Haber Bankam

Köye Dön İşini Kur 30 Bin Lira Hibeyi Kap!

Köye dönüş yapan genç çiftçilerimize yönelik 30 bin lira hibe başvuru süreci tamamlandı. Genç çiftçi hibe sonuçları yakında açıklanacak. Köye dönüş yapan ve kendi işini kurmayı amaçlayan 18 ile 41 yaş arasında ki gençlerimize 30’ar bin lira hibe desteği ödemesi yapılacak. İşte detaylar..

Köye Dön İşini Kur 30 Bin Lira Hibeyi Kap!
 • Gündem
 • 22 Mayıs 2017
 • 7 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 3,00 out of 5)
  Loading...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçilerimize yönelik olarak başlatılan 2017 yılı 30 bin tl. genç çiftçilere hibe projesi tamamlandı. Hibe sonuçları Mayıs ayının son haftasında veya NİSAN ayının ilk haftasında açıklanacak. Peki kimler kazandı, kimlere destek sağlanacak? İşte ayrıntılar..

HİBE BAŞVURUSU DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Genç çiftçilerimizin başvuru evraklarının incelenmesinde, Bakanlık tarafından belirlenen kriterleri kullanılacak. Kişiler bu kriterlere göre puan verilecek ve en çok puanı alan kişiler ASIL listelerde yer alacak. Asıl listede bulunan kişilerin projeden vazgeçmeleri, şartları taşımadıklarının öğrenilmesi veya eksik belge sunmaları durumunda YEDEK listede bulunan genç çiftçiler hibe sözleşmesi imzalamak üzere çağrılacak.

HİBE SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Genç çiftçi hibe sonuçları 2017 yılı MAYIS ayının sonunda veya NİSAN ayının ilk haftalarında açıklanacak. Sonuçlar İl ilçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdüriyetleri tarafından ilan edilecek ve askı listesine asılacak. Müdüriyetin girişinde bulunan panolarda kazananlara ait listeler asılacak ve ilan edilecek.

genç çiftçi başvuru evrakları

İl veya İlçe Müdürlükleri tarafından başvuru sahiplerinden evrakların asıllarını teslim etmeleri istenecek. Bu evrakları yukarıda ki görselde mevcuttur. Bu evrakların birini veya bir kaçını eksik olarak sunan veya daha önce genç çiftçi başvuru formu ile yaptığı başvuruda belirttiği bilgilerin doğru olmadığı anlaşılan kişiler elenecek ve yerlerine YEDEK listeden genç çiftçiler davet edilecek. Projenin ayrıntılı olarak detaylarını genç çiftçi proje tanıtım formu isimli içeriğimiz de ki görsellerden inceleyebilirsiniz.

Hibe sonuçlarını Öğrenmek İçin Tıklayın!Genç Çiftçi Puanlama Neye Göre Yapılacak?

2016 yılında başvuru sahiplerinin projeleri aşağıda yer almakta olan puanlama sistemine göre değerlendirildi. 2017 yılında da yine bu bilgiler doğrultusunda taleplerin değerlendirileceği söyleniyor.

 • Genç çiftçinin yaşı,
 • İkamet ettiği yerleşim yerinin nüfusu,
 • İkamet yerinin il veya ilçeye olan mesafesi,
 • Başvuru sahibinin okur-yazarlık durumu ve mezuniyeti,
 • Başvurduğu hibe projesinin ne olduğu,
 • Hibe almak istediği sektörle ilgili eğitim/kurs alıp almadığı ve sertifikasının olup olmadığı,
 • Evli olup olmadığı,

Sonuçların İlan Edileceği Tarım Müdürlüklerinin Web Siteleri

Başvuru yapılan tüm Müdürlükler sonuçları ilan panoları ile çiftçilerimize bildirecek olup, yine internet sitelerinden de ilan edilecektir. Aşağıda başvuru yapılan illerimizin İl Tarım Müdürlüklerinin internet sitesi adresleri mevcuttur.

Bursa, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Konya

Hibe Projesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

SORU: Başvuru formunda doldurduğu bilgiler doğru olmayan genç çiftçilerin durumu ne olacak?

CEVAP: Hibe projeleri iptal edilecek ve yerlerine YEDEK kazananlar listesinden çiftçiler davet edilecek.

SORU: Hibe almaya hak kazanan çiftçi, haklarını başka çiftçilerine veya diğer aile bireylerine devredebilir mi?

CEVAP: Bu hak devredilemez. Ayrıca 2018 yılında projeye başvurmasına rağmen vazgeçen genç çiftçiler hibe başvurularından men edilebilir.

SORU: Hibe programı kaç yıl boyunca takip edilecek? TİGEM’den hibe edilen hayvanlar ileride satılabilecek mi?

CEVAP: Proje 3 yıl süreli olup, bu süre içerisinde takip ve kontrolü sağlanacak. Eğer 3 yıl içerisinde genç çiftçi hayvanları satarsa veya tarımsal projesinde belirttiği kriterleri taşımadığı anlaşılırsa uygulama rehberinde belirtilen cezai yaptırımlar uygulanacak.

SORU: Hibe alan bir genç çiftçi daha sonradan işe başlarsa proje devam edecek mi?

CEVAP: 2016 yılında da benzer durumlar yaşandı. Geçen yıl kişi sonradan sigortalı bir işe girse de, eğer proje devam ediyor ise, proje iptal edilmedi. 2017 yılında Bakanlığın takdiri ile aynı işlemin uygulanacağı değerlendiriliyor.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Kenan calhan dedi ki:

  Muğla fethiye den bekçiler köyünden başvurdum koyun çıktı para yatırdı m 3000 lira bekliyoruz

 2. kadir dedi ki:

  Bırakın bu sanal yalanları 30.000 hibe almak icin cebinizde 10.000 para olacak 4000₺para kdv 5 gün içinde yatacak en az 4000₺ parada ahır için temel parası yesviye parası 2000₺ parada izinler sorma ver parası.ve karı koca işsiz güçsüz olacaksınız.parası olana her destek var galiba olup köye filan dönüp gelmeyin.alın 500 tavuk yumurta satın kaçak göçek para kazanın.dürüst insana hiçbir destek yok.çıkmayanlar üzülmesın benim çıktı almadım çünkü işsiz güçsüz köye dönmüş biriyim.

 3. Halil İbrahim dedi ki:

  Sonuç belli oldu ama bağ-kur borçları nedeniyle alamıyor o kişinin yerine aynı köyden başvuru yapan kişiye mi veriliyor yoksa başka birine mi veriliyor

 4. Halil İbrahim dedi ki:

  Hak kazanan kişi bağ-kur borçları nedeniyle alamıyor o kişinin yerine aynı köyden başvuru yapan lara mi yoksa diğer yerler deki kişilere mi devrolur

 5. veysel dedi ki:

  Devletimizden Allah razı olsun, ben 30 bin lira hibeye başvurdum. Nasipse yakında alacağım.

 6. Yusuf dedi ki:

  Kesin sonuçlar ne zaman belli olur acaba

 7. Mecnun dedi ki:

  Sonuclari bekliyoruz ne zaman belli olcak bi cevap verebilirmisiniz mayis ayin da belli oluyor diyorsuz

BİR YORUM YAZ