Haber Bankam

Kredi Notu Düşük Sicili Bozuk Esnaf Faizsiz Kredi Alabilir mi?

Kredi notu düşük, kara listede olan, sicili bozuk olan esnafa KOSGEB ve KOBİ kredisi veren anlaşmalı 9 şubesi tarafından 20 bin lira veya 50 bin lira faizsiz kredi verilir mi? Kredi notu nasıl yükseltilir, kara listeden nasıl çıkılır, detaylar haberbankam.com ‘da..

Kredi Notu Düşük Sicili Bozuk Esnaf Faizsiz Kredi Alabilir mi?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Kosgeb Sıfır faizli kredi sonuçlarının açıklanmasını müteakiben 460 bin 167 esnafımız bankalara başvuru için akın etti. Bankalar başvuruları, ticari kobi kredisi şartnamelerine göre kabul etmektedir. Bankaya başvurusunu gerçekleştiren ve ÖN ONAY alan esnafın, daha sonra KOSGEB veritabanı kaydı ve beyanname doldurma işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Ön onay alabilmek içinse, esnaflarımızın KOSGEB SONUÇLARI sayfasını ziyaret ederek, sistemden alacakları çıktı ile, KOSGEB anlaşmalı banka şubelerine başvurması gerekiyor. Bilindiği bu bankalar 3’ü kamu, 6’sı özel bankadan oluşuyor ve toplamda 9 bankaya faizsiz kredi için başvuru yapılabiliyor.

Findeks kredi notu sorgulama  4 TL + KDV ile ücretlendirilmektedir. Bu kapsamda sizde Findeks sitesinden hemen notunuzu öğrenebilirsiniz. KREDİ SİCİLİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN İÇİN TIKLAYIN!

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLARA KOSGEB KREDİSİ VERİLİR Mİ?

Sonuçların açıklanmasını müteakiben, başvuruda bulunan birçok esnafında bankalardan geri çevrildiği, Sgk ve Vergi Borcu olanlarla kara listede olan, kredi notu düşük olan, kredi sicili nedeniyle taleplerinin reddedildiği söyleniyor. Bankaların esnafın daha önce ki bireysel ve ticari kredileri ile kredi kartı borçlarını öne sürerek, faizsiz krediden yararlanamayacaklarını bildirdikleri öne sürülüyor. Bu sebeple, birçok esnaf kredi sicilinin bozuk olması gerekçesi ile kredi alamıyor.

Aşağıda kredi notu değerlendirme cetveli görülmektedir. Bu cetveldeki puanlamaya göre sicil sahiplerine Kredi Kayıt Bürosu (KKB) not vermektedir.

  • 0 ve 699 arasında sicil notu olan esnaf EN RİSKLİ,
  • 700 ve 1099 arasında ki esnaflar ORTA RİSKLİ,
  • 1100 ve 1499 arası kredi notu olanlar AZ RİSKLİ,
  • 1500 ve 1699 kredi sicili olan esnaf İYİ,
  • 1699 ve 1900 aralığı ise ÇOK İYİ kredi notu olarak değerlendirilmektedir.
Kredi Notu Sorgulama Öğrenme Cetveli

Kredi Notu Sorgulama Öğrenme Cetveli

Kredi Notunuzu Sorgulamak İçin Tıklayın!VERGİ VE BAĞ-KUR BORÇLULARINA FAİZSİZ KREDİ

Bunun haricinde Bağ-kur taksitlerini ödeyemeyen, borç biriktiren, işletme vergisini ödemeyen, vergi borcu olan, yapılandırmadan veya taksitlendirmeden yararlanmayan, vergi ve sigorta borçlularına da, Kosgeb sıfır faizli 20 bin lira ve 50 bin lira işletme destek kredisinin verilmediği bildiriliyor. Aşağıdaki haberimizde, Vergi ve SGK borçlularının kredi taleplerinin değerlendirilmesi anlatılmıştır.

Vergi SGK Borcu Olan Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

Bu uygulama ile Devletten borcunu ödemek için kredi çekmek isteyen esnaf, yeniden mağdur olduğunu öne sürerek, uygulamaya binlerce esnafımız tepki gösteriyor. Ancak KOSGEB’in verdiği 50 bin lira faizsiz kredi sadece bankadan alınacak kredinin faizinin karşılanması için olduğundan vergi SGK borcu olan esnafa kredi verilmiyor.

KREDİ SİCİL AFFINDAN YARARLANANLARA KOSGEB KREDİSİ

Daha önce borcu olupta, borcunu ödemesine rağmen 5 yıllık süre nedeniyle kara listede görünen esnafımız için kredi sicil affı yasası yürürlüğe girdi. Bu yasa ile bankalar ticari kredi başvurusu yapan esnafın talebini kabul ederek, faizsiz kredi verebilecekler. Ancak bu yasanın uygulaması da bankaların inisiyatifindedir. Çünkü para bankanın, borçlu esnaf olunca, Devletin esnafın borcunu ödemesinden başka çaresi kalmıyor. Bu kapsamda Kosgeb Kredisine hak kazanan esnafımız, borçlu olduğu banka ile görüşerek, eski borçlarını yapılandırması, tek bir borca bağlaması ve taksitlendirmesi ayrıca bu işlem sonrasında bankaya KOSGEB kredi başvurusu yapması gerekiyor.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredi puanınızın yükselmesi için, borcunuzu ödemeniz ilk şarttır. Bu nedenle, kredi notunuzu düşüren bankayı tespit ederek, kara listede, bozuk sicil listesinde olmanıza neden olan ödemenizi tespit etmelisiniz. Bu borcu ödemeniz ve belirli vadeler ve taksitlerle yapılandırarak düzenli ödeme yapmanız, kara listeden çıkmanızı ve kredi notunuzun yükselmesi sağlayan tek yöntemdir. Eğer kredi notunuzu yükseltmezseniz, bireysel veya ticari, ihtiyaç veya konut kredilerinin hiçbirinden faydalanamazsınız.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ