Haber Bankam

Kreş Yardımı İçin Nereye Başvurulacak? 2018 Yılında 1015 TL. Oldu!

2018 yılında çalışan annelere verilen kreş parası 300 TL.’den 1015 TL.ye yükseltildi. Peki kreş yardımı kimlere veriliyor, şartları, neler, nereye başvurmak gerekiyor, tüm detaylar haberimizde..

Kreş Yardımı İçin Nereye Başvurulacak? 2018 Yılında 1015 TL. Oldu!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

KREŞ PARASI NASIL ALINIR?

Hükumet 2018 yılı seçimleri öncesinde bir yeniliğe daha imza attı. Buna göre çalışan annelerin kreş parasına zam yaptı  ve 1.015 TL.ye yükseldi.

Bakanlar kuruluna sunulan karara göre Devletten kreş desteği alan annelerin destek miktarına artış getirildi. Daha önce 304 TL. olan kreş yardımının şuan 1.015 TL. olduğu belirtiliyor.

Peki kreş parası nasıl alınır, başvuru sahiplerinin hangi şartları taşıması gerekiyor, nereye başvurmak gerekiyor? Ayrıntılar haberbankam.com ‘da..

KREŞ DESTEĞİ KADIN İSTİHDAMINA YÖNELİK

Çalışan annelere kreş desteği verilmesinin amacı, kadın istihdamının sağlanması ve çocuğu olan ev hanımlarının iş bulmalarına olanak sağlanarak maddi imkansızlıkların engellenmesidir. İşyerinde çalışan bir bayan çocuğunu bırakabilecek kimsesi olmadığında işi bırakmak zorunda kalıyor. Bayanın maaşı da kreş masraflarını karşılayabilecek düzeyde olmadığında Devletin desteği devreye giriyor.

Daha önce çalışan annelerin çocuklarına bakılabilmesi amacıyla Devlet tarafından vergi muafiyeti anlamında 304 TL. ödeme yapılıyordu. Bakanlar kuruluna sunulan karara göre bu destek 711 TL. arttırılarak 1.015 TL. olarak belirlendi.

KREŞ PARASI NASIL ALINIR?

Kreş parası başvurusu yapan bir bayanın işyerine çocuğunu götürme imkanı bulunmaması ve çocuğa bakabilecek kimsesinin olmaması gerekiyor. Çalışan bayan çalıştığı işyeri haricinde çocuğunu herhangi bir kreşe vermiş ise devlet yardımından faydalanabilecek.

Kreş parası kadın istihdamının sağlanması için hükumetin ayırmış olduğu bütçeden ödenecek. Daha önce de işverenler tarafından çalışan bayanlara kreş yardımı yapılması durumunda bu yardımın işverenin ödeyeceği vergiden belirli oranlarda düşüleceği belirtilmişti.

KREŞ PARASI ŞARTLARI NELER?

Annenin çocuğun velayetine sahip olması ve aylık maaşının kreş ihtiyacını karşılayacak miktarda olmaması gerekiyor. Yine ailenin gelir durumunun düşük olması, babanın çalışmıyor olması, ya da baba çalışmasına rağmen ailenin gelirinin düşük olması durumunda çalışan bayanlar bu destekten yararlanabilecekler.

KREŞ YARDIMI İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILIR?

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bağlı kuruluşlarına yapılır. Size en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapan kişilerin;

  • Maddi desteğe ihtiyaç duymaları,
  • Aile de ki çocuk sayısı, aile bireylerinin sayısı ve kişi başına düşen aylık gelir,
  • Ailenin Devletin diğer yardımlarından yararlanıp yararlanmadığı

değerlendirilir. Başvurular İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayamışma Vakıfları ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerince Bakanlığa gönderilir. Çalışan annelere kreş yardımı yapılması veya yapılmamasına ilişkin karar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilir.

YARDIM DEVLET KREŞLERİ İÇİN Mİ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kreş yardımı yaparken, ailenin başvurusunu, ikamet ettiği bölgeyi ve bu bölgede bulunan kreşleri dikkate alır. Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı olarak hizmet vermekte olan Devlet kreşleri de bulunmaktadır. Ancak ailenin ikamet ettiği bölgede Devlet kreş mevcut değil ise, Bakanlık çocuğun özel bir kreşe gönderilmesini ve ücretinin Bakanlık bütçesinden karşılanmasına karar verebilir. Bakanlığın gönderebileceği özel kreşler ilgili mevzuat hükümlerine göre açılmış ve faal durumda olan özel kreşlerden biri olmalıdır.Kreş yardımı için nereye başvurulur?

Örneğin İstanbul Avrupa yakasında ikamet eden bir annenin çocuğu için kreş yardımına karar verildiğini ve Devlet kreşlerinde Avrupa yakasında doluluk nedeniyle yer olmadığını veya o bölgede Devlet kreş olmadığını düşünün. En yakın ve müsait kreş Anadolu yakasında ise, Bakanlık çocuğun Anadolu Yakasında ki bir kreşe gönderilmesine değil, en yakında ki özel kreşe gönderilmesine karar verebilir.

Onay ve red makamı tamamen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıdır. Değerlendirme kriterlerinin en önemlisi ise başvuru sahibinin ailevi, maddi ve ekonomik durumudur.

05 MAYIS 2018 MALİYE BAKANLIĞI DÜZENLEMESİ

Maliye Bakanlığı  05 MAYIS 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile kreş ve gündüz bakım evi hizmeti alan anneler için yeni bir uygulama başlattı. Bakanlık uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi;

“7103 sayılı Kanunla işverenlerce kadın hizmet erbabına kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle sağlanan menfaatleri gelir vergisinden istisna ettik. Kanunda, kreş hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda her bir çocuk için aylık asgari ücretin brüt tutarının %15’i istisna edilmişken, Bakanlar Kurulu kararıyla bu oranı %50’ye çıkardık. Böylece çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutarı 304 TL’den 1.015 TL’ye yükselttik. Böylece, kadınların çalışma hayatına katılımını destekliyoruz.”

Çalışan Annelere kreş parası düzenlemesi olarak bilinen ve Resmi Gazete’de yayımlanan metin şöyledir.

MADDE 3: 193 Sayılı Kanunun (Gelir Vergisi Kanunu) 23. Maddesinin 1. fıkrasında 16 nolu bendi kapsamında yararlanılacak istisna tutarının hesaba dikkate alınacak oran %50 olarak tespit edilmiştir.

Gelir Vergisi Kanunun Yukarıda atıfta bulunulan maddesi şudur;

16. (Ek: 21/3/2018-7103/4 md.) İşverenlerce, kadın hizmet erbabına kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle sağlanan menfaatler (İşverenlerce bu hizmetlerin verilmediği durumlarda, ödemenin doğrudan bu hizmetleri sağlayan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerine yapılması şartıyla, her bir çocuk için aylık, asgarî ücretin aylık brüt tutarının %15’ini aşmamak üzere bu istisnadan yararlanılır. Kreş ve gündüz bakımevi hizmetini
sağlayanlara yapılan ödemelerin belirlenen istisna tutarını aşan kısmı ile hizmet erbabına bu amaçla nakden yapılan ödemeler ve sağlanan menfaatler ücret olarak vergilendirilir. Bu bentte yer alan %15 oranını, asgarî ücretin aylık brüt tutarının %50’sine kadar artırmaya ve kanuni seviyesine getirmeye Bakanlar Kurulu, bu istisnanın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.)

Burada Bakanlığın anlattığı durum kısaca eğer işveren çalışan bayanlara kreş ve gündüz bakımevi parası verirse, Devlet bunun karşılığında her bir çocuk için gelir vergisinden 1.015 TL. düşer denmektedir. Yani işveren ödemeyi yaparsa, Devlet her çocuk için yapılan ödeme başına iş verenden 1.015 TL. gelir vergisi düşecektir.

İlgili Resmi Gazete’ye buradan ulaşabilirsiniz.

Maliye Bakanlığının düzenlemeye ilişkin haberini 2018 Vergi Düzenlemesi haberimizden okuyabilirsiniz.

Yani bu durum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca her aileye 1.015 TL. kreş yardımı verileceği anlamına gelmemektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ