Haber Bankam

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanacak?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

2017 kredi sicil affı yasası ile siciller temizlenecek

Bankalardan kredi borçları ve kredi kartı borçlarının ödemelerini zamanında yapmayan ve temerrüde düşen borçları yüzünden yasal takibe alınarak TCMB tarafından kara listeye alınan vatandaşlarımız 2017 yılında yürürlüğe girmesi beklenen ve çalışmaları hızlandırılan Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanacak? sorularının yanıtlarını aramaktadır. Kara listeye alınarak 5 yıl bekleme süresi boyunca bankalardan başka bir kredi talebinde bulunamayan vatandaşlarımız kredi sicil affı yasasının kapsamını merak ediyor. Bankalardan kredi alamayan milyonlarca kişinin adeta umut kapısı olduğu af yasanın ayrıntıları ve başvuruların nereye ve nasıl yapılarak kredi sicil affından kimlerin yararlanabileceğine dair detaylar haberimizde.

Esnaf ve Kredi Kartı Borçluları için yasa çıktı mı?

2017 Kredi sicil affı yasa tasarısı son şeklini alarak, tasarının olarak önümüzdeki günlerde  TBMM’ ye sunularak görüşmeleri yapılmaya başlanacak. Konu ile ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım meclis görüşmelerinin tamamlanıp yasa meclisten geçtiği tarihten itibaren Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe konulması yönündeki çalışmalarını hızlandırdıklarını açıkladı. 2017 yılında bugünlerde çıkması beklenen kredi sicil affı yasasından yararlanacak olan vatandaşların geçmiş ve dağınık borçlarını ödeme gayreti göstererek yapılandırma veya tek bankada toplama gibi transfer kredilerinden yararlandırılmasına yönelik kanun hükümlerinin bulunacağı değerlendiriliyor

2017 Kredi sicil affı başvurusu nereye yapılır?

Bankaların kara listesinde adı bulunan milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren kredi sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek yanıtları aranırken kredi sicil affı yasa tasarısının önümüzdeki günlerde meclisten geçerek yürürlüğe gireceği açıklandı. Bankalardan kredi alamayan ve kara listede bulunan ise yasanın yürürlüğe girmesinin ardından kimler kredi sicil affından yararlanacak ayrıca merak konusu oldu.

Kredi sicil affı için nereye başvuru yapılacak?

Kredi sicil affı için nereye başvuru yapılacak?

Kredi sicil affı için nereye başvuru yapılacak?

Kredi notu düşük ve sicili bozuk kişileri yakından ilgilendiren ve adeta umut kapısı olarak görülen kredi sicil affı 2017 de yürürlüğe girdiği andan itibaren borçların tamamının kapatılması için borcun bulunduğu bankalara başvuru yapanlar aftan yararlanabilecek. 2017 Sicil affı sayesinde, sicilleri temize çekilecek olan vatandaşların bu haktan yararlanabilmeleri için de mutlaka yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren 6 ay içinde bankalara borç kapatmak için başvuru yapmaları gerekiyor.

Borçlarının bulunduğu bankaya başvuru yaparak kredi sicil affından yararlanabilmek içinde mutlaka borcun tamamının peşin olarak kapatılması gerekiyor. Kenarda birikmiş peşin parası olmayan ve borcun tamamını 6 ay içinde ödeme imkanı bulunmayan tüketicilerin ise bankada 6 ay taksitli faizi ile birlikte borcun kapatılması için yapılandırma talebinde bulunan kişilerinde borçlarını kapatarak belirli süre borç ödemesi yapması ile bu süre içinde düzenli olarak taksitlerini ödemek şartı ile kredi notları 6 ay içinde yükseltilerek sicilleri temize çekilecek.

Esnaf ve kobilerin finansmana erişiminde bir engel daha ortadan kaldırılacak olup 2017 yılında kredi sicil affından yararlanan esnaflarda bankalardan ticari kredi ve devlet destekli faizsiz kredi teşviklerinden yararlanabilecek.

Tekrar belirtmek gerekirse borçların kapatılması için ya yapılandırma yapmak için ya da borcun tamamının kapatılması için 6 ay içinde bankaya başvuru yapmak gerekiyor.

Kredi sicil affından kimler yararlanabilecek?

Kredi notu düşük olup KKB kayıtlarında riskli gruba girerek kara listede gözüken bankalardan kırmızı kalem çekilmiş ve sicili bozuk olan bu nedenlerden dolayı banka ve finansman kuruluşlarının hiçbirinden kredi alamayanlar kredi affı yasası çıktığında bu imkandan yararlanabilecek.Kredi sicil affından yararlanacak olanlar kara listede adı bulunan  SSK ile  kamu ve özel sektörde çalışan işçiler, emekli sandığı veya bağ-kur üzerinden emekliliğe hak kazananlar,  daha evvel bankalardan kredi kullanan ev hanımları, 657 sayılı kanuna devlet memurları ve esnaf ve kobiler bu aftan  yararlanabilecek. Tüm bu sınıfta yer alan yaklaşık olarak 12 buçuk milyon  vatandaşımız kredi notları yükseltilerek bozuk sicilleri temize çekilerek geçmiş dönem sicilleri için beyaz bir sayfa açılacaktır.

KKB kayıt bürosundan tutulan kredi notları bozuk olan ve sicili riskli grupta olan ve bankalar tarafından güvensiz müşteri olarak adlandırılarak tekrar eski dönem ilişkilerini devam ettirmeye meyilli olan kişilerin bankalardaki borçlarının kapatılması şartı ile sicilleri eskisi gibi temiz olacak ve bankalardan ve finansman kuruluşlarından yeni dönemde kolaylıkla kredi finansmanına erişebileceklerdir.

2017 Kredi sicil affından kimler yararlanamayacak?

Bankalardan mevcut borç bakiyesini peşin ödemeye gücü yetmeyen, ayrıca 6 ay taksitli olarak yapılacak olan yapılandırma talebinde bulunanların aylık maaşının toplam faiz ödemeleri ile birlikte yapılandırılmasına da imkan bulunamayan bankalardan  kredi kartı kullanmaya devam ederek ödeme gücü ancak asgari ödeme yapmaya yeten ve borç ödemede iyi niyetli olmayanlar, bu nedenlerden dolayı sicili bozuk olanlar af yasa tasarısı yürürlüğe girmiş olsa da bu imkandan ve haktan yararlanamayacağı konuşuluyor.

Kredi sicil affından yararlananlar hangi kredilere başvuruda bulunabilecek?

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Kredi sicil affından istenen şartları yerine getirerek bankaya borç kapatmak için başvuru yapan tüketiciler yararlandıktan sonra sicilleri 6 ay içinde temize çekileceğinden artık finansman erişimlerinde önlerinde bir engel kalmayacak ve bankaların Bireysel konut kredisi veya mortgage kredisi, 48 ay vadeli bireysel ihtiyaç finansmanı ürünlerine başvuruda bulunabilecekler. İsterlerse yeniden düşük limitli kredi kartı başvurusundan bulunabilecek ve bankalarla araları düzeltilmiş olacaktır. Kredi sicil affından yararlanmaya hak kazanan sicili temizlenen esnaf ve kobilerimiz de 2017 yılında tekrar verileceği açıklanan 50 bin lira faizsiz KOSGEB  esnaf kredisine başvuru yaparak 2017 yılını daha rahat geçirebilecekler.

2017 yılında yürürlüğe girmesi beklenen kredi sicil affı geçmişte biriken borçların affı olarak anlaşılmamalıdır. Devlet geçmiş borçlarını ödeme gayreti içinde olan tüketiciler için bu fırsatı sunmuştur ve daha önceden borç ödemede iyi niyetli olmayan ve borç ödeme gayreti içinde bulunmayanlar için bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirilmesi gereklidir. Çünkü kara listede adı bulunan kişilere hiçbir banka bireysel ihtiyaç taşıt ve konut kredisi ürünlerinden yararlandırmaz, kredi kartı varsa bile limitini yükseltmez, çek ve senet bozdurma işlemlerine izin vermez kısaca bankalar ile araları oldukça bozuk olan bu kişilerin 5 yıl bekleme süresinden muaf olmaları için bu fırsatı  iyi değerlendirmeleri gereklidir. Borç ödeme gayreti gösterecek kişiler için 6 ay gibi dönemlerde yapılandırma imkanını kaçırmamak ve başvurular alındığı tarihten itibaren 6 ay içinde borçların bulunduğu bankaya başvurarak borçların kapatılması talebinde bulunulması gerekiyor.

2017 kredi sicil affı ne zaman çıkar?

Doların ateşini düşürmek için devletin önlemler almasını gerektirecek yeni düzenleme ve çalışmalar ile Başkanlık sistemi için yeni anayasa görüşmelerinin bir hayli kızıştığı bu dönemde kredi sicil affı ile ilgili yeni bir açıklama gelmediğinden görüşmeler askıya alınmış olabilir. Ama Hükümet kredi sicil affı ile ilgili görüşmeleri en kısa zamanda tekrar masaya yatırarak sonuca bağlayacaktır en yakın tarih ise anayasa oylamasının sonuçlanmasından sonra gözükmektedir. Tahminen başkanlık sistemi sonuçlandığı tarihten itibaren son şeklini alan kredi sicil affı yasa tasarısı tekrar görüşülmek üzere TBMM ‘ sine sunularak Resmi Gazete’ de yayımlanarak tek seferde geçip yürürlüğe girecektir.

Kredi sicil affı yasasında yararlanmak isteyen ve başvuru yapacak olanlar mecburen yasanın meclis den geçmesini beklemeleri gereklidir. Devlet ile gönüllü bankalar arasında borç ödemelerinin yapılmasına ilişkin başvurular ise başladığında bankalardaki toplam borçlarınızın yapılandırılması için size 6 ay süre tanınacaktır. Böylece bankalardaki borcunu ödemesine rağmen 5 yıllık sicil temizlenme süresini bekleyen vatandaşlarımız kara listeden çıkarılacak ve sicilleri temizlenecektir. Borcunu ödemesinde rağmen 6 ay içinde sicili temizlenmeyen ve kara listeden çıkmayanlar ise bankalara bizzat başvuru yaparak durumlarını kontrol ettirmelidir. Yasa ile 5 yıl bekleme süresinden muaf olunacak ve bankalardan kredi kartı, kredi ürünlerine kolaylıkla başvuru yapılabilecektir.

Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanacak? sorularının yanıtlarını sizler için derledik. Sizde kendiniz için veya tanıdıklarınız içinden kara listede ismi bulunan yakınlarınızı bu haberi verebilir bu haktan yararlanmak isteyenlere bu yasanın haberini verebilirsiniz. 2017 yılında esnaf ve kredi kartı sicil affı yasası başvuruları alınmaya başladığının bilgisinin açıklamasının hemen ardından bankalara hemen başvuru yapabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ