarfa belgeleri verilmekte ve varsa projeleri için başvuruları alınmaktadır. Uygun bulunan adaylara KOSGEB 50 bin liralık hibe parası vermektedir.

KOSGEB girişimciye, işletme sahibine ya da işletmesi olmayana hibe veya faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bu sayede işi bulunan kişi işini daha da geliştirebilmek ve işi olmayan kişi ise projesi sayesinde KOSGEB’den alacağı faizsiz kredi ya da hibe parası ile işletmesini açabilmektedir. KOSGEB kursa katılan girişimciye 50 bin lira hibe ücreti veriyor. Peki hibe parası kimlere verilir, KOSGEB tarafından verilen kurs nedir, ne zaman verilir.

KOSGEB Kursu Nedir?

KOSGEB tarafından adaylara kurs verilmekte ve bu kursun sonunda 50 bin liralık hibe parası verilmektedir. Peki bu kurs nedir? Kurs uygulamalı girişimcilik kursu olarak belirtilmektedir. Adaylar KOSGEB’in şubelerine müracaat ederek kurslara ücretsiz olarak kayıt olmakta ve 32 saatlik alacakları eğitimden sonra uygulamalı girişimcilik eğitimi kursunu bitirdiklerine dair sertifikaları ile kurstan ayrılmaktadır. Bu sertifikası ile adaylar KOSGEB’e müracaatlarını yapabilir ve 50 bin lira hibe parası alabilmek için ilk adımını atabilir.

KOSGEB tarafından verilmekte olan uygulamalı girişimcilik eğitiminde sizlere girişimcilik, pazarlama, rakibi analiz etme, satış hacmini artırabilme, işi büyütebilme, finansal konularda bilgili olma gibi konularda detaylar verilmektedir. Kısaca KOSGEB sizi girişimcilik dünyasına ücretsiz bir şekilde hazırlamaktadır.Hibe Ücreti Ne Kadar?

KOSGEB tarafından yapılan 32 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitiminden sonra adaylara hibe ücretleri verilmektedir. Peki hibe ücretleri ne kadar? Buna göre işletmenin kuruluş masrafları için 2.000 TL, kuruluştan sonra malzeme alımı için 18.000 TL, diğer giderler için ise 30.000 TL toplam ise 50.000 TL’lik hibe desteği verilmektedir. Tabi KOSGEB tarafından verilen 50.000 TL hibe desteği herkese verilmemektedir. Yani tüm adaylar bu hibe ücretini alabilmek için müracaatlarını gerçekleştirmektedir. Ancak hibe ücreti sadece projesi beğenilen ve ekonomiye katkı sağlayacağa benzeyen yatırımlara verilmektedir.

Hibe Desteği Nasıl Alınır

KOSGEB tarafından verilen 50.000 TL’lik hibe desteğini alabilmeniz içni öncelikli olarak uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. Hemen http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste linkini takip edin ve karşınıza çıkan alandan iliniz için girişimcilik kurs tarihlerini öğreniniz. Büyük nüfuslu yerlerde haftada birkaç kere az nüfuslu yerlerde ise ayda veya birkaç ayda ancak bir kere KOSGEB tarafından uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmektedir. Kurslara katılım gösterdikten sonra 32 saat sonunda sizlere uygulamalı girişimcilik eğitiminizi tamamladığınıza dair bir belge verilmektedir. Belgenizden sonra hibe desteği için başvurunuzu yapabilirsiniz.

KOSGEB’e hibe desteği başvurusu sanıldığı kadar kolay değildir. Yani aslında formları doldurarak başvuru yapmaktasınız fakat bu formlar kayıtlar gibi birkaç sayfadan ibaret değildir. Açacağınız dükkanın özellikleri, bulunacağı lokasyon, lokasyonda bulunan rakipleriniz, günlük almayı tahmin ettiğiniz ürün sayısı, günlük satış adediniz, beklediğiniz ciro oranınız, çalıştırmayı düşündüğünüz personel sayısı, aylık kira parası, size kalacak olan kar marjı, rakiplerinizden sizi ayıran özellikler vb. gibi pek çok detayın içerdiği formu dikkatli bir şekilde doldurmakta ve KOSGEB’e göndermektesiniz.

KOSGEB tarafından eğer işletmeniz kabul edilir ve 50.000 TL’lik hibe desteğini alırsanız hemen işletmenizi açın ve tekrar KOSGEB’e giderek işletmenizi KOSGEB veri tabanına kayıt ettiriniz. İkinci senenize girdiğinizde KOSGEB’den 100.000 TL’lik faizsiz kredi de alabilirsiniz. Bu sayede hem işinizi büyütebilirsiniz hemde faizsiz alacağınız kredi sayesinde hiçbir komisyon almadan borçlarınız varsa hemen kapatabilirsiniz.

KOSGEB Hibe ve Kurs Detaylarını Buradan Görebilirsiniz

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ