Haber Bankam

Kurbanlık Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Fiyatları 2017

2017 yılı Kurban bayramı için inek, koyun, düve, dana, koç, kuzu, koyun, keçi fiyatları açıklandı! İşte büyükbaş veya küçükbaş hayvanların hisse ve kilogram fiyatları.

Kurbanlık Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Fiyatları 2017
  • Gündem
  • 04 Ağustos 2017
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 3,00 out of 5)
    Loading...

2017 yılı Kurban bayramına yaklaştığımız günlerde, hayvan pazarlarına büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar gelmeye başladı. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir düzenleme getirdi. Bu düzenlemeye göre damızlık düve olan hayvanlar kurban olarak kesilemeyecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Fakıbaba, 2017 yılı kurbanlık fiyatlarına atıfta bulunarak, hem üreticilerin, hem esnafların, hayvan yetiştiricilerin, herkesin rahat olması gerektiğini söyledi ve Amacın sadece Allah rızası için halkın mutlu olması olduğunu sözlerine ekledi.

Küçükbaş hayvan fiyatları hakkında yorum yapan bir vatandaşa ise sayın Fıkıbaba, küçükbaş koç fiyatlarının 900-1200 TL. fiyattan daha yüksek olmayacağını beklediklerini ifade etti.

Kurban bayramı ne zaman

Sayın Bakan büyükbaş hayvanların kurban edilmesine getirilen yasakla ilgili yöneltilen soru üzerine, süt verme özelliğini kaybetmiş olan büyükbaş dişi sığırların kesilmesine herhangi bir engel bulunmadığını belirtti.

Damızlık özelliği bulunmayan büyükbaş hayvanların kurban edilmesi için veterinerler tarafından karar verileceğini de ifade etti.

Türkiye’de dişi düvelerin kurban edilmesi daha önce de var olan ancak uygulanmayan bir karardı. Buzağı verme ihtimali olan ve analık yapabilecek durumda ki dişi büyükbaş hayvanların kurban edilmesi hayvan sayısının çoğalmasını engellemesi nedeniyle, birçok makam bu karara saygı duyduklarını belirtti.

Yurt Dışından İthal Hayvan getirilmesine ilişkin, gümrük vergileri yüzde 135’den yüzde 26 oranına, karkas et ithalatında ise yüz ila 225 arasında olan gümrük vergisi ise yüzde 40 oranına düşürülmüştü. Yetkililer yurt dışından havvan ithal edilmesinin çiftçinin ve üreticinin yararına olmadığını, bu problemin üreticinin desteklenmesi yoluyla çözülmesi gerektiğini belirttiler.

Diyanet Kurbanlık Bağış Fiyatları 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da 2017 yılı kurbanlık hayvan fiyatları açıklandı. Buna göre 2017 yılı kurbanlık fiyatları yurt dışı için 600 TL. iken yurt içinde 850 TL. olarak belirlendi.

Diyanet kurban bedeli 2017

Vekaleten hayvan kesmek isteyenler bu bedelleri ödeyerek kurbanlık bağışlayabilecekler.2017 Yılı Sahibinden Kurbanlık Büyükbaş Hayvan Fiyatları

Yetkililer her ne kadar durumu böyle anlatsalar da, sahibinden sitesinde ve hayvan pazarlarında durum şöyle;

300-400 kg arasında gelmekte olan dana düvenin kesim dahil baskül fiyatı 20 TL. (300 x 20TL. = 6.000 TL)

Trakya’da büyükbaş dana fiyatı canlı ağırlık kilogram başına 20 TL.,

Kars’tan gelen büyükbaş kurbanlıklar 3.000 TL.’den başlamakta,

İstanbul’da bulunan bazı köylerde satışa sunulan büyükbaş hayvan fiyatları 20 TL. – 23 TL. /kg olarak belirtildi.

Büyükbaş hayvanların ortalama fiyatları ise 5.000 TL’den başlayarak 10.000 TL.’ye kadar alıcı bulabilmektedir.

Büyükbaş hayvanlar 7 kişiye kadar birlikte kesilebilmeleri nedeniyle, birçok müşteri tarafından tercih edilirken, hayvan satışı yapan firmalar ise, kurban bayramına kadar bakımlarını üstlenme, ücretsiz kesim, eve teslim, hayır kurumlarına teslim gibi hizmetler sunmaktalar. Güncel büyükbaş kurban fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz.

Küçükbaş Hayvan Fiyatları 2017 Yılı Kurban Bayramı

Kurban bayramında keçi, koyun, kuzu ve koç kesmek isteyen vatandaşlar içinde fiyatlar 400 TL.’den başlayarak 1.500 TL.’ye kadar yükseliyor. Türkiye’nin bazı bölgelerinde sadece küçükbaş hayvanlar tercih edilirken, bazı illerimizde müşteriler ise 1.500 TL. bedel ödeyerek büyükbaş hayvan hissesine girmeyi tercih etmekteler.

Fiyatı 7.000 TL. civarında olan bir büyükbaş hayvan için 1.000 TL. ödemek yeterli olurken, aynı fiyata bir koçta satın alınabiliyor. Küçükbaş hayvanların canlı ağırlık fiyatları ise 19 TL.’den başlıyor. 23 TL.’ye kadar satılabiliyor.

Orta büyüklükte bir küçükbaş kurbanlık satın almak isteyenlerin ortalama 600-700 TL. civarında bedel ödemeleri gerekiyor. Küçükbaş hayvan üreticileri tarafından da, ücretsiz kesim, kurban bayramına kadar ücretsiz bakım, kesim sonrası eve teslim, hayır kuruluşlarına teslim gibi seçenekler bulunuyor. Güncel küçükbaş kurbanlık fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz.

Kurbanlık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurbanlık hayvan satın almadan önce hangi hayvanların kurbanlık olmayacağını bilmeniz gerekiyor.

  • Koyun ve keçilerin 1 yaşını,
  • İnek, Boğa, Manda, Dana, Düve ve Tosunların 2 yaşını,
  • Develerin ise 5 yaşını geçmiş olması gerekirken
  • 6 ayını geçen kuzu iri ise kurban edilebiliyor.

Kurban edilecek hayvanlardan topal olan, burnu veya dili kesik olan, dişlerinin yarısı olmayan, bir gözü görmeyen, kulağının veyahut kuyruğunun çoğu olmayan, bir ayağı kesik olan, hasta olan hayvanlar kurban edilemiyor.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ