Haber Bankam

KOSGEB Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB işyeri açma kredisi nasıl alınır, nereye başvurulur, şartları nelerdir, gerekli evraklar ve belgeler nelerdir? Detaylar haberimizde..

KOSGEB Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

İşyeri açmak istiyorsunuz ancak sermayeniz yok. Merak etmeyin! Devletten 150 bin liraya kadar destek alarak, kendi işinizi kurabilirsiniz.

Sektör Seçimi

İş kurmak istediğiniz sektörün, nace kodları adı verilen listede mevcut olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Hazırlanan listede mevcut olmayan bir sektörde işyeri açarsanız, desteklerden yararlanamazsınız. Örneğin eğlence yerleri bu sektörler arasındadır. Bu sebeple KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları listesini incelemenizde yarar var.

KOSGEB Sertifikası Alın

KOSGEB girişimci destek programından destek alabilmek için öncelikle girişimcilik sertifikası sahibi olmalısınız. Bu sertifikayı alabilmek için 32 saatlik uygulamalı eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Eğitimlere kayıt olmak için kosgeb kurs tarihlerini inceleyerek DETAY bölümünde belirtilen iş birliği yapılan kurumlara kurs başvurusu yapmalısınız.

KOSGEB kursuna katılın

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimleri programına ulaşabilirsiniz. 70 saatlik eğitim 32 saate çekilmiştir.

İş planı hazırlayın

32 saat süren KOSGEB girişimcilik eğitimde, iş planı nasıl hazırlanır? nelerde dikkat edilir? nasıl başvuru yapılır gibi hususlar anlatılır. u kapsamda öğrenmiş olduğunuz bilgiler ile bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’ e başvurmanız gerekmektedir. KOSGEB’ e başvurmayı hedeflemiş iseniz, hali hazırda bir iş planınız olmalıdır.

KOSGEB iş planı hazırlayın

KOSGEB iş planı hazırlayın

Tek yapmanız gereken iş planınızı KOSGEB’ in istediği şekle sokmanızdır. Eğer iş planı hazırlamayı bilmiyor iseniz, bu konuda danışmanlık hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Onay süreci

KOSGEB’ e hazırlamış olduğunuz iş planını eğitimde anlatıldığı şekilde sunmanız gerekmektedir. İş planı hem internet üzerinden KOSGEB veri tabanına aktarılmalı hemde 2 suret dosya halinde çıktı alınarak KOSGEB hizmet merkezlerine sunulmalıdır. Bu işlem sonrasında KOSGEB tarafından iş planınızda gerekli incelemeler yapılacak ve incelemeler sonucunda iş planınızın uygun görülüp görülmediği tarafınıza bildirilecektir. KOSGEB iş planınızı tamamen reddedebileceği gibi, bazı değişiklikler yapılmasını da isteyebilir. Eğer projenizde bazı değişiklikler yapılması istenir ise bu size bir rapor halinde bildirilir. Raporda belirtilen, yapmanız gereken düzeltmeleri yaptıktan sonra iş planınızı yeniden KOSGEB’ e sunmalısınız.

Kosgeb’den Onay Alın

Bu işlem sonrasında onay süreci yeniden başlar ve KOSGEB iş planınızı yeniden kontrol eder. Değişiklikler KOSGEB veri tabanına da işlenir. KOSGEB tarafından iş planınıza onay verildiğinde; almanız gereken makineleri, kurmayı planladığınız tesisi, açmayı düşündüğünüz iş yerini açabilirsiniz. Son olarak 2017 yılında yapılan bir değişiklik ile projeniz onaylansa da, işletmenizi açmadan önce ön onay almanız gerekiyor.Girişimcilik Destek Programı Miktarları

KOSGEB yeni girişimci desteği projesi kapsamında, 50 bin lira hibe kredi 100 bin lira 0 faizli kredi vermektedir. Bu miktar belirlenen bölgelere göre %60 ve %90 arasında faturalandırılan harcamalar için verilmektedir. KOSGEB’in diğer 13 farklı programında verilen destek miktarları farklıdır.

Sırada Ne Var?

KOSGEB tarafından iş planı onaylanan girişimcilere verilmekte olan 50 bin lira devlet destekli hibe kredi ve 100 bin lira sıfır faizli hibe kredi iş planında belirtilen firmalara veya girişimcinin giderlerini ödemek için açacağı banka hesabına yatırılır. KOSGEB’ i dolandırarak para almayı daha sonra bu parayı başka işlerde kullanmayı düşünen dolandırıcılar olması nedeniyle, KOSGEB hizmet merkezleri giderleri faturalı olması kaydıyla belirtilen usul ve şekilde ödeme yapar.

Giderleri Faturalandırın

Hiç kimse, sahte bir iş planı ile başvuru da bulunarak, sahte veya eş dosttan alınan faturalar ile KOSGEB hibe kredisi alamaz. Kosgeb denetmeleri bu konuda denetimler gerçekleştirmektedir.

Geri ödeme planı

KOSGEB tarafından verilmekte olan 50 bin lira hibe kredi devlet desteği ile geri ödemesiz verilmektedir. 100 bin lira faizsiz kredi ise 2 yıl sonra ödenmeye başlanır ve 8 eşit taksitle 3 ayda bir geri ödenir.

geri ödeme planınızı hazırlayın

Sermayesi Olmayanlar Ne Yapmalı?

KOSGEB hibe krediler, sıfırdan iş kurmak için verilen hibe krediler değildir. KOSGEB Devlet Desteği ile girişimcileri destekleyen bir kredidir. Kuruluşun mantığı şudur; İş planı yap, işini kur, harcamalarını faturalandır ve yaptığın tüm masrafların %70’ ini KOSGEB’ den geri al. Eğer başlangıç aşamasında sermayeniz yok ise bankaların bireysel tüketici kredilerine başvurabilirsiniz.

Girişimcilerin denetlenmesi

Devlet destekli KOSGEB hibe kredisi kullanan kişiler, yapılan destekler sonrasında, yetkililer tarafından 3 yıl boyunca denetime tabi tutulur. KOSGEB desteği ile açılan bir iş yeri 3 yıl boyunca (iflas vb. durumlar hariç) kapatılamaz.

KOSGEB Denetimi

 Eğer girişimci KOSGEB’ den almış olduğu hibe krediyi kötü amaçla kullanırsa veya aldığı makine ve teçhizatları satar, tahrip eder ve kötüye kullanırsa, KOSGEB tarafından yapılan tespit sonrasında verilen tüm destekler faizi ile birlikte geri alınır.

Bilmeniz Gereken Diğer Önemli Hususlar

 • Canlı hayvan alımı için kredi vermez.
 • İş kurmak için parası olmayan kişilere iş kurmak için peşin ödeme yapmaz.
 • KOSGEB desteklemesi %70’ e kadardır. Eğer paranız yok ise, malzemeleri aldığınız firmalar ile KOSGEB
 • desteği sonrasında ödeme yapmak üzere anlaşabilirsiniz.
 • Banka borcu olanlar KOSGEB kredisi almak için teminat mektubu vermek zorundadır.
  Halen çalışmakta olan iş yerleri de kredi alabilir. KOSGEB esnaflara özel kredi vermektedir.
  Bu destek hibe şeklinde bankalardan alınamaz. Bankaların böyle bir yetkisi yoktur. Sadece anlaşmalı banka şubeleri destek programlarına finansman sağlar.
 • Telefonla size ulaşarak 50.000 TL. hibe kazandığınızı ve bunun için dosya masrafı ödemeniz gerektiğini söyleyen dolandırıcılara itimat etmeyin. Destekler ücretsizdir.  Ayrıntılı bilgi için KOSGEB iletişim hattını (444 1567) arayabilirsiniz.
ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ