Haber Bankam

KOSGEB Engelli Kredisi ve Destekleri Yüzde 20 Daha Fazla!

KOSGEB Engelli Kredisi ve Destekleri Yüzde 20 Daha Fazla olarak ödeniyor. İşyeri açmak isteyen engellilere işyeri açma ve iş kurma kredisi veren KOSGEB, girişimcilere kapılarını aralıyor. Kendi işini kurmak, dükkan açmak isteyen engellilere bu desteklere başvuru yapabiliyor. Ayrıntılar haberimizde!

KOSGEB Engelli Kredisi ve Destekleri Yüzde 20 Daha Fazla!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

KOSGEB, geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de engelli vatandaşlarımıza, özürlü bireylerimizi iş hayatına kazandırıp başarılı birer kobi oluşturmalarına destek sağlamak amacıyla diğer girişimcilere nazaran çok daha iyi bir şekilde hibe sağlayarak iş yeri açmak için engelli vatandaşlarımıza destek vermektedir. KOSGEB desteği alarak engelli vatandaşlarımıza projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilere işletmesinin açılış giderlerini karşılamak için nerelere hangi başvurularda bulunması gerektiğini inceleyelim.

KOSGEB Engelli Destekleri Nelerdir?

KOSGEB desteklediği sektörler ve NACE kodları listesinde yer alan sektörlerde yeni iş yeri kurmak isteyen tüm engelli vatandaşlarına diğer girişimcilerine nazaran çok avantajlı destekler sağlıyor. Birinci derecen şehit veya gazi  yakını olan vatandaşlarımıza tanınan hakların tamamı engelli raporuna sahip olan tüm engelli bireylere de tanınmıştır. Engelli başvurusunun ne olduğu konusunda ki soruları açıklığa kavuşturduğumuza göre şimdi engelli destekleme başvurusunun nasıl yapıldığını öğrenelim. Engelli vatandaşlarımız;

 1. Girişimci destek programı,
 2. Genel destek programı,
 3. KOBİ’lere özel verilen 12 farklı destek programı
 4. Sıfır faizli esnaf kredisi programına başvuru yapabilirler.

KOSGEB Engelli Desteklerine Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB her ne kadar engelli vatandaşlarımızı diğer girişimcilere nazaran daha iyi avantajlar sağlamış olsa bile bazı kurallarda esneme yoluna gitmeyip diğer vatandaşlarla aynı kuralları uygulamıştır. Aslında doğru olanı yapan KOSGEB engelli girişimcilerinin esnaflık ve meslek hayatında ciddi anlamda yararlar sağlaması açısından bu konuda esnemeye gidilmemiş olması engelli girişimcilerimizin lehine verilmiş bir karardır. Esnemeye gidilmeyen konulardan ilki hiç şüphesiz her girişimcisini tabii tuttuğu KOSGEB kursları gelmektedir. Eğitim süresi ne kadar kısa olursa olsun başarılı ve rakipleriyle yarışan bir esnaf olabilmeniz için bu kısa süreli ama oldukça yararlı kurslardan eğitim görmek zorundasınız. Bu kısa eğitimlerde iyi bir işetmenin sahip olması gereken opsiyonlar anlatılmaktadır. Kurumda Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak geçse de halk arasında KOSGEB eğitimleri olarak adından söz ettirmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse ister engelli , isterseniz şehit veya gazi yakını olun, isterseniz ev hanımı olun KOSGEB  desteklerinden yararlanabilmeniz için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız aranan ilk şarttır. Belirtmemiz gereken bir başka husus var ki KOSGEB eğitimleri tamamen ücretsiz olarak verilmektedir. Son yıllarda ortaya çıkan ve bu işin piyasasını kurmayan çalışan tacirler sizlerden bu kurslar için para koparma peşine düşmüşlerdir. Eğer ki eğitim veren kurumu

 • KOSGEB birimi
 • İŞ-KUR birimi
 • Yerel Belediye
 • Halk Eğitim Merkezi
 • Meslek Odaları
 • Üniversite Kurumları değil ise kesinlikle yasal yollardan düzenlenmiş kurs değildir. Lütfen sizden para koparmaya çalışan bu tacirlere itimat etmeyiniz.


KOSGEB Engelli Desteği Şartları Nelerdir?

İlk olarak yukarda belirtmiş olduğumuz girişimcilik kursunun başvurusuyla başlayalım. KOSGEB internet sitesine Buradan giriş yaparak açılan sayfada karşınıza  “İl Filtresi” çıkacaktır. Bu alanda engelli vatandaşlarımız ikamet ettiği yerde eğitime katılma zorunluluğu bunmadan dilediği ilde girişimcilik kursuna katılabilmektedir. Eğitim ilinizi seçtikten sonra karşımıza eğitimlerin bulunduğu listeler çıkacak eğer listeler boş gözükürse biraz sabırlı olun ve yeni eğitim ilanlarını bekleyin. Yada başka illerde şansınızı deneyebilirsiniz. Size uygun eğitim ilini bulduktan sonra size uygun lan eğitim başlangıç ve bitiş tarihinizi belirlemeniz gerekmektedir. Eğitim tarihinizi de seçtikten sonra eğitim seçeneği üzerine tıkladığınızda eğitim ila alakalı ayrıntılar ortaya çıkacaktır. Eğitim ayrıntılarında dikkat etmeniz gereken husus kendi işini kurmak isteyen İşkur’a kayıtlı iseniz işsiz olmanız istenmektedir. Eğitimlere ilk olarak katılım hakkı kazanmanız için test olmanız gerekmektedir. Genellikle nüfus yoğunluğundan dolayı sıkışık olan illerde yapılan bu uygulamaya kendinizden emin işletmeniz için gerekli özeni gösterecek nitelikte cevaplar verirseniz öncelik hakkını kazanmış olursunuz. Eğitimler 32 saat sürmekte olup, 4 gün sonunda katılanlara sertifikaları teslim edilmektedir.

KOSGEB’den Engellilere Pozitif Ayrımcılık

Girişimcilik belgesinin alınmasından sonra  iş yeri açabilmek için önünüzde sadece ufak engeller kaldı. Şimdi sırası ile işyeri açmak için kayıtlarınızı gerekli yerlere yapmaya ve harcamalarınız faturalandırıp KOSGEB’den belli oranda geri almaya yönelik çalışmaları yapmaya. KOSGEB Girişimci Destek Programında yeni bir işyeri kuran girişimciye 50.000 TL geri ödemesiz ödeme verilmektedir, ancak  bunun belli bölgelerde belli oranlarda tanzim edilmektedir.  Destek oranın en çok olduğu bölgelere yani 3, 4, 5, 6, sayılı bölgelerde girişimlerde bulunan vatandaşlar %70 oranında destek alabilirken aynı koşullar engelli bireyler içinde geçerlidir. Aradaki farkı ise şudur ki devlet  normal vatandaşa verdiği 50.000 TL ödemenin %70 ini karşılarken, engeli vatandaşın ürününü %90 oranında karşılamaktadır.

KOSGEB Engelli Hibesi ve Destek Oranları

 • KOSGEB yeni girişimci desteğinde %60 hibe verirken 1 ve 2. bölgede engellilere %80
 • 3.4.5 ve 6. bölgelerde ise engellilere %90 hibe vermektedir.
 • 50.000 TL. yatırım yapan bir girişimci, 1. bölgede 30.000 TL. hibe alabiliyor iken,
 • 50.000 TL. yatırım yapan bir engelli ise 45.000 TL. hibe alabilmektedir.

Oranlar aşağıda ki çizelgede görüntülenmektedir.

KOSGEB Engelli Hibe Destek Oranları

Kosgeb gelişen teknoloji ayak uyduran her kurum gibi evrak kalabalığının ve kırtasiyeciliğin önüne geçmek için KBS sistemi oluşturdu KBS tüm başvurularını internet üzerinden sağlayan elektronik sistemdir. Sisteme giriş yapabilmeniz için ilk olarak kendinize özgü kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekmektedir. Başvuru ekranına geldiğinizde mutlaka  engelli belgenizi ve imza sirkülerini eklemeniz gerekmektedir. Başvuru işleminizi gerçekleştirdikten sonra kurul tarafından değerlendirilip onaylanmasını beklemeniz gerekmektedir. Kurul her hafta ortalama 20 başvuruyu inceler ve girişimcilere projelerini sunmaları için bir şans verir.

KOSGEB Engelli Girişimci Destek Programı tüm girişimcilerle aynı program olup, bu programa %90 hibe için başvuru yapabilirsiniz.

Sizin de başvuru evraklarınız da herhangi bir sıkıntı yok ise kısa bir süre sonra proje sunmanız için kurul tarafından tarih verilecektir. Kurula başvurunuzu kabul ettirip sunum aşamasında ikna ederseniz KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra destek programına başvurup ardından kobi beyannamesini doldurmanız istenecektir.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ