Haber Bankam

Kurban Kesene Et Verilir mi? Kurbanın Hangi Tarafı Dağıtılır?

Kurban Kesene Et Verilir mi? Kurbanın Hangi Tarafı Dağıtılır? Kimlere verilir? Kaç parçaya bölünür? Komşuya nasıl taksim edilir? Kurban etinin dağıtımı hakkında tüm bilgiler haberimizde..

Kurban Kesene Et Verilir mi? Kurbanın Hangi Tarafı Dağıtılır?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Kurban bayramı geldi çattı. Bugün itibariyle kurban etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Peki bu dağıtımda hangi hususlara riayet etmek gerekir.

KURBAN İBADETTİR

Kurban ibadetinin asıl amacı, Allah rızasını kazanmaktır. Kurban edilecek hayvanın satın alınmasından dağıtılmasına kadar, en önemli husus bu faaliyetin bir ibadet olduğu ve bunun asla unutulmamasıdır. Hali vakti yerinde olanlar kurban ibadeti haricinde sadaka verebilirler. Ancak bu sadaka kurban ibadeti yerine geçmez. Yine adak kurbanı ile kurban bayramında kesilen kurbanın hükümleri birbirinden farklıdır. Kurban bayramı dışında, büyükbaş veya küçükbaş hayvan satın alanlar diledikleri gibi kesip dağıtabilirler. Ancak kurban etinin dağıtımında aşağıda ki hususlara dikkat etmek gerekir.

kurban kesen komşuya et verilir mi

kurban kesen birine et verilir mi

KURBAN ETİ 3 PARÇAYA BÖLÜNÜR

Eğer kurban kesenin maddi durumu iyi değilse ve ailesinin nafakası olarak kurban etini evinde bırakması gerekiyorsa, tamamını bırakabilir. Yine kurban sahibinin maddi durumu yerinde ise, evine et alabiliyorsa istediği taktirde kurban etinin tamamını dağıtabilir. Burada esas olan Allah rızasını kazanmaktır. Esas olarak kurban eti 3 parçaya ayrılır. Bu parçalar şu şekilde taksim edilir.

İLK PARÇA FAKİR FUKARAYA DAĞITILIR

Kurban kesemeyecek ve evine et satın alamayacak durumda olan kardeşlerimize 3’e taksim edilen kurban etinin bir parçası dağıtılır. Dağıtım esnasında hayvanın tüm parçaları eşit olarak taksim edilir ve bu şekilde dağıtılır. Hayvanın hangi tarafından verileceği hususu ise, hayvan 3 parçaya eşit olarak dağıtılır. Fakir fukaraya kurbanın beğenilmeyen yerlerinden vermek uygun değildir.

kurbanın hangi tarafı dağıtılır

kurbanın hangi tarafı dağıtılır

İKİNCİ PARÇA EŞ VE DOSTA İKRAM EDİLİR

Gerek kurban bayramı ziyaretlerinde, gerekse bayram sonrasında kurbanın ikinci bölümü eş, dost ve akrabalara ikram edilir.SON PARÇA EV HALKINA AYRILIR

Kurbanın son parçası ev halkına ayrılmaktadır. Adak kurbanında kurban kesen adağın yiyemez iken, kurban bayramında kesilen kurban etinden yiyebilir.

Dağıtım esnasında kurban kesemeyecek durumda olan ve maddi durumu iyi olmayan fakir, fukara tespit edilir. Eğer çevrenizde bu durumda olan çok sayıda aile var ise ve kurban kesenin maddi durumu da buna müsaade ediyor ise, kurban etinin tümü fakir fukaraya dağıtılabilir. Zira kurban kesilmesinde ki asıl amaç Allah rızasını kazanmaktır.

Sadaka olarak kurban etinin beğenilmeyen yerinden verilmesi, eş dost ve akrabalara ikram edilmemesi, kişinin maddi durumunun iyi olmasına rağmen kurbanın büyük bölümünün evde bırakılmasının iyi olmadığı söylenmektedir.

Kurban kaç parçaya bölünür

kurban eti kimlere verilir

Kurban kesen kimse geliri ile zor geçiniyor ise, kurban etini saklayarak bir sonraki kurban dönemine kadar et parasını biriktirmesi ve gelecek yıl kurbanını bu paradan harcaması uygundur. Ancak maddi durumu yerinde olan kimselerin bu şekilde davranması uygun değildir.

Büyükbaş ve Küçükbaş Kurban Nasıl Kesilir? isimli haberimizde, kurbanın satın alınması, kesim esnasında okunacak dualar, kurbanın nasıl kesileceği ve dağıtımı hakkında ayıntılı bilgiler yer almaktadır.

KURBAN KESENE ET VERİLİR Mİ?

Kurban kesen birine et verilebilir. Bunda dinen bir sakınca yoktur. Ancak şöyle ki, kurbanın 3 parçaya ayrılması gerektiğini ve kimlere dağıtılacağını yukarıda açıkladık. İhtiyaç sahibi fakir fukara varken bu kişilere verilmesi gereken etleri kurban kesen birine vermek uygun değildir. Ayrıca kurban kesen kişiye kurban kesme ücreti olarak et verilmesi uygun değildir. Kurban kesen kişinin ücreti ayrıca ödenir. Bunun haricinde kurban kesen komşuya et verilebilir.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ