Haber Bankam

Şirketler KOSGEB’den Nasıl Kredi Alabilir?

KOSGEB kursuna katılarak iş planı hazırlayan ve girişimcilik destek programından yararlanmak isteyen bir vatandaşa KOSGEB’in verdiği destek ile Şirketler için verilen destekler birbirinden farklıdır. KOSGEB 14 farklı programıyla şirketlere hibe ve faizsiz kredi vermektedir. Peki şirketler bu desteklerden nasıl faydalanabilir? Detaylar haberimizde..

Şirketler KOSGEB’den Nasıl Kredi Alabilir?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Esnaflarımıza ve yeni girişimcilere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığınca belirlenen programlar dahilinde hibe ve faizsiz kredi desteği sağlanıyor. Bu desteklerden faydalanmak isteyen girişimci ve esnafların başvuru yaptıkları programın şartlarını taşımaları gerekiyor.

İş hayatına yeni atılan bir girişimci için işyeri açma desteği almak başka iken, kayıtlı bir şirket için yapılacak işlemler ve prosedürler birbirinden farklıdır.

Şirketler için KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB başvurusu yapmadan önce herhangi bir şirkette %30’dan daha fazla payınızın olmaması gerekiyor. Eğer herhangi bir şirkette %30’un üzerinde ortaklığınız var ise yeni kurduğunuz bu şirket için KOSGEB desteğinden faydalanamazsınız.

Girişimcilik Sertifikası; Son dönemde 32 saate indirilen eğitimlere katılarak, girişimcilik sertifikası almanız gerekiyor. Kurs tarihlerini takip ederek, bu kurslardan herhangi birine katılıp, sertifika almalısınız.

Şirketler için dikkat edilmesi gereken en önemli 2 husus, girişimcilik sertifikasına şirketi kurmadan önce sahip olmak ve herhangi bir şirkette %30’dan fazla ortaklığınızın olmamasıdır.

 1. Adım kursa katılın ve sertifikanızı alın.
 2. Faaliyet alanınızın NACE kodları arasında bulunup bulunmadığını kontrol edin.
 3. KOSGEB desteklerine başvurun!

Şirketi kuran girişimcinin desteklere başvurmak için KOSGEB’e kaydolmaktır. Ancak kaydolmadan önce şirketin faaliyet alanının KOSGEB desteklenen sektörler arasında olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bunun için en yakın KOSGEB iletişim merkezine başvurabilir ve net bilgi alabilirsiniz. KOSGEB’in internet sitesinde bulunan desteklenen sektörler çizelgesini de buradan inceleyebilirsiniz.

E-Kobi Kaydı; Şirket kuruluşundan sonra, Şirketinizin resmi olarak KOSGEB’e kayıt olması gerekiyor. Bu işlem http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx linkine tıklayarak başlatılıyor. İşlem bittiğinde kullanıcı adı ve şifreniz oluşturulacak ve sistemden bazı evrak ve belgelerin çıktılarını alıp, kaşeli ve imzalı olarak başvuru yapacağınız KOSGEB Hizmet Merkezine teslim etmeniz gerekiyor. Evraklar teslim edildikten sonra Hizmet Merkezleri tarafından şirketiniz için bir KOSGEB danışmanı atanacaktır.

50 Bin Lira Hibe Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

50 bin lira tutarında ki hibe desteği “yeni girişimci destek programı” içerisinde yer alıyor. Bu programa başvurmak için e-kobi girişi yaparak İşletme İşlemleri / Yeni Girişimci Desteği Başvurusu ekranına ulaşmanız gerekiyor. Bu programda aşağıda belirtilen tutarlar destek sağlanmaktadır.

 • 2.000 TL. İşletme kuruluş desteği,
 • 18.000 TL. Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği,
 • 30.000 TL. İşletme Giderleri Desteği,
 • 100.000 TL. Sabit Yatırım Desteği (Faizsiz Geri Ödemeli)

Ekranda Yeni Başvuru linkine tıklayarak Girişimcilik Destek Başvurusunu başlatın. Bunun sonrasında sistem sizi hazırlamanız gereken evraklar ve belgeler hakkında bilgilendirecektir. Sistemden çıktı aldığınız evrakları kaşeleyip imzalayarak yeniden KOSGEB Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor.

KOSGEB Kuruluna Proje ve Harcama Sunma;

KOSGEB işletme kuruluşu için 2.000 TL. destek vermektedir. Yeni açılan bir şirketin bu parayı alabilmesi için yaptığı harcamaları belgelemesi gerekiyor.

Belgelendirme sisteminde problem yaşamamak için, tüm harcamaların bankadan yapılması önem arz ediyor.

Henüz yapmadığınız harcamalar içinse proforma fatura alarak, yaptığınız harcamaları ve harcamayı planladığınızı gösteren proforma faturaları KOSGEB kuruluna sunmanız gerekiyor. Bu belgeler E-kobi sistemi üzerinden KOSGEB kuruluna sunulmaktadır.

Sunduğunuz faturalar konusunda en önemli nokta, şirketinize almış olduğunuz ekipmanların faturalarını sistemden yükleyerek sunabilirsiniz. Ancak hizmet faturalarının KOSGEB’e sunulması durumunda, diğer firmalardan alınan hizmetlere hibe ödemesi yapılmamakta, destek verilmemektedir. Bu sebeple, KOSGEB kuruluna hizmet faturalarınızın sunulmaması tavsiye edilmektedir.

KOSGEB Desteğinin Ödenmesi;

Kosgeb kuruluna sunmuş olduğunuz harcamalar kurulda inceleniyor ve eğer destek almaya hak kazanırsanız, bu durum KOSGEB danışmanınız tarafından şirketinize bildiriliyor. KOSGEB bu kez elektronik ortamda kurula sunduğunuz harcamalara ilişkin faturaların asıllarını talep ediyor.Mal alımını gerçekleştirdiğiniz firmalara ödemeleri Havale/EFT yolu ile yapmış iseniz, bankadan bu para gönderme işleminin dekontunun alınması ve banka tarafından dekontun kaşelenerek imzalanması gerekiyor.

Yine firmalardan alınan faturalarında, satışı gerçekleştiren firma tarafından kaşelenmesi ve imzalanması aranıyor. Neticeten her kalem için ayrı ayrı şu belgeleri sunmanız gerekiyor.

 1. Faturalar, (Satın aldığınız ürünler için firmaların kestiği mühürlü ve imzalı faturalar)
 2. Ödeme Belgeleri (Bankanın eft veya havele belgeleri banka tarafından mühürlü ve imzalı olmak zorunda)

Tüm bunlar tamamlandığında ödeme oluru aşamasına geçiliyor.

KOSGEB Ödeme Oluru Aşaması;

Hibe desteği için onay alan esnaf veya girişimci, bu kez Kosgeb Danışmanından ödeme oluru alması gerekiyor. Ödeme oluru işlemi kurulan işletmenin KOSGEB Danışmanı tarafında denetlenmesidir. Destek ödemesi yapılmadan önce danışman tarafından bir randevu verilir ve randevu tarihinde kurulan şirket kontrol edilir.

Şirketinizi kontrol için ziyaret eden KOSGEB danışmanı satın alınan ürünleri tek tek inceler ve fotoğraflarını çeker. Satın alınan ürünü ödeme belgesi ve faturası ve seri numarası ile karşılaştırır.

Satın alınan tüm kalem malların fotoğrafları çekildikten ve kontrolleri tamamlandıktan sonra ödeme oluru aşaması tamamlanır. E-Kobi ekranından Danışmanın oluru verip vermediği kontrol edilebiliyor. Sistem üzerinden KOSGEB oluru verildiği görülse de, ödeme KOSGEB tarafından yapıldığından belirli bir süre sonra ödemeleriniz yapılıyor.

KOSGEB Girişimcilik Desteğinden İbaret Değil!

KOSGEB; gerek KOBİ sayfasında, gerekse destekler bölümünde şuan için 14 ana kategoride ki programıyla yüzlerce farklı sektöre destek sağlanıyor. Bu sebeple, kayıtlı firmalar ve şirketler E-kobi ekranından taleplerini karşılayan ve şartlarının uyduğu herhangi bir programa başvuru yapabiliyor.

KOSGEB Girişimci Sertifikası sadece yeni girişimci desteği programı için şart koşuluyor. Diğer 13 destek programında böyle bir belge istenmiyor.

Örneğin genel destek programı içinde yer alan konulara başvurmak isteyen bir şirket, E-Kobi linkinden giriş yaparak, online başvurusunu gerçekleştiriyor ve fuar, tanıtım desteği, nitelikli eleman, eğitim, enerji verimliliği, lojikstik gibi bir çok farklı konuya başvuru yapabiliyor.

ÖRNEK: 

Şirketine nitelikli personel almak isteyen bir kobi, KOSGEB’e başvuruyor ve işe almış olduğu nitelikli elemanın maaşlarını dahi KOSGEB’den alabiliyor. Bunun için personele ödenen tüm maaşlar belgeleniyor ve Genel Girişimci Programında “Nitelikli Eleman İstihdam Desteği” başvurusu yapılıyor.

Bu başvuru gibi, tüm programların farklı kategorilerine ayrı ayrı da başvuru yapılabiliyor. Bunun tek şartı, e-kobi kaydınızın bulunmasıdır.

KOSGEB’DEN NE KADAR DESTEK ALINABİLİR?

Çalıştığınız personel, ödediğiniz kira, işletme açılış giderleri gibi benzeri giderler net olarak alınabilir. KOSGEB’in size ödeyeceği miktar, faturalarınızı belirtildiği gibi hazırlamanıza bağlıdır. Her desteğin ödenen üst limitleri vardır. Örneğin yeni girişimci desteğinde hibe 50 bin lira, faizsiz kredi 100 bin liradır. Nitelikli eleman desteği 50 bin,  Eğitim Desteği 20 bin, Sınai Mülkiyet Hakları Desteği 30 bin lira tutarındadır.

Şirket hangi desteğe başvurursa, onun karşılığı olan ödemeyi alabilir. Ayrıca destek çizelgelerinin karşılarında %50, %60 %70 gibi ödenecek miktarlar belirtilmektedir.

Yatırım teşvikleri Bakanlar Kurulu Kararı ile bölgelere ayrılmıştır. Bu karar gereğince KOSGEB’de her bölgeye belli oranda destek sağlamaktadır.

Şirket kurmak istediğiniz bölgenin hangi bölge içerisinde olduğunu ve teşvik miktarını KOSGEB BÖLGELERİ isimli word dosyasını bilgisayarınıza indirerek öğrenebilirsiniz.

Şirketinizin için KOSGEB’in tüm destek programlarını bu bağlantıdan inceleyin; http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/liste/3/destekler

Eğer E-Kobi kaydı yapmamış iseniz buradan E-Kobi kaydınızı gerçekleştirin; http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/KOSGEBFirstApplication.aspx

Gerekli Evraklar; Evrak listesi E-KOBİ’den başvuru yaptığınız her programın sonunda, sizlere sistem üzerinden bildirilmektedir. Bu belgeler sistemden çıktı alınarak kaleşenip imzalanarak hizmet merkezine teslim edilir.

KOSGEB Destek Alınabilecek Faaliyet Alanları için NACE kodu tablosunu incelebilirsiniz.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ