Haber Bankam

KOSGEB Destekli Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Tarihi Uzatıldı!

KOSGEB faizsiz esnaf kredisi başvuru tarihi uzatıldı. 30 Bin lira Sıfır Faizli İşletme Desteği almak isteyen esnafımızın elini çabuk tutması gerekiyor. Anlaşmalı bankalar protokol gereğince KOSGEB’den onay alan işletme sahibi esnafa faizsiz KOBİ kredisi veriyor!

KOSGEB Destekli Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Tarihi Uzatıldı!
 • 3 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

2017 yılında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığınca başlatılan esnafa faizsiz kredi projesinde bankalara başvurularını henüz yapamayan ve destekten faydalanamayan esnaflarımız için başvuru tarihi uzatıldı. Buna göre KOSGEB’den ONAY mesajı gelen ve faizsiz krediden yararlanabileceği hakkında bilgilendirme SMS’i alan esnaflarımız 02 HAZİRAN 2017 tarihine kadar KOSGEB Anlaşmalı Bankalara başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Devlet Bankaları ve Kurumlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

FAİZSİZ ESNAF KREDİSİ İÇİN BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI!

Normal şartlarda bankalara başvuru tarihi 28 NİSAN 2017 Cuma günü sona ermekte idi. Bu tarihine kadar esnaf ve sanatkarlarımızın başvuru için gerekli evraklarla birlikte KOSGEB İletişim merkezlerinin kapısını çalması gerekiyordu. Ancak edinilen bilgiye göre bazı esnaf ve sanatkarlarımızın bankalara başvurma konusunda gecikmeleri ve esnafın mağdur olmaması amacıyla anlaşma yapılan 9 banka şubesine 2 HAZİRAN Cuma gününe kadar başvuru yapılabilecek.

 Girişimcilere ve İş Kurmak İsteyenlere Devlet Destekli İşyeri Açma Kredisi veriliyor!

BAZI ESNAFLAR BANKALARDAN GERİ DÖNDÜ!

KOSGEB’den onay almasına rağmen bazı esnaflarımız bankalar tarafından KOBİ kredi şartlarını taşımadıkları gerekçesiyle geri çevrildiler. KOSGEB Bakanı Sayın Recep BİÇER bu konuda bankalarla yapılan anlaşma maddelerini hatırlattı ve bankalara başvuran esnaflarımıza yardımcı olunması konusunda irtibat sağladıklarını belirtmişti. 2016 yılının sonunda yürürlüğe giren Esnafa Sicil Affı yasasına göre, bankalara borcu olan esnaflarımızın tüm borçlarını defaten ödemeleri veya 6 taksitle taksitlendirmeleri durumunda kara listeden çıkarılmaları söz konusu idi. Borç yapılandırma kredisi çeken veya bankaya borcunu ödeyen esnaf 5 yıllık kredi notu puanlama süresini beklemeden sicili bozuk dahi olsa bankaların kredi verebilecekleri konusunda mevzuat Resmi Gazete’de yayınlamıştır.30 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ ŞARTLARI NELERDİR?

2017 yılında KOSGEB destekli olarak 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi çekmek isteyen vatandaşların aşağıda ki şartları taşımaları gerekiyor.

 1. Vergi mükellefi esnaf olmak ve KOSGEB’e kayıtlı bulunmak,
 2. 2015 yılında Esnaf Kefalet Kooperatifi destekli olarak Halkbank tarafından ödenen 30 bin lira faizsiz krediden yararlanmamış olmak,
 3. 2016 veya 2017 yılında KOSGEB sıfır faizli kredi başvurusu yapmış olmak,
 4. Bankaların talep ettiği KOBİ kredisi çekme vasıflarını taşıyor olmak.

KOSGEB bu şartlar haricinde esnaflarımızdan uygulamalı girişimcilik eğitimi veya başka bir şart talep etmezken Devlet destekli olarak 30 bin lira faizsiz kredi verdi. Uygulamanın 2018, 2019 ve 2020 yıllarında da yapılacağı, KOSGEB sıfır faizli esnaf kredisinin 2. etabının uygulanacağı tahmin ediliyor.

Bu proje haricinde Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Veriyor! detayları öğrenin.

Halen bankalara başvurusunu tamamlamamış olan esnaflarımız 02 HAZİRAN 2017 tarihine kadar KOSGEB kredisi veren bankalara başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğine hak kazanan KOBİ’lerden bankalardaki iş ve işlemlerinden dolayı şu ana kadar krediyi kullanamayanların yoğun talebi üzerine kredi kullandırım süresi 02 Haziran 2017 tarihine kadar uzatıldı.

10 – 20 Şubat tarihleri arasında alınan başvurulardan 460 bin 167 KOBİ’nin KOSGEB destekli, sıfır fazili krediden faydalanabilmesi için onay verildi, 28 Şubat 2017 tarihinden itibaren KOBİ’lerin kredi kullandırım işlemleri başladı. Kredi kullandırım işlemlerinde son başvuru tarihi olarak 28 Nisan 2017 olarak belirlenmişti.

Devlet destekli esnaf kredisi çekmek için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Şu ana kadar 250 binden fazla işletme, 2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğinden faydalanmış durumda.

Sıfır faizli kredi desteği ile piyasalarda  oluşturulacak olan 11 Milyar TL’lik  kredi hacminden bugüne kada 6 Milyar TL’si esnafın cebine girdi.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hasan ateş dedi ki:

  Vergi borcu yoksa SSK borcu yoksa durumu iyiyse niye kredi alıyorlar her şey zengin için ben esnafın vergi borcum var SSK borcum var bunlar için kredi istiyoruz bu borçlar olmasa hemen verirler bende atarım bankaya faizini yerim nitekimde öyle yapıyorlar zor durumda da olana yok büyük yanlış yapıyorlar zor durumda olanlara verin

 2. Aydın dedi ki:

  tüm evraklarimi halk bankasına verdim bu seferde kefil istediler kefil yoktu diye üstüme kayıtlı evimi teminat gösterdim evrede haciz var diye hacıyı kaldır dediler hacıyı kaldıra bilsem krediye ihtiyacmi duycam yani devamlı yokuş devamlı yokuş

 3. Mehmet çelik dedi ki:

  Ssk vergi borcu yok yazısı anlayacağın onuda devlet vatandaşa nefes aldırmadan parasını garanti ediyor yine puanı düşük Ssk vergi burcu olan esnafa destek yok AKP Den bunu baklemeadim gerçekten milletin adına yardımcı ol talebinde bulunuyorum

BİR YORUM YAZ