Haber Bankam

KOSGEB Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar ve Şartları Belirlendi

KOSGEB Sıfır Faizli 2017 KOBİ İşletme Desteği için 50 bin lira kredi verecek olan anlaşmalı bankalara 27 ŞUBAT 2017 tarihinden sonra başvurular başlayacak. KOSGEB’in protokol imzaladığı 9 kamu ve özel banka şubesinin KOBİ kredisi çekmek için talep ettiği şartları ve başvuru koşullarını sizler için derledik. Detaylar haberimizde..

KOSGEB Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar ve Şartları Belirlendi

KOSGEB kredi ve destekleri için bankalar ile bir protokol imzalayarak desteklerin finansmanını sağlamaktadır. 2017 yılında verilecek sıfır faizli esnaf kobi işletme desteği için KOSGEB, toplam 9 banka ile anlaşma sağlamış olup, başvurusu onaylanan işletmeler, bu bankalardan herhangi birine başvuru yaparak, faizsiz kredi çekme talebinde bulunacaklardır.

SIFIR FAİZLİ KREDİ VERECEK OLAN BANKALAR

Anlaşma sağlanan bankalar tarafından protokol hükümlerine göre işlem yapılmaktadır. Genelde KOSGEB ve banka protokolünde, bankanın BBDK hükümlerine göre kredi vereceği ancak, kredinin faiz kısmını KOSGEB’in karşılayacağı belirtilmekte olup, esnafa ve girişimcilere, bu kapsamda kredi desteği verilmektedir.

KOSGEB faizsiz kredi için 2016 yılında ve 2017 yılında 9 banka şubesi ile anlaştı. Esnaflar 27 ŞUBAT 2017 tarihinden sonra, 50 bin lira faizsiz kredi için bu banklara müracaat edecekler.

 1. Ziraat Bankası A.Ş.
 2. T. Vakıflar Bankası, T.A.O,
 3. T. Halk Bankası,
 4. Akbank
 5. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
 6. T. Garanti Bankası,
 7. Denizbank
 8. T. İş Bankası,
 9. QNB Finansbank
kosgeb anlaşmalı bankalar listesi 2017

kosgeb anlaşmalı bankalar listesi 2017

İsimleri yazılı 3 kamu bankası ve 6 özel bankaya başvurucak olan KOBİ’lerin ticari kredi şartlarını taşıması gerektiği vurgulanıyor. Banka ile herhangi bir ticareti olmayan, bankaya beyanname vermeyen esnaf yine kredi çekemeyecek. Çünkü KOSGEB sadece bu kredinin faizinin karşılanması aşamasında destek sağlamaktadır. 230 bin kişiye 50’şer bin lira para ödeyen, finansmanı sağlayan yine banka şubeleridir. Bu para bankanın kasasından çıkacağı ve ödenmediği durumda banka zarara uğrayacağı için küçük büyük tüm KOBİ’lerden ticari kredilerde istenen tüm evraklar istenecektir.SİCİL AFFINDAN YARARLANAN ESNAF SIFIR FAİZLİ KREDİ ÇEKEBİLECEK Mİ?

Kosgeb anlaşmalı bankalardan kredi çekmek isteyen esnaflarımızın ticari krediler için, kara listede olmamaları ve sicillerinin temiz olması gerekmektedir. Sicili bozuk olan esnafa bu 9 banka tarafından da kredi verilmez. 2017 yılında yürürlüğe giren kredi sicil affı yasasından faydalanmak isteyen ve bu yasa gereğince sıfır faizli kredi çekmek istediğini ileri süren esnafın ise, yasada belirtilen şartları taşıması ve borcunu yapılandırması birinci şarttır.

Kredi sicil affı ismi verilen yasa şu maddeyi içermektedir!

MADDE 33- 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdi ve gayrı nakdi kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.

Daha önce haberbankam.com ‘da bu yasanın bankaları bağlayıcı olmadığını Kredi Sicil Affı Yasası 2017 isimli yazımızda anlatmıştık. Detayları okuyabilirsiniz.

2016 yılında başvuru yaptıysanız veya 2017 yılında ilk kez KOSGEB’den faizsiz kredi almak için başvuruda bulunduysanız (halen zaman var) sizde yukarıda isimleri yazılı bulunan KOSGEB anlaşmalı bankalara başvuru yapabilir ve şartları taşımanız halinde 0 faizli kredi seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Barış dedi ki:

  Bana cok acil 30.0000 bindira lazım

 2. ahmet dedi ki:

  koskep kredisi onaylandı bankaya evrak verdim onay çıktı imza atmadım o halde hemen hesaptan 500 tl çekmişler 230 daha masraf var dediler yarın imzayı atmayacam yapı kredinin hesabımdaki parayı geri yatırmasını isteyecem

 3. mehmet özbay dedi ki:

  banada 20.000 tl çıktı yapı kredi bankası 903 tl allianz şireketinden sigorta yaptırdı masrafları düştükten sonra 19.050tl hesabıma yatırdı.devlet bankalarından alan arkadaşlardan sadece 40-50 tl civarı masraf parası kesilmiş bunu öğrenince kosgebi telefonla aradım bankaların bunu kesme hak ve yetkisi yok bankanızla görüşün dedi bende bankayı aradım itiraz ettim allianz şirketi ile görüşmem gerktiği söylendi.allianz sigorta şirketini arayıp iptal ettirmek istediğimi söyledim dilekçe yazıp taraflarına hotmail göndermemi söylediler, 4 gün sonra banka kredisi kullandıran bayan beni arayıp iptal ettirremeyeceğimi söyledi bende yasal hakkım olanı geri alacağımı söyleyip telefonu kapattım.tekrar sigorta şirketini aradım çağrı kodu verdiler 3-5 gün içerisinde hesabınıza yatırırız dediler şuan 2 gün oldu.3 güniçerisinde yatırılmasını bekliyorum şayet yatmaz ise ( https:/www.turkiye.gov.tr/hm-sigortacilik-sikayet-basvuru-ve-takip?asama=yeniBasvuru) yani bimerin sigorta işlemleri ile uğraşan birimine şikayet edeceğim. Yani arkadaşlar uğraşan herkes kesintilerini alabiliyorlar yalnız 1 ayı geçmemesi gerekiyor.bence hepiniz uğraşın !!!!!!!!

 4. hasan kaya dedi ki:

  bende akbanktan 20,000tl aldım 480 tl kesinti yaptılar güya o faiz bankalar resmen soyguncu

 5. Murat dedi ki:

  Bu parayi albilen varmi bi turlu ben alamiyorum herseyim onaylandi ama banka parayi bir turlu vermiyo

 6. Mehmet keskin dedi ki:

  Akbanka 25000 kosgeb kredisi kullandım çeşitli adlar altında 600 vehayat sigortası 350 küsür para kestiler kosgeb müdürlüğünü aradım 100tl den fazla kesemezler dedi öyle protokol imzalamislar akbank resmen soygucu ödemeden önce arasaydin engel olurduk dediler nereye şikayet adelim bilgisi olan varmı tüketici hakem heyetine basvursak sonuç alabilirmiyim

 7. Hasan dedi ki:

  Ödenmemiş hiç bir borcum yok,
  Çekler senetler düzenli ödenmiş,
  Şirketin şu anda kredi borcuda yok ,
  sadece bireysel kredilerim geç ödendiği için Kredi puanım 1350 ye düşmüş,
  hiçbir banka KOSGEB kredisi vermedi,

 8. Murat dedi ki:

  Ben KOSGEB 25000 TL kredi desteği aldım. Yapı Kredi bankası hemen 54 lira peşinden de sigorta adı altında 540 tl kesti. Bu işe KOSGEB in dur demesi lazım. Güya faizsiz ama banka komisyonu ile 600 lira param yine gasp edildi

  1. Üzeyir dedi ki:

   Aynı parayi bende verdim daha 500 tl daha alacağız diyorlar

 9. emre dedi ki:

  arkadaşlar KOSGEB 20 bin onaylamış ama 9 anlaşmalı ban kaya gittim ne sicil affı ne para veriyorlar bankalar birliği başkanı 64 bin esnafa kredi verdik diyor ben bankaya gidiyorum sana çıkmaz diyorlar bende işimdi başbakanlığa yazacağım KOSGEB bankaya git diyor bankalar başkanı veriyoruz diyor banka yok diyor kime inanalım aynısını 3 4 televizyona haber olarak mesaj göndereceğim bunlar esnafla resmen dalga geçiyorlar

BİR YORUM YAZ