Haber Bankam

KOSGEB Beyannamesinde Yıllık İş Birimi (YİB) Hesaplaması

KOSGEB beyannamesi dolduran esnafın en çok sorduğu sorulardan biri yıllık iş birimi (YİB) ve Net Satış Hasılatı hesaplamasıdır. Beyanname dolduran veya güncelleyen KOBİ’ler için örnek yıllık iş birimini hesapladık. Detaylar haberbankam.com ‘da..

KOSGEB Beyannamesinde Yıllık İş Birimi (YİB) Hesaplaması
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Öncelikle sizleri aydınlatmam gereken bir nokta var. İlk olarak  yıllık iş birimi nedir? sorusunun cevabını bulmakla işe başlayalım. İşletmelerin ve sahiplerinin KOSGEB veri tabanına kayıtlarını yaptıktan sonraki yapacağı iş küçük veya büyük ölçekli işletmelerin kobi beyannamesi düzenlemesiyle başlamaları gerekmektedir.  Yıllık iş birimi ( YİB ) bir yıl boyunca işletmede tam zamanlı olarak işletmede yada işletme adına çalışan bir kişiyi  ifade etmektedir. Bir işletmede çalışan sayısının belirlenebilmesi için bu yöntem kullanılır.

KOSGEB  Yıllık İş Birimi Hesaplaması

Yıllık iş birimi işletmelerin 1 yıl boyunca tam zamanlı olarak bünyelerinde çalıştırdıkları kişi sayısını belirtmektedir. Yıllık iş birimi bu şekilde tanımlanıyorken aynı zamanda kobi beyannamesi doldurulurken işletmenin mali bilançoları ve işletmenin net satış hasılatı da göz önünde bulundurulmalıdır. Kobi beyannamesi KOSGEB tarafından istenilen bir belgedir. Küçük veya orta büyüklükteki işletme sahipleri  işletmelerinin yıllık net satış hasılatını, yıllık çalışan kişi sayısını ve işletmenin mali bilanço toplamını kobi beyannamesi doldururken en son aya ait yeni bilgileriyle doldurması gerekmektedir.Beyanname Verilirken Yıllık İş Birimi Hesabı

Kobi beyannamesi verecek işletme sahipleri i  beyannamede bulunan yıllık iş birimi ile alakalı maddeye geldiklerinde ilk olarak hesaplamaya katılması gereken elemanların hangileri olacağını bilmesi gerekmektedir. Hesaplamaya katılacak olan çalışanların işletme sahibi tarafından ödenen kişi veya kişiler topluluğunu, işyeri sahibini ve yöneticilerini, başka bir işletmeyle çalışmayan ticari temsilcileri, herhangi bir ücret karşılığında veya ücretsiz çalışan tüm aile bireylerini, onarım ve bakım faaliyetlerini iletme dışında yürüten fakat işletmenin bir kısmını oluşturan çalışan ücretleri, ve işyeri personellerini kapsamaktadır.

Yıllık iş birimi hesaplaması yapılırken işletmenin en son döneme ait güncel mali yılı dikkate alınması gerekmektedir.

Yıllık iş birimi hesaplamasına örnek verecek olursak bir işletmede bir yıl boyunca tam zamanlı olarak çalışan 60 işçi olduğunu düşünelim. Bu işçiler dışında 10 kişinin de yarım gün çalıştığını varsayalım. Tüm bunların yanı sıra sadece 3 ay boyunca hizmet veren 40 işçinin olduğunu varsayarsak yıllık iş birimi hesaplamasında bu sayı 110 bulmuş oluruz.

Bu örneğimizi formüle dökecek olursak;

  • 1 senede tam gün çalışan işçi sayısı 60 ise 60*1=60
  • 1 senede yarım gün çalışan işçi sayısı 10 ise 10*0,5=5
  • 1 senede 3 ay çalışan işçi sayısı 40 ise 80*0,25=20
  • Buna göre 60+5+20=85 olduğuna göre bu durumda kobi beyannamenizi doldururken KOSGEB yıllık iş birimi alanına 85 yazmanız gerekecektir. Bu formül dışında yapılan hesaplamalar yanlış sonucu verecektir.

Net Satış Hasılatı Nedir?

Net satış hasılatı bir işetmenin brüt satış hasılatlarından iskontoları ve diğer iadeleri toplamından indirimlerin düşülmesi sonucu ile bulunan tutardır. Net satış hasılatı olarak dönem içinde yapılan satış miktarını yazmanız yeterli olacaktır.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ