Haber Bankam

Kosgeb KOBİ’lere 2017 yılında yeniden sıfır faizli kredi vermeye hazırlanıyor

2017 yılında Kosgeb tarafından Sıfır Faizli Kredi yeniden verilecek. Bu krediden faydalanmak isteyen girişimcilerin Şimdiden E-KOBİ kaydı ve KOSGEB veritabanına kayıt yaptırmaları gerekiyor. 2017 yılında yaşanacak olan sistem donmalarından etkilenmemek için uzmanlar uyarıyor. Şimdiden kaydınızı yaptırın!

Kosgeb KOBİ’lere 2017 yılında yeniden sıfır faizli kredi vermeye hazırlanıyor

Kosgeb kredisi 2017 yılında tekrar verilecek

KOSGEB İşletme kredisi faiz desteği başvuruları tamamlandı ve sıfır faiz başvuru sonuçları kobilere açıklandı. Kosgeb KOBİ Kredisi 2017 yeniden verilecek mi başvurularını tamamlayamayan esnaflar en çok bunu merak ediyor.

Destek kredisinden yararlanamayan işletmelere 2017 yılında da bu uygulamaya benzer  bir desteğin yapılacağı ve 2017 yılında kosgeb  kredisinin yeniden verileceği müjdesinin yanında, Sıfır faizli 50 bin lira ilk yılı ödemesiz 36 ay vadeli kredi desteğine başvuru yapan ve başvuruları onaylanan işletmelere anlaşmalı bankalar aracılığıyla bu bankalardan herhangi birisine başvuru yapılması halinde işletme başına 50 bin lira üst limitli krediler 2016 yılının son gününe kadar sahiplerine ulaştırılacağını ve 2016 yılı bitmeden anlaşmalı bankalara başvuru yapanların kredilerine yeni yıla girmeden kavuşacağını belirtildi..

Başvuru işlemlerini tamamlayamayan ve kayıt işlemleri ile kobi beyannamesi güncelleme işlemlerini zamanında yetiştiremeyen on binler kobi destek programının tekrar verilmesi gerektiği ve hak mahrumiyeti yaşadıklarını bu nedenle bir an önce faizsiz krediden yararlandırılmalarını talep ediyor. Kosgeb kurumu da 15 bin kobinin istifade edebileceği ve sadece 15 bin kobinin faiz desteğini karşılayabilecek kadar kaynaktan bütçe ayrıldığını ama 2017 yılında kobilere yeni bir destek programı oluşturacaklarını ve geriye kalan kobilerin bu kredilere başvuru yaparak tekrar verilecek olan kredi fırsatını değerlendirebileceklerini açıkladı. Kosgeb faizsiz  kredi için başvuru yapan kobilerin sayısı 200 bin kobiyi aşınca bu kadar çok talep edilen Kosgeb faizsiz kredinin tekrar verileceği ve bu sefer başvuru işlemlerinde yapılması gerekli işlemlerin daha önceden yapılması sayesinde başvuru işlemlerinde mağduriyet yaşanmadan başvuru yapılabilecek.

2017 yılının ilk aylarında kosgeb kredisi verilmeye başlanacak

Kosgeb 2017 yılında başvuru işlemlerini sistemdeki sorunlar nedeniyle tamamlayamayan kobiler için yeni bir destek kredisi programının hazırlanacağı ve Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütülecek çalışmalarda 25 bin kobinin faizin karşılanacak kadar bütçe ayrılmasının talep edildiği öğrenildi. 2017 yılı sonunda ise bu rakamın daha da yükseltilerek 50 bin kobinin istifade edebileceği kadar bütçe ayrılarak kobilerin faiz desteğinden yararlandırılmaları belirtiliyor.Kosgeb 2017 yılının ilk aylarında 20 / 25 bin kadar kobinin faiz desteğini karşılayacak kadar bütçe ayrıldıktan sonra kobilerin kredi başvurularının başlatılacağı açıklandı. Çalışmalar tamamlandıktan hemen sonra Kosgeb tarafından kobilere duyurulacak olan destek programının detayları ise henüz tam olarak belli değil. Kosgeb 2016 Aralık ayında başlattığı kredi faiz desteği programına benzer nitelikte bir destek programının oluşturulacağını belirttiğinden başvuru işlemlerinde gerekli şartların aynı olması bekleniyor. Başvuru işlemlerinde gerekli şartlar ise öncelikle Kosge veri tabanına işletme kaydının yapılması gerekiyordu ve kobilerin program yılı için beyanname yılını güncelleyerek başvuru sitesi üzerinden başvurularının tamamlaması gerekiyordu.

Kobiler başvuru süresi içinde beyanname güncelleme ve kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra desteğe başvuru yaptıktan sonra denetlemelerden geçtikten sonra il için belirlenen kobi sayı sınırlamasından sıraya konulduktan sonra kobi işlemlerinde verilen bilgilerin doğruluğuna göre değerlendirildikten sonra başvuru onay için Kosgeb müdürlüklerinin onay vermeleri halinde başvuru ön onay formu ile anlaşmalı bankalara faizsiz kredi için başvuru yaparak bankalarında ayrı olarak işletmelerin başvurularını değerlendirdikten sonra banka değerlendirme süreci sonundan başvuruları onaylandıktan sonra faizsiz kredileri 2016 yılı bitmeden ödenmek suretiyle destek verilecekti.

Aynı şekilde 2017 Kosgeb kredisinden de Kobiler için aynı süreç işletilecek ve başvuru işlemlerindeki şartların sağlanması halinde 2017 yılının ilk aylarında açılacak kredi desteğinden yararlanabilecekler.

2017 yılı kosgeb kredisi veren bankalar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından başvurularını yetiştiremeyen  kobiler için tekrar verilecek olan kosgeb kredisinden yararlanacak olan kobilerin başvuru yapacakları bankalar KOSGEB ile anlaşma yapan ve programı 31 Mayıs 2017 tarihine kadar kapatacak olan Yapı kredi bankası, İş bankası, Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Halk bankası, Vakıflar bankası, KGF, Garanti bankası gibi anlaşmalı bankalarının olacağı düşünülüyor. Bankalar Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokol kapsamında Kosgeb faiz desteği onayı alan işletmelerin faizsiz kredi başvurularında onay formu ile birlikte bankaların istediği diğer evraklar ile birlikte başvuru yapmaları ile verilecek olan kredi için 2017 yılında verilecek olan kosgeb kredisi yine aynı bankalar tarafından 50 bin lira faizsiz olarak verilecek. 2017 de yeniden verilecek olan faizsiz kosgeb kredisi de ödemeleri Kosgeb ile anlaşmalı ve faizsiz kredi vermeye yetkili olan bankalardan yapılacak.

Kobiler 2017 yılının ilk aylarında başlatılacak olan destek kredisi başvurularında sorun yaşamak adına beyanname güncelleme işlemlerini zamanında yapmaları ve sisteme yığılma olmadan aksilik yaşamadan başvurularını tamamlamaları için beyannamelerini sürekli güncel tutmaları gerekiyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ