Haber Bankam

KOSGEB Hak Kazanamadınız Mesajı Alanlar Ne Yapmalı?

KOSGEB Hak Kazanamadınız Mesajı Alanlar Ne Yapmalı?
  • 1 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Kosgeb sonuçlarının açıklanmasını müteakiben 460 bin 167 kişiye destekten yararlanabileceği yönünde SMS ve e-posta gönderildi. Sıfır Faizli Krediye toplamda 770 bin 976 başvuru yapıldı. Bu esnaflarımız haricinde %15 oranında ki bir esnafımıza ise HAK KAZANAMADINIZ bildirisi yapıldı. Bazı esnaflarımız hak kazanamamasına sebep olarak feto veya başka bir örgütle ilişkisinden dolayı meydana geldiğini öne sürerken, birçok esnafımızda KOSGEB’in kendisine kredi vermemesinin sebebini anlayamadığını öne sürdü. Peki Hak Kazanamadınız uyarısı alan esnaf ne yapmalı? Yeniden başvuru yapma şansı var mı?

HAK KAZANMAYAN ESNAF NE YAPMALI?

Kosgeb’in faizsiz kredi desteği 2016 yılında başlatıldı ve Aralık ayında 15 bin esnafa, 2017 yılı Mart ayında ise 460 bin 167 esnafa onay verildi. 2016 yılında hak kazanamadınız mesajı alan esnaf 2017’de başvuruların başlaması bekledi. 2016 yılında red mesajı verilen esnaflara sebep olarak bütçe olanaklarının yetersizliği gösterildi. Ancak 2017 yılında bütçe olanaklarının daha fazla olmasına rağmen, talebi reddedilen esnaflarımızın işletmeleri veya işletme sahibinin sicili nedeniyle red aldığı değerlendiriliyor. Şuan KOSGEB red verilenler için yeniden başvuru veya yeniden değerlendirme gibi bir işlem ön görmüyor.

2015 yılında Esnaf ve Kefalet Kooperatifinden 30 bin lira faizsiz kredi çeken esnafta, hak kazanamadınız uyarısı gönderilen esnaflarımız içinde yer alıyor. Bu esnafımız da, destekten faydalanamadı. Bu kapsamda eğer 2018 yılında veya ilerleyen yıllarda yeniden bir KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Desteği projesi açıklanırsa, bu kez daha önce yararlanan esnafın katılamayacağı değerlendiriliyor.

KOSGEB Sonuçlarınızı Sorgulamak İçin Tıklayın!BAŞVURUNUZUN REDDEDİLME NEDENİNİ ÖĞRENİN!

İleride verilecek olan kredi ve desteklerden yararlanmak isteyecek olan esnaflarımızın, başvuru sonuçlarını yeniden olumsuz sonuçlanmaması için, bugünden KOSGEB’in hangi sebeple red verdiğini öğrenmeleri yararlarınadır. Bu işlem ancak KOSGEB iletişim merkezlerinden yapılabilmektedir.

Vergi SGK Borcu Olan Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Alabilir mi?

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına dilekçe ile başvuru yapılabildiği gibi, Kosgeb İletişim Merkezlerine ve bağlı bulunduğu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına da müracaat edilebilir. Bazı esnaflarımız bu başvurularını ilgili birim yerine BİMER’e yapmaktadırlar. Neticeten Başbakanlık İletişim Merkezi’de aldığı başvuruların sorgulanması için yine KOSGEB merkezine göndermektedir. Bu kapsamda, talebinizin hangi sebeple reddedildiğini öğrenebileceğiz tek makam KOSGEB Merkezleridir.

SGK VERGİ BORCU ÖDENMESİ İKİLEMİ

Sgk ve vergi borcunu ödeyemeyen binlerce esnafın başvurusu banka şubelerinden geri çevrildi. Esnaflarımızdan bazıları bu kredinin esnafın vergi borcunu ve SGK prim borcunu ödemesi için uygulandığını öne sürdü. Sosyal medyada ve yerel basında düşüncelerini dile getiren esnaflar, “param olsa zaten borcumu öderim” şeklinde telkinde bulundular. Hükumetin, bankalarla yaptığı sözleşmeyi yeniden gözden geçirmesi ve Vergi ve Sigorta prim borçlarının faizsiz krediye engel teşkil etmemesi veya ödenecek olan krediden vergi ve Sgk primlerinin mahsup edilmesinin uygun olacağı değerlendiriliyor.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. dursun dirik dedi ki:

    SAYIN cumhurbaşkanım ve başbakanım küçük esnafa hak tanıdığınız faizsiz kredi için bütün esnafımız çok mutlu ama krediyi kullanmaya giden esnafımız bankalarda vergi borcu ssk borcu yüzünden kullanamıyor zaten küçük esnaf darda ihtiyacı olmasa başvurmaz esnafımızın sıcılı düzgünse vergi ve ssk borcunu öne sürmesinler helede seçim arifesinde çok yanlış bir iş gereyinin yapılmasını arz ederiz

BİR YORUM YAZ