Haber Bankam

KOSGEB 2017 Sıfır Faizli Kredisi Hakkında Bilinmeyenler

KOSGEB 2017 Sıfır Faizli Kredisi Hakkında Bilinmeyenler

Kosgeb internet sitesinde 2016 yılında ve 2017 yılında verilen KOSGEB 50 bin lira Sıfır Faizli İşletme Desteği hakkında sık sorulan sorular yanıtlandı. 13 sorudan oluşan bilgilendirme metninde KOSGEB, 2017 yılında destekten yararlananların ilerleyen dönemlerde yararlanıp yararlanamayacağını, Sicil Gazetesi ve imza beyannamesi hakkında sorulanları, mimarların başvuru yapıp yapamayacağını, Sigorta acentelerinin başvuru hakkına sahip olup olmadığını, Ssk ve Bağ-kur’u olan esnafın nasıl başvuracağını soru cevap halinde açıkladı. İşte 2017 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Desteği hakkında sık sorulan sorular ve KOSGEB’in verdiği cevaplar;

SORU 1: Bu destekten faydalanan ilerleyen dönemde Esnaf Kefaletten yeniden kredi çekebilir mi?

Kosgeb verdiği faiz desteğinde Esnaf ve Kefalet Kooperatifinden kredi çekenlerle ilgili bir sakınca görmemekte olup, ancak kefaletin bu konuda bir engelleme koyup koymaması durumunda faydalanması engellenebilir.

SORU 2: Kosgeb Veritabanı kayıt ve beyanname doldurma işlemlerinde hazırlanan ticaret sicil gazetesi ve imza beyannameleri 2017 senesine ait olmak zorunda mıdır?

İşletmenin ticaret sicil gazetesinin en güncel halin teslim edilmek zorundadır. İmza beyannamesinin üzerinde en son geçerli olduğu tarih mevcut olup, bu tarih geçmemiş olmalıdır.

SORU 3: Mimarlar Kosgeb desteklerinden faydalanabilir mi?

Mimarların ve Mühendislerin KOSGEB’e kayıt olabilmeleri için Esnaf veya Ticaret sicil gazetelerini hizmet merkezleirne teslim etmeleri gerekmektedir. Teslim etmeyenler yaralanamaz.

SORU 4: Sigorta acenteleri KOSGEB Nace kodları arasına ilave edilecek mi?

Sigorta acenteleri henüz KOSGEB desteklerinden faydalanamaz.

SORU 5: Adi Ortaklıklar, kredi faiz desteklerinden kişi olarak yararlanma hakkına sahip midir?

GİB tarafından adi ortaklık konumunda olan esnaflar için net satış hasılatı bilgileri gelmediğinden dolayı bu işletmelerin başvuruları değerlendirmeye alınmamıştır.

SORU 6: Bağ-kur ve Sigortalı olan emekli esnaflarımız, KOSGEB veritabanına nasıl kayıt olur ve beyanname doldurma esnasında prim gün sayısını ne olarak yazmalıdır?

Bağ-kur ve SSK’lı olan emekli esnaflarımız SGK’dan maaşından güvenlik destek prim ödemesi yapıldığı hakkında bir belge almalıdır. Beyanname doldurma esnasında ise prim gün sayısı bölümüne de 360 sayısını girmeli ve bu beyannameyi iletişim merkezlerine vermelidir.

SORU 7: Kosgeb SGK ve Vergi Borcu Olan Esnafa Kredi Vermiyor mu? Bu belgeyi kim talep ediyor?

KOSGEB böyle bir belge talep etmemektedir. KOSGEB’den onay aldıktan sonra anlaşmalı 9 banka şubesinden herhangi birine başvuran esnaflarımızdan bu belgeyi bankalar talep etmektedir. Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvurarak bu belge alınabilmektedir.

Vergi Borcu Olan Esnaflarımız İçin KOSGEB Şu Açıklamayı Yaptı!

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun, bu kapsamda Maliye Bakanlığınca yayınlanan Tahsilat İç Genelgesi ve Tebliğler ile İşverenlere Verilen Devlet Yardımı, Teşvik ve Desteklerde Sosyal Güvenlik Kurumundan Alınacak Borcu Yoktur Belgesinin Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ’e istinaden ve bu doğrultuda Başkanlığımız destek mevzuatı gereği olarak, Başkanlığımızla ilgili bankalar ve kuruluşlar arasında imzalanan Kredi Faiz Desteği Programı Protokolünün 7. Maddesi:Kredi başvurusunda bulunan İŞLETME’nin gerek gecikmiş vergi borcunun gerek ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na gecikmiş borcunun veya her ikisinin de bulunması halinde, Vergi Dairesinden alınmış vergi borcunun tutarını gösteren belge ile SGK’dan alınmış borcunun tutarını gösteren belge veya Vergi ve SGK borcu olmadığına veya yapılandırdığına dair belgenin İŞLETME’den alınması. İŞLETME’nin mahsuplaşma talebinin alınması (Ek.2) suretiyle, SGK ve/veya vergi borcuna mahsuben azami KOSGEB tarafından ödenen faiz/kar payı desteği kadar tutarın BANKA tarafından İŞLETME’ye kullandırılacak kredi tutarından düşülerek, ilgili kuruma ödenmesinin sağlanması, kalan bakiyenin işbu protokol ve BANKA’nın mevzuatı çerçevesinde İŞLETME’ye kullandırılması,” hükmüne haizdir.

Bu doğrultuda Bankalarca, işletmeye kullandırılan krediden azami KOSGEB’ce ödenen faiz tutarı kadar mahsuplaşma yapılarak ilgili kamu kurumlarına aktarılmakta, kalan tutar işletmeye kullandırılmaktadır.

SORU 8: Kredi başvurusu yapmak isteyen ancak, sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden “sistemde kredi başvurusu bulunmamaktadır” mesajını alanlar ne yapmalı?

Kredi faiz destek programı başladığında kayıt işlemlerini yaptıran ve belgelerini teslim eden esnaflarımız bu destekten faydalanabilirler.  Eğer zamanında başvuru yapmamış iseniz, faydalanamazsınız.

SORU 9: Başvuru yapan esnaf Kobi Bilgi Beyannamelerini ne zamana kadar teslim etmelidir?

Başvuru yapanlar beyannameleri son güne bırakmadan teslim etmesi gerekmekte olup, bu tarihler 09 NİSAN ve 28 NİSAN 2017 tarihi arasında belirlenmiştir. Bu kapsamda son güne ve yoğunluğa kalmamak için erken verilmesi daha uygundur.

SORU 10: Kosgeb’den onay alanlar anlaşmalı bankalara en son ne zaman başvurabilir?

Bankalara başvurular 10 NİSAN ve 28 Nisan 2017 tarihleri arasındadır. Yoğunluk yaşanmaması için son güne bırakılmaması tavsiye edilmektedir. 

SORU 11: Beyanname doldurma aşamasında SGK Prim Gün Sayısına, kimin bilgileri yazılmalıdır?

Bu ekranda Prim gün sayısı olarak, tüm çalışanların sayıları ayrıca işyeri yetkilisi olan kişi de Bağ-kurlu olması durumunda yetkilinin de günü eklenerek yazılır.

SORU 12: Basit usul vergi ödemekte olan bir işyeri için Mali Bilanço Verileri Beyanname ve kayıt ekranına nasıl kaydedilmelidir?

Senelik vergi beyannamesinde çıkmakta olan hesap özetine esas olmak üzere net satış hasılatı ile bilançonun toplamları girilmelidir.

SORU 13: KOSGEB 2017 yılı Sıfır Faizli İşletme Desteği Programına başvuran esnaflarımızın hazırladıkları evrakları bizzat teslim etmeleri gerekir mi? Herhangi biri teslim etse de olur mu?

Esnaflarımız hazırladığı evrakların tam olması durumunda, kendisinin teslim etmesi şart değildir. Ancak işletmeye ait bilgilerde veya düzeltme yapılması gereken herhangi bir hususun ortaya çıkması durumunda, düzeltme işlemleri uzun zaman alması nedeniyle işyeri sahibinin kaşesini de yanına alarak KOSGEB İletişim Merkezlerine başvurması uygundur.

Kosgeb bankalara başvuruda bulunan esnaflarımız için bankalar tarafından en fazla 100 TL. ücret alınabileceğini,

Bağ-kur ve Vergi Borcu olan esnaflarımız için de bankalar ve KOSGEB arasında yapılan protokol hükümlerinin 7. maddesi yayımlandı ve bu madde gereğince içeriğimizin başlangıcında yer almakta olan hükümlerin uygulanması gerektiği bildirildi. KOSGEB Başvurusu Kabul Edilen Esnaf Krediyi Nasıl Alacak? isimli yazımızdan ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ