Haber Bankam

KOSGEB Kobi Beyannamesi Doldurma

Vergi Borcunu ve SGK borcunu zamanında ödeyen, Kara listede olmayan ve hak kazandınız mesajı gönderilen esnaf, anlaşmalı bankalardan paralarını almaya başladı. Sıfır Faizli Kobi kredisi şartları yerine getirilen esnaflarımıza verilmesinden önce E-KOBİ veya beyanname doldurma işlemlerinin yapılması ve sistemden çıktı alınarak bu evrakların İletişim merkezlerine teslim edilmesi gerekiyor. KOSGEB Kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işleminin nasıl yapılacağı haberimizde anlatılmıştır.

KOSGEB Kobi Beyannamesi Doldurma
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Kosgeb sonuçları açıklandı ve bankalara başvuru süreci başladı. Binlerce esnaf bankaların kapısından boş dönerken, kredi notu düşük olmayan, SGK ve Vergi borcunu zamanında ödeyen esnaf, KOSGEB Kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme işlemi için İletişim merkezlerinin kapısını çalıyor. Her ne kadar bazı esnaflarımız evrak hazırlamadan iletişim merkezlerini ziyaret etse de, Kobi beyanname doldurma ve güncelleme işlemi öncelikle sistem üzerinden yapılıyor ve sistemden çıktı alınarak iletişim merkezlerine teslim ediliyor.

Kosgeb KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Bankalardan ön onay alan işletme sahiplerinin kayıt ve beyanname doldurma işlemlerine başlaması gerekiyor. Beyanname doldurmak için öncelikle E-KOBİ kaydı yaptırmalısınız 2015 Kobi bilgi beyannamesi doldurma işlemi kobi kaydının devamında ekrana yansıtmaktadır. Bu işlem için eğer meslek kuruluşu iseniz, veya AR-GE/Endüstriyel Uygulama Programına Başvuracak İşletmesini Kurmamış bir Girişimci iseniz KOSGEB kaydınız, bulunduğunuz ildeki KOSGEB Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

Kosgeb KOBİ Beyanname sayfasına buradan ulaşabilirsiniz!

Ancak meslek kuruluşları ve bu programlara başvuranlar haricinde sistem üzerinden kayıt işlemi yapılabilmektedir.

KOSGEB beyananme kaydı için destek.kosgeb.gov.tr adresinde işletmenize ve işletme sahibine ait bilgileri doldurmakla işleme başlayabilir, bunun devamında ekrana yansıyan beyanname formunu doldurmalısınız.

KOSGEB KOBİ KAYDI NASIL YAPILIR?

Kosgeb sonuçları açıklandı ve KOGGEB’e ilk kez kayıt yaptıracak veya beyanname verecek olan vatandaşımızın 27 ŞUBAT 2017 tarihinden itibaren faizsiz krediden yararlanmak için bu işlemleri tamamlaması gerekiyor. KOSGEB KREDİSİNE HAK KAZANDINIZ uyarısını almasına rağmen, kaydı olmayan veya beyanname vermeyen kullanıcılar destekten faydalanamayacak.

 KOSGEB’e hiç başvuru yapmayan, bugüne kadar (2016 dahil) desteklerden yararlanmak için hiç başvurusu olmayan esnafımızın KOBİ kaydı yapması şart. Veritabanı kaydı yapmak isteyen KOBİ’lerin aşağıda ki işlemleri sırasıyla uygulaması gerekiyor.

1. AŞAMA KOSGEB VERİTABANI KAYIT SAYFASINA GİRİŞ

İnternet tarayıcınızın adres satırına http://destek.kosgeb.gov.tr/ yazarak veya buraya tıklayarak giriş sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfaya ulaştığınızda aşağıda görüntülenmekte olan bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

kosgeb veritabanı kaydı giriş sayfası

kosgeb veritabanı kaydı giriş sayfası

Bu sayfada Ana Sayfa KOSGEB’e İlk Başvuru, Kayıtlı Üye Girişi ve Kullanıcı Adı/Şifre Unuttum menülerinden “KOSGEB’e İlk Başvuru” linki KOSGEB Kobi Kaydı için kullanılmaktadır. Siyah ok işareti ile gösterilen kayıt linkine tıklayınız.

2. AŞAMA VERİTABANI KAYIT İŞLEMLERİNE BAŞLAMA

Bu sayfada, KOSGEB tüm işletme sahibi esnaflarımızı verecekleri beyanların doğruluğu konusunda uyarmıştır. “BAŞVUR” butonuna tıklamadan önce bu uyarıları dikkate almanızda yarar var. E-KOBİ giriş sayfasından KOSGEB yeni girişimci desteğine başvurmak isteyenler için aşağıda ki uyarılarda bulunmuşlardır.

 • Eğer verdiğiniz bilgiler yanlış ise, bu size mali ve hukuki sorumluluk getirecektir.
 • Sitede bir zaman aşımı sistemi aktif olup, bu sebeple kayda başladığınız andan itibaren on beş dakika içinde veritabanı kayıt işlemlerini tamamlamanız şarttır. Eğer bu süre içerisinde tamamlamazsanız zaman aşımı oluşur ve başlangıca dönersiniz.
 • Eğer KOSGEB destekleri arasından yeni girişimci desteği programına başvuru yapmak istiyorsanız daha önce 32 saatten oluşmakta olan kurslara katılım sağlamanız ve sertifikanızın bulunması gereklidir. Eğer bu şartı taşımıyor iseniz İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) bünyesinde işletme kurmanız şarttır.
 • Eğer sertifikanız varsa, sol üstte bulunan “BAŞVUR” linkine tıklayın ve kullanıcı isminiz ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız. Eğer İŞGEM üzerinden işletme kuracaksanız, mutlaka En yakın KOSGEB İletişim Merkezlerine başvuru yapınız.
 • Daha önce yeni girişimci desteğine başvurmadan önce işletmenin açılmış olması şartı vardı ve bu şart kaldırıldı. Eğer işletmenizi açmış iseniz 31 Aralık 2017 tarihine kadar, başvuru yapabilirsiniz ancak bu tarihten sonra işyerini açmadan önce ön başvuru onayı almanız şarttır.
 • Başvuru formu doldurulurken sisteme bir cep telefonu birde e-mail adresi gireceksiniz. Bu bilgilerin doğruluğu size ait olup, eğer yanlış giriş yaparsanız sistemden gelen uyarıları alamazsınız.
 • Daha detaylı bilgiye giriş sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu sayfanın altında bulunan 2 adet onay kutucuğuna tıkladıktan sonra BAŞVUR diyerek sisteme bilgi kaydetme ekranına geçebilirsiniz.

KOSGEB Veritabanı kaydı için tıklayınız.

3. KOSGEB GİRİŞ VE KAYIT BAŞVURU İŞLEMLERİ

Bu sayfada işletme sahibi olan vatandaşa ait bilgiler sisteme girilmektedir. Aşağıda ki görselde giriş ekranı gösterilmekte olup, nasıl bilgi girişi yapılacağı resmin aşağısında açıklanmıştır.kosgeb kobi yeni girişmci kaydı

kosgeb kobi yeni girişmci kaydı

İlk olarak KOBİ’lerin yukarıda yer alan seçenekler arasından;

Bu seçenekler arasından size uygun olanı seçerek aşağıda yer alan bilgileri doldurmaya devam ediniz.

 • T.C. Kimlik No: 10 haneli tc
 • Adı:
 • Soyadı:
 • Doğum Tarihi:
 • Seri ve No: Cüzdan Seri ve Noyu Birleştirerek yazınız! Çipli olmayan kimlikler için No kısmında başında sıfır varsa sıfır olmaksızın birleştirerek yazınız.
 • Güvenlik Kodu:

4. İŞLETME BİLGİLERİNİN SİSTEME KAYDEDİLMESİ

Bu bilgilerin girişini yaptıktan sonra sistemden işletmenize ait bilgilerin girişini yapmalı ve son aşamada KAYDET butonuna basarak kayıt işlemini tamamlamalısınız. İşletme bilgileri toplamda 22 adımdan oluşmaktadır. Bu bilgielr sırasıyla;

 • İŞLETME; İşletme adının büyük harflerle yazılması, Statünün seçilmesi,
 • VERGİ DAİRESİ; İl ve ilçenin seçilerek işletmeye ait vergi numarasının girilmesi,
 • YETKİLİ KİŞİ VE SİGORTA NO: İşletme sahibinin adı ve soyadının (büyük harflerle), SSK İşyeri numarasının veya Bağ-Kur numarasının girilmesi,
 • İŞLETME BİLGİLERİ; Kuruluş yılı, İşyerinin bulunduğu yerin girilmesi
 • BAĞLI BULUNAN; Ticari sicil nosunun girilmesi ve meslek kuruluşunun seçilmesi,
 • NACE FAALİYET KODU SEÇİLMESİ; İşletme türünün ve Nace üst kodunun, NACE ikili kodunun seçilmesi,
 • İLETİŞİM BİLGİLERİ; Adres, posta kodu, İl/İlçe, Telefon, faks, cep telefonu, e-posta varsa web sitesi adresini girerek, son aşamada onay kutucuğuna tıklayınız.
 • SON AŞAMA; Güvenlik Doğrulama Kodunu da girerek, size en yakın olan KOSGEB birimini seçtikten sonra KAYDET butonuna tıklayınız ve KOSGEB Beyanname doldurma ekranına ulaşacaksınız.

2015 Yılı KOBİ Bilgi Beyannamesi Doldurma İşlemi

Bu işlemler tamamlandığı zaman artık işletmeniz KOSGEB veritabanına kaydolmuş olmaktadır. Ancak henüz işlem bitmedi. Sırada KOSGEB beyanname doldurma işi var. Şimdide adım adım beyannamenin nasıl doldurulacağını anlatacağız.

KOSGEB Kobi beyannamesi sistem üzerinden doldurulur ve esnaflarımız bu belgeyi doldurduktan sonra sistem üzerinden çıktı alarak (yazdır) kaşeli ve imzalı olmak kaydıyla bağlı bulunduğu en yakın KOSGEB iletişim merkezlerine teslim etmek zorundadırlar. Yukarıda anlatılan E-KOBİ kayıt sayfası sona aşamada sizi beyanname doldurma işlemine yönlendirecektir. Bu işlemde de aşağıda belirtilen adımları uygulamanız gereklidir.

Öncelikle sisteme yetkili eklemelisiniz. Bunun için Yetkili Personel bölümünden Yetkili Ekle linkine tıklayınız.

kosgeb kobi beyannamesi doldurma 2017

kosgeb kobi beyannamesi doldurma 2017

Yetkilinin yukarıda ki resimde görüntülenen Adı, Soyadı, Cep Telefonu, Ünvanı, Temsil Yetkisi gibi bilgilerini giriniz. Yetkili kişinin Tc.si ve cep telefonun girilmesi mecburidir.

İkinci ekranda veritabanı kayıt işlemi esnasında sisteme girmiş olduğunuz faaliyet kodunuz ekrana yansıyacaktır. Burada faaliyet kodu seçiminizi yaparak Kaydet butonuna tıklayınız.

2015 yılı bilgi beyannamesi doldurmayan esnaf sıfır faizli 2017 KOSGEB kredisinden yararlanamaz!

Üçüncü adımda sistem adres bilgilerinizi otomatik olarak ekrana getirecektir. Bu ekranda eğer işyeri adresinizi yanlış girmiş iseniz veya yeni bir güncelleme mevcut ise, bu bilgileri düzenleyerek kaydet tuşuna tıklayınız. KOSGEB beyanname güncelleme işleminde de bunu yapmanız gerekebilir.

Son Ekranda aşağıda ki görselde görüntülenen ekranla karşılaşacaksınız.

kosgeb kobi beyannamesi güncelleme

kosgeb kobi beyannamesi güncelleme

Bu ekrandan siyah ok işareti ile görüntülenen KOBİ Bilgi Dökümanı ve KOBİ Beyannamesi İNDİR butonlarına sırayla tıklayarak, sistemin oluşturduğu belgeleri word formatında bilgisayarınıza indiriniz.

İndirmiş olduğunuz bu iki dokümanı yazıcıdan çıktı alarak, imzalı ve kaşeli olarak size en yakın olan, veritabanı kaydında seçtiğiniz KOSGEB Hizmet Merkezine teslim ediniz. Teslim esnasında bu iki evraka ek olarak;

İşletmenize ait esnaf sicil gazetesi veya ticaret sicil gazetesi ile, imza sirkülerini de eklemeyi UNUTMAYIN!

Evrakların teslim edilmesini müteakiben KOSGEB Kobi Kaydı 2017 Beyanname Doldurma Güncelleme işlemi tamamlanmış olmaktadır. 27 ŞUBAT 2017 tarihinde KOSGEB’den ön onay alan ve daha önce kayıt olmayan işletmeler, bu işlemleri yaptıktan sonra anlaşmalı bankalara 50 bin lira sıfır faizli kredi için başvuru yapabilirler.

Kosgeb’den sıfır faizli 20 bin lira veya 50 bin lira kredi çekmeye hak kazananların KOSGEB KOBİ bilgi beyannamesini doldurmaları şart koşuldu. Anlaşmalı Bankalardan ÖN ONAY alan esnaf bu beyannAmeyi dolduracaktır.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ