Haber Bankam

KOSGEB 2017 Yılında İşyeri Açmak İsteyenlere Kredi Vermeye Devam Edecek

Girişimcilere Müjde! Kosgeb Destekleri bitmiyor. 2017 yılında 50 bin lira sıfır faizli KOBİ desteği haricinde yeni iş kurmak ve dükkan açmak isteyen girişimcilerde KOSGEB’den kredi alabilecekler. Tabi bunun için 32 saatlik kursa katılmak gerekiyor. İşte KOSGEB’in 2017 yılı teşvik ve destekleri..

KOSGEB 2017 Yılında İşyeri Açmak İsteyenlere Kredi Vermeye Devam Edecek
  • 1 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

İş yeri açmak isteyen ve yeteri kadar parası olmayanlara destek veren Kosges 2017 iş yeri açma kredisi ve destekleri ile ihtiyacınız olan finansal desteği alarak hayalinizi kurduğunuz iş yerine kavuşabilirsiniz. Bilindiği üzere Kosgeb küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri desteklediği gibi yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimcilere de hibe ve kredi desteği vermektedir. Genellikle ev hanımları tarafından alınan kosgeb kredileri ile el işi emeklerini bir işletmeye dönüştürmek adına talep ettiği destekleri şartlara uyan herkes başvurabilir. Kosgeb destekli iş yeri açmak isteyen girişimcilerin neler yapması gerektiği ve izlemesi gereken yollar hakkında bilgi vereceğimiz bu yazı sayesinde yeni bir iş yeri açmak için gerekli finansal desteğe en kısa yoldan nasıl başvuru yapacağınızı öğrenmiş olacaksınız. Kosgeb tarafından iş yeri açmak için yapmanız gereken ilk şey KOSGEB uygulamalı girişimcilik kurslarına katılmanız olacaktır.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik kursları 2017 yılında da devam edecek

Kosgeb tarafından yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimcilere destek vermek için istediği şartların başında gelen bu kurslar ülkemizin her yerinde açılmaktadır. Kosgeb tarafından belirlenen uygulamalı kurs tarihlerini www.kosgeb.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Bu kurs toplam 32 saatten ve 4 modülden oluşan bir eğitimdir. Bu eğitimde girişimcilerin özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri, pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan, iş planı ögelerinin geliştirilmesi için atölye çalışması ve iş planın hazırlanması gibi eğitimler verilmektedir. Bu eğitimleri alan girişimci adayları hazırladıkları iş planı sayesinde kosgeb iş yeri açma kredisi ve desteklerinden yararlanmak için müracaat edebilirler. Bu noktada hazırlayacağınız iş planının kabul edilmesi şartı bulunmaktadır.Kosgeb iş yeri açma kredisi ve destekleri kimlere verilir?

Kosgeb tarafından verilen iş yeri açma kredisi ve destekleri kosgeb kurslarına katılarak iş yeri açmak için iş planı hazırlayan kişilere verilmektedir. Ayrıca bu kredi ve desteklerden faydalanabilmek için başvuru yapan kişinin herhangi bir iş yeri olmaması gerekmektedir. Başvuru sahibi aynı zamanda tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletmede % 50 den fazla ortaklığının olmaması gerekmektedir. Girişimcilerin destek sürecinde başka bir işletme, kurum, kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmaması gerekmektedir. Girişimcinin kuracağı işletme Türk ticaret kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyanlar ve bu şartları yerine getirenler kosgeb iş yeri açma kredisi ve desteklerinden yararlanabilirler.

Kosgeb işyeri açmak için ne kadar destek vermektedir?

Kosgeb yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimcilere 2 farklı destek vermektedir. Birincisi geri ödemesi olmayan kurulum desteğidir. İkincisi ise geri ödemeli sabit yatırım desteğidir. Pekala bunlar ne anlama gelmektedir diye soranlara biraz daha açıklayıcı olması babında bilgi vermek gerekirse;

  • İşletme kuruluş ve gider desteği;

İş yeri açmak için gerekli eğitimlerini alan ve iş planı hazırlayan bir girişimcinin başvurusu kabul edilirse bu kişiye iş yerini açmak için gerekli malzemeleri alması için verilen bir destektir.

1 – İşletme kuruluş desteği adı altında verilen destek miktarı 2 bin liradır. Bu destek sayesinde iş yeri açmak isteyen girişimciler iş yeri açmak için gerekli başvuru ve izinleri almak için bu parayı kullanabilir.

2- Kurulum dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği altında iş yeri için gerekli olan makine ve teçhizat için geri ödemesiz olark 18 bin lira destek almaktadır.

3- İşletme giderleri desteği adı altında açacağınız iş yerinin 2 yıl içerisinde gerçekleşin kira ve personel giderlerinizi karşılamanızda yardımcı olması için geri ödemesiz olarak verilen 30 bin liradır.

Yukarıda saymış olduğumuz desteklerin toplamı 50 bin lira olarak kosgeb tarafından yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimcilere verilmektedir. Ayrıca Kurulum dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği ve İşletme giderleri desteği gerekli görülmesi halinde kurul kararı ile % 50 ‘ye kadar arttırılabilir.

  • Sabit yatırım desteği

Kosgeb tarafından verilen iş yeri açmak desteğinden yararlanan işletmeler iş yerini açtıkları tarihten itibaren 24 ay içerisinde alacakları makine, teçhizat ve yazılımlar için teminat göstermek karşılığında geri ödemeli olarak 100 bin liraya kadar kredi kullanabilmektedirler.

Sizde yukarıda belirttiğimiz Kosges 2017 iş yeri açma kredisi ve destekleri sayesinde finansal sıkıntıya girmedin yeni bir iş yeri açarak yıllarca hayalini kurduğunuz iş yerine sahip olabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ