Haber Bankam

Köye Dönüş Yapanlara Gençlere Hibe Başvuruları Başladı!

Köye kesin dönüş yapan gençlerimize 30 bin lira genç çiftçi hibesi verilecek. İşte detaylar..

Köye Dönüş Yapanlara Gençlere Hibe Başvuruları Başladı!
 • 3 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

2017 de hayata geçirilecek olan Milli Tarım Projesi kapsamında köyüne kesin dönüş yapacak olan genç çiftçilere 2016 yılında verilen 30 bin lira köye dönüş hibe kredisinin yanında ilave olarak 15 bin genc çiftçiye 2017 yılında da 30 bin lira köye dönüş genç çiftçi hibe desteği verilecek.

Başbakanımız Binali Yıldırım;  çiftçilere kullandıkları mazotun yarısının devletten karşılanacağı açıklamış ve Milli tarım projesinin ana hatlarını çizmişti. Genç çiftçilere sağlanacak 30 bin lira hibe desteğininde yer aldığı Milli tarım projesi kapsamında verilecek destek kalemleri ise şöyle;

Milli tarım projesi nedir?

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz aylarda açıkladığı Milli Tarım Projesinin İzmir’ de katıldığı toplu açılış töreninde Milli Tarım projesini açıklamış ve çiftçilere mazot desteği ve diğer destekler hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Milli tarım projesi ile tarımda 2017 havza bazlı üretime geçilerek destek verileceği,  çiftçinin kullandığı mazotun yarısını kendisini yarısını devletin karşılayacağını, gübre de % 23 lük indirim sağlandığını, ülkemizde bulunan 184 ovanın sit alanı ilan edilerek 7 milyon hektar arazinin 2023′ e kadar toplulaştırma sulama Tarım bakanlığına bağlanacağını, Toprak Mahsulleri Ofisi etkin bir şekilde kullanılacağını, damızlık hayvan ithal edilerek 25 ilde mera hayvancılığın yetiştirici bölgelerinin oluşturulup kiraya verileceğini ve destek ödemelerinin yılda ekim ve hasat zamanlı olarak iki kez yapılacağını açıklamıştı.  Bunlara ek olarak Milli tarım projesi kapsamında köyüne kesiin dönüş yapacak olan çiftçiler henüz tasarım aşamasında olan 30 bin lira köye dönüş hibe desteğinden yararlandırılacak.

Devletin 2017 Yılı Hibe ve Faizsiz Kredi Takvimi Güncellendi ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Hibe desteği tasarım aşamasında

Milli Tarım projesi kapsamında 15 bin üretici çiftçi ve genç çiftçiye köye kesin dönüş yapma şartıyla 30 bin lira hibe desteği verilmesi planlanıyor. 2016 yılında köye dönüş hibe kredisinden ayrı olarak ona ilave olarak verilmesi planlanan genç çiftçi hibe desteği projesi henüz yapım aşamasında.Yaş sınırı uygulaması getiriliyor

2016 yılında köye dönüş hibe kredisi 27 yaşına kadar çiftçilere verilmesi belirlenmişti. 2017 yılında Milli tarım projesi kapsamında verilecek olan 30 bin lira hibe kredisinden ise yaş sınırlaması 30 a çıkarıldı. Buna göre; 2017 yılında hayata geçirilecek Milli Tarım Projesi kapsamında genç çiftçilere verilmesi planlanan 30′ ar bin lira hibe desteğinden yararlanacak olan üretici ve çiftçilerin yaşlarının 24 ila 30 yaş arasında olması gibi bir sınırlandırma getirilmesi değerlendiriliyor.

Küçük Kobi ve Esnafımıza can suyu niteliğinde 2017 Yılında KOSGEB tarafından Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi verilecek. Detaylar ve ayrıntılar için haberbankam.com’u takip edin.

Hibe hayvancılık ve tarım alanlarında verilecek

Milli tarım projesi ile 2017 yılında köye kesin dönüş yapacak 30 yaşına kadar genç çiftçi ve üreticilere verilecek olan 30 bin lira hibe desteği tarım ve hayvancılık alanında ödenecek.

Köye kesin dönüş şartı

2017 yılında geçilecek olan havza bazlı tarım üretimi yapacak olan çiftçilerin desteklenmesi planlanarak genç ve geçimini büyükşehirlerde gerçekleştirmekte zorlanan ve köyüne dönüş yaparak geçimini tarım ile sağlayacak olan ve bu şekilde milli ekonomiye katkıda bulunacak ve yerli üretimi destekleyecek gençlere verilmesi amaçlanmaktadır.

genç çiftçiye hibe kredi

genç çiftçiye hibe kredi

Hibelerde proje karşılığında veriliyor

2016 yılında gençlerin köye dönüş hibesi alabilmesi için iş planı ve projesi hazırlamaları gerekiyordu. Bu projeler ise devlet tabanında gencciftçi internet sitesi üzerinden hazır projeleri seçerek başvuru yaptıklarını ve 2016 yılında verilen köye dönüş hibelerinin başvurularının genccifçi internet sitesi zerinden yapılarak desteklenen sektör v projelere başvuru yaparak hibelerden bu şekilde yararlandırıldığını ve 2017 yılında verilecek hibe desteğinde de başvuruların bu şartlar ile yapılacağı planlanmaktadır.

Genç çiftçi hibe desteğinden yararlanmak için her ilde oluşturulacak olan kontenjanlar dahilinde Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları ve iş projeleri ile belirlenen kotalar üzerinden destekleme ödemeleri yapılacağını ve genç çftçi ve üreticilerin köylerde ikamet etmesi gerekeceği ve projenin gerçekleştirileceği köylere ikametlerinin aldırılması gerekliliği söylenmektedir. Ayrıca ÇKS kaydının güncel olması ve Çiftçi kayıt sisteminde kaydı olmayanların ÇKS’ ye kayıt olmaları gereklidir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Demrtaş Aktaş dedi ki:

  Çfçnn aklını karıştırmayın açıkça yazın Teşfk yerine bedava tohum bedava mazot bedava laç bedava gübre vereceğiz den krednn adını karıştırmayın kredi dedğnz zaman çftçnn aklına borç verilen para geliyor kafa karıştırmayın.çftçye bütün grdlerşnbedava karşılıksız veriyoruz den verdiniz teşfkler toprak ağaçlarına yarıyor teşfğ aldıkları

 2. ferhat dedi ki:

  selam aleyküm ben 18 yaşımı doldurmama 8 ay var yalnız ben kazai rüşt davası açaraka kendimi ergin kıldırttım şuan bu projeden yaralanabilir miyim? cevap verirseniz sevinirim

 3. Raci dedi ki:

  Selamunaleykum ben Haziran’da köyüme dönücem genç çiftçi projesinden su anda sigortalı olduğum icin faydalanamıyorum köye dönüş hibesinden nasıl yararlanabilirim bana yardımcı olurmusumuz

BİR YORUM YAZ