Haber Bankam

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak? 2017 Şartları

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak? Kimler faydalanacak? 2017 Kredi Sicil Affı Yasa Tasarısı TBMM.’de kabul edildi. Yakında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Buna göre kara listede olan vatandaş 6 ay içinde borcun tamamını ödemesi veya yapılandırması durumunda sicil affından yararlanabilecek. İşte 2017 kredi sicil affı başvuru şartları ve diğer ayrıntılar..

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak? 2017 Şartları
 • 8 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak? Başvuru şartları ve detayları belli oldu. Buna göre Sicili Bozuk olanlar bankalara olan borçlarını 6 ay içinde ödemeleri veya yapılandırmaları durumunda kara listeden çıkarılacaklar. Ülkemizde milyonlarca vatandaş kredi sicil affından yararlanacak. İşte Kredi sicil affı 2017 başvuru şartları ve detaylar..

Ticaret Bakanımız ve Başbakanımız tarafından yapılan açıklamalar sonrasında yeniden gündeme gelen ve meclise getirileceği açıklanan kredi sicil affı ile ilgili detaylar netleşiyor. Meclise getirilmesi beklenen ve mecliste yapılacak görüşmelerden sonra Resmi Gazete’ de yayınlanması beklenen kredi sicil affı yasası uygulamaya konularak yasanın meclisten geçmesinin ardından 2 milyon 500 bin kişiyi yakından ilgilendiren sicil affı yasası ile sicil silinme dönemi içerisinde olan birçok vatandaşımızın 5 yıllık sicilleri 2017 kredi sicil affı yasası ile temizlenecek.

Esnafa sicil affı yasası 2017 yılında yürürlüğe girecek ve sicil affı yasası yürürlüğe girdiğinde kara listedeki esnaf, sicil bozuk kobiler ve kırmızı kalem çekilmiş milyonlarca kişi bu yasadan yararlanmak için başvuru yapabilecek. Esnaf  ve kobiler dahil 12 milyon beş yüz bin kişiyi ilgilendiren ve bankalarda kara listede ismi bulunan ve sicili bozuk olanlar bankalardan mevcut şartlarda kredi finansmanına erişemiyor. Sicil affının yürürlüğe girmesiyle bankalara bireysel kredi ve ticari kredilerinden yararlanabilecek kişilerin başvuru taleplerinin sayısı da artış gösterecek. Hükümetin 2017 yılında esnaf ve kobiler için vereceği 50 bin lira faizsiz Kosgeb kredisinden de sicil affından yararlanan esnaflar bankalara başvuruda bulunabilecek. 2017 yılında en kısa süre içinde yürürlüğe girmesi beklenen Kredi Sicil Affı için başvurular nereye yapılacak Ayrıntılar Haberimizde..

Kredi sicil affı için başvurular başladı mı?

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak

2017 yılında daha önceden kredi borcundan dolayı kara listeye alınmış ve sicili bozuk olan esnaf ve sanatkarların yararlanacağı esnaf sicil affı başvuruları için yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bankalardaki kredi ve kredi kartı borçlarının 6 ay içinde yapılandırılması şartı aranıyor. Bu şartı yerine getiren esnafların 2017 yılında kredi borçlarının yapılandırılması için bankalara başvuru yaparak mevcut borçlarını ödemeleri ile sicil affında yararlanabilecek ve artık eski borçlarından kaynaklanan sicillerinin temize çekilmesi işlemi başlatılacak ve kişi için yeni bir sayfa açılarak  kredi notları yükseltilerek bankalara kredi için başvuruda bulunmalarının önündeki tüm engeller kaldırılmış olacak.

Bankalara 6 ay içinde yapılandırma ve borçlarını ödemek için başvuruda bulunan kişilerin mevcut durumları başvuru  yapılan bankalar tarafından  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine TBB iletilecek ve merkez tarafından yapılan değerlendirme sonunda kara listeden çıkacak kişilerin listesi sicil affından yararlanan kişi listesi olarak gönderilecek. Sicil affından yararlanmak için başvuru yapan ve borçlarını kapatanların durumlarında iyileşme olmaması gibi durumlarda vatandaşlarımız başvuru yapılan bankalara bizzat başvuru yaparak durumlarının bilgisinin verilmesi gerekiyor.

Sizde bankalardan bireysel ve ticari KOBİ kredisi  ve kredi kartı borçlarınızdan dolayı kara listeye girmiş ve 5 yıldır kara listeden çıkamıyor iseniz kara listeden çıkmak için bankalara 6 ay içinde başvuru yaparak borcun tamamını ödemek suretiyle, eğer borcun tamamını ödemeye gücünüz yetmiyorsa borç yapılandırması yaparak kara listeden kurtulabilir sicil affı kriterlerini sağlayarak 2017 yılında bankalara yeni kredi talebinde bulunarak finansman sağlayabilirsiniz.Kredi sicil affı 2017 Yılı Ayrıntıları

Bankalarda daha önceden kredi kartı alarak ödemesinde sıkıntı yaşayan, kredi borcu ödemelerini aksatarak  yasal takibe alınan ve icralık olarak mevcut borçlarını kapatan ve sonunda kara listede düşen ve kredi notu düşüklüğü ve kara listede olması nedeniyle 5 yıl kara listede ismi geçen vatandaşlarımız 5 yıllık sicil dönemindeki sicil notları yasa kapsamında getirilecek af ile birlikte  ortadan kaldırılacak.

Yani kişiler bankalardan yeniden kredi almak için geçmesi gereken 5 yıllık süreçten af sayesinde muaf tutularak kara listeden çıkarak kredi finansmanlarına daha kolay erişebilecektir.

Kredi sicil affından yararlanmak isteyenler öncelikle bankalardaki borçlarının tamamını ödemesi ile geçmiş kredi sicillerinin temizlenmesi için ilk adımı atmış olacaklar. Bunun için borçların daha önceden birikmiş nakit ile kapatmak isteyen  ya da bankalardaki eski borçlarını  6 ay yapılandırma sürecinde borcun faiziyle birlikte kapatılması durumundaki kişiler yararlanabilecek.

Kredi sicil affının avantajları nelerdir?

Bankalardaki borçlarını yapılandırmak isteyenlerin eski borçlarından dolayı sicilleri temizlenecek. Vatandaşlarımız kredi sicil affı yasası ile sadece kredi sicil notlarının yükseltilmesi ve temizlenmesi uygulamasından yararlanabilecek parasal borçlarının kapatılması ve kredi borçlarının ödenmesi gibi bir uygulama söz konusu olmadığından da kişilerin bozuk sicile neden  olan borçlarının ödenmesi gibi bir hayale kapılmaması da affın iyi anlaşılmasında önemli bir ayrıntı.

Kredi sicil affı bankaların da gönüllü olarak uygulamaya dahil olduğu ve kişilerin sicillerinin temizlenerek kara listeden çıkarılması ve eski kapatılamayan ve ödemesinde sıkıntı yaşanan kredi ve kredi kartı borçlarının kolaylıkla kapatılması için gönüllü bankalar ile birlikte 2017 yılında başvuru tarihini tüm vatandaşlarımız merakla bekliyor. Yasa yürürlüğe girmesini müteakiben 6 ay içinde sicil affı başvurusu yapılabilecek!

Kredi sicil affı başvuruları nasıl yapılacak?

Kredi sicil affı yasası Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra borcun bulunduğu bankaya başvuruda bulunmak gerekiyor. Yasal takibe düşen borçların ödenmesi için bankaya başvuranlar isterlerse borçlarını peşin olarak bir kerede kapatacak isterlerse bankadan yapılandırma kredisi talebinde bulunarak 6 ay taksitle borç yapılandırması yapabilecek.Bu iki yöntemden birisi ile bankaya borcun ödemesi yapılarak kapatıldıktan sonra 6 ay içinde kredi sicilleri sıfır hale gelerek temizlenmiş olacak.

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak? bu sorunun yanıtını arıyorsanız sizde  bankalardaki borçlarınızın tamamını kapatmak veya 6 aylık yapılandırma sürecine girerek faiziyle birlikte ödemek için aftan yararlanmak istiyorsanız  borcunuzun bulunduğu ilgili bankaya başvurmanız durumda tüm borçlarınız hesaplanarak 6 eşit taksite böldürerek 2017 sicil affından yararlanarak bankalardan 5 yıllık geçmesi gereken süreden muaf olabilirsiniz.

sicil-affı-yasası-2017-başvuru-şartları

sicil-affı-yasası-2017-başvuru-şartları

2017 Yılında Yürülüğe girecek olan kredi sicil affı yasa tasarısı 18 OCAK 2017 tarihinde TBMM’de kabul edildi. Buna göre;

 1. Bankalara olan borcu yüzünden kara listeye düşenlerin sicilleri, borçlarını 6 ay içinde ödemeleri durumunda silinecek.
 2. Borçlarını tamamını ödeyemeyenlerin borçları ise tüm borcu 6 ay içinde yapılandırması durumunda bozuk sicil listesinden silinecek.
 3. Bankalara borçlular için yapılandırma hakkı tanınacak.
 4. Yapılandırma yapan bankaya herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayacak.
 5. Borçlarını bu şekilde ödeyen, esnaf, sanatkar, emekli ve tüm vatandaşlar kara listeden çıkarılarak, sicilleri temizlenecek. Borçlarını ödemeyen veya yapılandırmayan vatandaş, Sicil Affı 2017 uygulamasından yararlanamayacak.

Sizde 2017 kredi sicil affı başvurusu kapsamında yılında borç yapılandıran bankalara ve sicil affı başvurusu için borçlu olduğunuz bankalara Resmi Gazete’de yayımlanmasını müteakiben başvurabilir, sicil affından yararlanabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. erol dedi ki:

  ben 10 ay oldu.bankalar sicil affı yok.hükümet ne zaman affetti ozaman kredi çıkarmış.şu anda öyle bir af konusu gündemde yok yalan.

 2. Abdurrahman dedi ki:

  50 bin lira borcum var 6 ayda nasıl kapatacam ne saçma bir yasaymis

 3. mehmet ekim dedi ki:

  benim borcum yok ama alamıyom yardımcı olurmusunuz

 4. atilla oksuz dedi ki:

  5 ayda borc odenecek olsa zaten borcumuzu oderdik kredi verin kapatalim

 5. deniz dedi ki:

  Bu af hikaye. Yine bankanın inisiyatifine bakıyor

 6. Mustafa dedi ki:

  Valla arkadaşlar sicil affı çıktıda önemli olan banka lar af ettimi

 7. hacı dedi ki:

  sicil affinda yararlanmak için şuan nereye başvurmam lazım ne kredi alabiliyorum nede kredi kartı borcum yok

 8. mağdur dedi ki:

  taksit sayısı en az 60 ay olmalı ki borcumuzu ödeyebilebilim. Faiz oranının da tüfe üzerinden uygulanması gerekir

BİR YORUM YAZ