Haber Bankam

Koruyucu Ailelere Emeklilik Müjdesi Verildi!

Devlet tarafından koruyucu ailelere emeklilik müjdesi verildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Türkiye’de koruyucu aile yapısının geliştirilmesine yönelik olarak Devlet tarafından SGK güvencesi bulunmayan ailelerin sigorta primleri Devlet tarafından ödenerek emekli olmaları sağlanacak. 2017 yılında koruyucu aile ücretleri ve maaşları 527 TL. olup, bu ücret 3 katına kadar ödenebilmektedir.

Koruyucu Ailelere Emeklilik Müjdesi Verildi!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Devlet tarafından koruyucu aile olan ailelere emeklilik müjdesi verildi. Devlet Sosyal Esirgeme Kuruluşlarından evlat edinen ve koruyucu aile olan ebeveynlerin sigortaları olmamaları durumunda, primlerini ödeyecek ve emeklilik hakkı tanıyacak. Bununla birlikte Devlet tarafından koruyucu ailelerin yanında olan çocuklara bir çok farklı kalemler altında destek sağlanıyor.

Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca mevzuat dahilinde koruyucu aile olma şartları belirlenmiştir. Bu şartlar şunlardır.

 1. Tc. vatandaşı olma,
 2. Türkiye sınırları içerisinde ikamet etme,
 3. 25 ve 65 yaşları arasında olma,
 4. En az ilköğretim mezunu olmak,
 5. Belirli oranlarda düzenli bir gelirse sahip olmak,
 6. Evlat edinilecek çocuğun öz anne babası veya vasisi olmamak şartlar arasında yer alıyor.

Bununla birlikte koruyucu aile olmak için evli olmakta gerekmiyor. Koruyucu aile olma şartlarını taşıyan bekarlar da evlat edinebiliyor. Ancak bekar kişilerin koruyucu aile olmalarında evli olmamaları nedeniyle diğer eşin görevlerini yerine getirebilecek, eş dost ve akrabaları ile birlikte yaşaması gerekiyor. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine şahsen yapılıyor.

Şuan Türkiye’de 4.387 ailenin yanında toplamda 5.323 çocuğun bulunuyor. Şuan itibariyle 3 farklı koruyucu aile modeli bulunuyor. Bunlar;

Akraba veya Yakın Çevre Koruyucu Aile; Çocuğun yakınları, tanıdıkları tarafından üstlenilen bakım hizmetidir.

Geçici Koruyucu Aile; En fazla bir ay ile sınırlı olup, çocuklar eğitim almış ebeveynlerin yanında geçici süre ile yerleştirilirler.

Uzmanlaşmış Koruyucu Aile; Özel zorlukları bulunan çocuklara yardımcı olabilecek, eğitimli ailelerin yanlarına verilen çocuklarla ilgili modeldir.

Koruyucu Ailelere Yapılan Devlet Destekleri Nelerdir?

Koruyucu ailelerin yanlarında kalan çocuklara yapılan ödemelerden bazıları şunlardır;

 • Bakım, eğitim ve yetiştirme amacıyla çocuk başına aylık ödeme,
 • Özel ihtiyaçları bulunan engelli çocuklar için %50 aylık ödeme arttırılır.
 • Mesleki eğitim veya kursa giden çocuklar için %50 arttırılır.
 • Özel zorlukları olan çocuklar haricinde, 2-3 çocuğun aynı anda evlat edinilmesi durumunda, ikinci çocuk için %80, 3. çocuk içinse %60 oranında ödeme arttırılıyor.
 • Eğitim ve öğretim dönemlerinin başlangıcında, eğitim masrafı adı altında bakım masrafı 3 kat fazla ödenir.
 • Yaz ve kış dönemlerinde (nisan ve ekim ayları) yıllık giyim masrafları olduğundan 2 kat fazla ödeme yapılır.
 • Sağlık hizmetleri 5510 sayılı genel sağlık sigortası hükümlerine göre ödenir. Eğer ailenin sigortası varsa, ailenin sigortasından karşılanır.
 • Okul servis giderleri karşılanır.


Sözleşme süresi devam eden koruyucu ailelere sosyal güvencesi bulunmayan eşlerin sigorta primleri Devlet tarafından karşılanıyor.

Eğer aile asgari ücret tutarında, SGK isteğe bağlı sigorta yaptırır ve bu sigortayı ödediğine dair belgeyi sunarsa, emeklilik primleri çocuk için aileye ödenen ödemeye ilave ediliyor.

Koruyucu Aile Ücretleri ve Maaşları 2017

Koruyucu ailelerin yanında bulunan her çocuk için 2017 yılında 527 TL. ücret ödeniyor ve eğitim dönemlerinin başlarında, yaz ve kış mevsimlerinin başlangıcında, 3 kat fazlaya kadar arttırılabiliyor. Çocuğun eğitiminde TEOG ve benzeri kurslar içinde devlet tarafından ayrıca destek sağlanıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının koruyucun ailelerin yanında kalan çocuklar için yaptığı ödemeleri ve Devlet desteklerini http://www.koruyucuaile.gov.tr/koruyucu-aile/hizmet-kapsaminda-saglanan-destekler sayfasından inceleyebilirsiniz.

Koruyucu Aile Olmak İçin Gerekli Evraklar

 • Kimlik fotokopisi (Tc. Numaralı)
 • 1 adet fotoğraf
 • Diploma,
 • Gelir durumu ve sigortasını gösteren belgeler
 • Koruyucu aile olacak kişiler ve varsa birlikte yaşadığı kişilerden, çocuğun yüksek yararından hareketle; 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile millete ve devlete karşı suçlar, topluma karşı suçlar, kişilere karşı suçlar ile uluslararası suçlardan ve çocuklara yönelik işlenen istismar suçlarından mahkûm olmadığına dair adli sicil belgesi.
 • Eğer kuruyu aile bu konuda eğitim almış ise, 1. 2. kademe veya temel aile eğitimi belgeleri
 •  Koruyucu aile olacak kişiler ve varsa birlikte yaşadığı kişilerin, çocuğun bakımını, psiko-sosyal gelişimini ve eğitimini etkileyecek ya da çocuğa zarar verecek düzeyde fiziksel engeli, ruhsal rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığının olmadığını gösteren, Devlet ya da üniversite hastanelerinin ilgili bölümlerinden alınan doktor raporu, gerekli görülmesi halinde kişinin sağlığına, devam eden hastalığına veya bağımlılığına ilişkin ayrıntılı rapor.
 • Başvuru sahibi evli ise bu belgeler her iki eş içinde talep ediliyor.
 • Kuruma sunulan bu belgeler geri verilmiyor.
 • Kuruluşlarca ailenin tanınmasını gerektirecek diğer belgeler de talep edilebiliyor.
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ