Haber Bankam

KOSGEB Veritabanına Nasıl Kayıt Yapılır? Esnaf KOBİ Kaydı!

KOSGEB Veritabanına Nasıl Kayıt Yapılır? KOSGEB E-KOBİ giriş sayfasından beyanname doldurma güncelleme ve KOSGEB’e ilk kayıt işlemleri hangi sayfadan yapılır? Faizsiz esnaf kredisi almak için gerekli olan veritabanı kaydı ve bilgi güncelleme işleminin nasıl yapıldığını araştırdık. Adım adım KOSGEB KOBİ kayıt işlemleri haberimizde..

KOSGEB Veritabanına Nasıl Kayıt Yapılır? Esnaf KOBİ Kaydı!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

20 bin lira ve 50 bin lira faizsiz krediden yararlanmaya hak kazanan esnaflarımızın KOSGEB veritabanı kaydı yaptırmaları gerekiyor. Esnaflarımız önce sifirfaiz2017 sayfasından alacakları çıktı suretleri ile anlaşmalı 9 özel ve kamu bankasına başvuru yapacaklar. Bu başvurular ön incelemeden geçirilecek ve bankalar başvuru sahibi esnafa, ÖN ONAY verecekler. Ön onay alan KOBİ/esnaf, Kosgeb Veritabanına kayıt işlemini gerçekleştirecek.

KOSGEB VERİTABANINA NASIL KAYIT YAPILIR?

50 bin ve 20 bin faizsiz krediye hak kazanan esnafımızın Kosgeb giriş sayfasından girişini gerçekleştirerek KOBİ veritabanı doldurma ve KOSGEB’e ilk kayıt işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır.

KOSGEB Veritabanına kayıt için tıklayınız!

Bu işlem için yukarıda ki bağlantı linkine tıklayarak destek.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapılır. Bu adreste bulunan sol menüde, daha önce kayıt yaptıran KOBİ’ler için sisteme giriş menüsü, ilk kez kayıt olacak KOBİ’ler içinse KOSGEB’e İlk Başvuru son olarak kullanıcı adı ve şifresini unutan KOBİ’ler içinse kullanıcı adı ve şifre geri alma linkleri bulunmaktadır.

kosgeb veritabanı kaydı nasıl yapılır

kosgeb veritabanı kaydı nasıl yapılır

İlk kez kayıt yaptıracak olan, daha önce KOSGEB’in herhangi bir destek programına başvuru yapmayan esnaflarımız, KOSGEB’e İlk Başvuru linki tıklamaları ve sisteme kayıt için bu menüden işleme başlamaları gereklidir. Eğer daha önce kayıt yapmış iseniz, Kayıtlı Üye Girişi menüsünü kullanınız.

KOSGEB Giriş sayfasında kuruluş, sisteme kaydedilecek olan bilgilerin doğruluğundan işletme sahiplerini sorumluluğu tuttuğunu hatırlatarak uyarıda bulunmaktadır. Kosgeb Veritabanı kayıt işlemi  4 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklar;

  1. İşletme bilgilerinin sisteme kaydedilmesi,
  2. İşyerine ait faaliyet bilgilerinin (NACE kodlarının) seçilmesi,
  3. İşletme sahibine ait iletişim bilgilerinin kaydı,
  4. Onay ve KOSGEB KOBİ beyannamesi doldurma sayfasına geçilmesi

ekranlarından oluşmaktadır. Giriş sayfasından sisteme kaydedilen bu bilgilerin hepsi resmi nitelikte olup, işletme sahiplerinin işyerlerine ait resmi evraklar ile bu bilgileri doldurmaları önemlidir.KOSGEB VERİTABANI KAYDI İŞLETME BİLGİLERİNİN GİRİLMESİ

Kosgeb Veritabanı İşletme Bilgileri Ekranı

Kosgeb Veritabanı İşletme Bilgileri Ekranı

 Yukarıda görülmekte olan ilk ekranda işletmenin adı (YILMAZ NAKLİYAT PERAKENDE TİCARET LTD.ŞTİ. vb.) yazılırken firmanın ismi tam olarak doğru kısaltmalar ile girilmelidir. Kısaltılmaması gereken haneler kısaltılmadan yazılmalıdır. Eğer bu hane yanlış kayıt yapılırsa, firmanın ismi sisteme hatalı girilmiş olacaktır.

Daha sonra işletme statüsü (Limited, ortaklık, şahıs, yurtdışı)  seçilecektir. Vergi dairesi bilgileri, Vergi numarası, firma sahibi yetkili kişinin adı, SSK İşyeri Sicil Numarası (yoksa Bağ-kur nosu) İşletmenin kuruluş yılı, bulunduğu yer, sicil numarası, bağlı bulunmakta olan meslek kuruluşunun ismi gibi haneler 1. bölümde KOSGEB veritabanı formuna doldurulacaktır.

KOBİ FAALİYET NACE KODLARININ SEÇİLMESİ

Bu ekranda bulunan faaliyet kodu ile işletmenizin mali kayıtları aynı olmalıdır. Nace kodlarının seçimi için, Faaliyet Kodunuzu seçmek için tıklayın linkine tıklayın ve açılan pencereden imalatçı olarak çalışıp çalışmadığınız ile ilgili kutucukları işaretleyin. Eğer işyerinizin imalat ile ilgisi yok ise sağda bulunan kutucuğu işaretleyin.

Aşağıda ki görselde, Mobilya imalatı ile uğraşan bir marangoz atölyesinin KOSGEB nace kodları örnek olarak seçilmiştir.

kosgeb veritabanı kaydı nace kodu seçimi

kosgeb veritabanı kaydı nace kodu seçimi

Bu adımda İmalat hanesinin seçiminden sonra üst hanede bulunan NACE Üst Kodu ekranından sektörünüze ait kategoriyi, Nace İkili Kodu hanesinden ise işletmenizin sektörünü seçiniz. Bu seçim sonrasında Nace Kodu ve Açıklama seklemeleri bulunan listeye yaptığınız iş ile ilgili o koda ait seçenekler yansıyacaktır. Bu seçenekler arasından vermekte olduğunuz hizmetleri seçiniz.

ÖNEMLİ NOT: Sektör seçimi ile ilgili en sık yapılmakta olan hata, işletme sahibinin işyerine ait kodu bulamaması nedeniyle DİĞER HİZMETLER üst kodu ile birlikte DİĞER HİZMET FAALİYETLERİ alanlarını seçmesidir. Kosgeb Hizmet Merkezlerinin Veritabanı kaydı ve beyanname doldurma işleminde en sık karşılaştıkları hatalardan biridir.

ESNAF KOBİ İLETİŞİM BİLGİLERİNİN KAYDI

Sırada İşletme sahibinin iletişim bilgilerinin kaydedilmesi var. Bu sayfada Adres, Posta Kodu, İl, İlçe, Telefon, Faks, Cep telefonu, E-Posta ve Mail adresi varsa işletmenin internet sayfa adresi, girildikten sonra, işlem tamamlamaktadır. Daha sonra alt sırada bulunmakta olan onay kutucuğu işaretleyen esnaf, verdiği bilgilerin doğru olduğunu taahhüt ettiğini beyan ederek KOSGEB Veritabanı KOBİ Kayıt işlemini tamamlamalıdır. Kayıt sonrasında esnafın sisteme kaydettiği e-posta adresine kullanıcı adı ve şifre gönderilmektedir. Eğer hatalı girilen bir bilgi varsa veya güncellenmesi gereken bir bilgi mevcutsa, aynı sayfadan sisteme kayıtlı üye girişi yapılarak düzeltilebilmektedir.

Faizsiz Kredi KOSGEB’den olumlu SMS gelen ve bankadan ÖN ONAY alan esnafın bu işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ