Haber Bankam

Konut Kredisi Yapılandırma Veren Bankalar 2018

Konut kredisi yapılandırma veren bankalar hangileri? Konut kredisi yapılandırma için aranılan şartlar neler? Detaylar yazımızda…

Konut Kredisi Yapılandırma Veren Bankalar 2018
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Kredi faiz oranlarında bazı durumlardan sonra belirgin değişiklikler olabilir. Özellikle hükümetin atacağı adımlardan sonra, bu alanda önemli değişiklikler meydana gelecektir. Örnek vermek gerekirse en son faizle ilgili değişiklikler bu alanda 15 Temmuz tarihinde oldu. O zamanlarda konut kredisinde faiz oranları yüzde 1.11 seviyesinde bulunurken hükümet tarafından yapılan açıklamadan sonra bu alanda 0.80 görülmüş oldu.

Kredi Yapılandırma Nasıl Oluyor?

Krediler için geçerli olan bu işlem, kredilerin yeniden düzenlenmesi anlamına gelen bir hizmet olarak bilinir. Bu aslında tüketicinin kendi tercihi veya varolan borçlarından farklı olarak yapılmaktadır. Yani bu tarz bir durumda karşınıza iki farklı seçenek çıkar. İlki çok sık bir şekilde karşımıza çıkan maddi sıkıntılardan dolayı bankadan yapılandırma isteme isteğidir.  Diğeri ise hükümet tarafından belirlenen bir karardan sonra, bankadan kredi konusunda yeniden bir yapılandırma istemektir. Bu koşullar üzerine kredi yapılandırma işlemleri gerçekleşebilir.

Aslında tüketiciler kredi konusunda her gün yeni bir şeyler öğrense ve biraz daha bilinçli bir hale gelse de, tam olarak kredi borcu yapılandırma işleminin detaylarını kavrayamıyor. Bu nedenle yüksek faizli olarak almış oldukları konut kredisini yine aynı şekilde aynı düzende ödemeye devam ediyorlar. İşte bu tarz durumlarda kredi yapılandırma işlemi tam olarak gerekli bir durum olarak karşımıza çıkar. Yazımızda günümüzde hangi bankaların bu imkanı sağladığını görebilir ve konut kredisi çekmiş olan kişiler bu alanda yeni bir fırsat yakalayabilirler.

Hangi Bankalar Kredi Yapılandırma Olanağı Sunuyor?

Konut kredisi yapılandırma işlemi günümüzde pek çok vatandaş tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle durumların bu şekilde olması ile birlikte pek çok bankanın bu alanda hizmet verdiğini belirtmek gerekir. Bankalar yüksek vade oranı üzerinden insanlara yeni bir fırsat tanıdıklarından dolayı bu olayı çok rahat bir şekilde çözmeye başlayabilirler. Günümüzün en popüler bankalarına bu hizmetten faydalanmak için bir ziyaret gerçekleştirmek yeterli olacaktır. Günümüzde konut kredisi yapılandırma yapan bankalar arasında Vakıfbank, İş Bankası, TEB, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Finansbank ve Garanti Bankası yer alıyor.

Konut kredisi yapılandırma kredi borcu yapılandırma işleminden faydalanabilmek için şu anda var olan kredinizin devam etmesi gerekir. Bu sayede 120 ay vadeli olarak almış olduğunuz konut kredisinde faizler düştüğünden dolayı oldukça iyi bir tasarruf planı oluşturabilirsiniz. Bu  konularda başarılı bir sonuca ulaşılması için acele etmeden sakin bir şekilde karar vermenizde fayda var. Faiz oranları son derece düşük olduğundan dolayı bazı bankalarda konut kredisi yapılandırma sırasında ek masraflar ortaya çıkabilir özellikle bankaların bazıları sigorta bedeli altında ekstra bedeller isteyebiliyor. Eğer bankanız tarafından bu tarz bir ücret talep ediliyorsa bu hizmeti yerine getirmek için sadece tek bankaya muhtaç kalmadığınızı belirtmek gerekir. Bu sorunu aslında çok kısa bir yoldan çözebilirsiniz düşük faizlerden faydalanarak borcunuzu başka bir bankaya transfer edebilir o banka üzerinden bu ödemeyi yapmaya devam edebilirsiniz.Konut Kredisi Yapılandırma Yapan Bankalar

Hangi Bankalar Borç Transferi Yapar?

borç transferi konusunda size yardımcı olacak bankalar ise sınırlı sayıda bulunur. Günümüzde Şekerbank, Vakıfbank, Denizbank, Akbank, TEB, Finansbank ve Garanti Bankası üzerinden borç transfer işlemlerini yönetmeniz mümkün olacaktır. Tabi bu işlemi yapabilmek için bankalar tarafından durumunuzun %100 olarak uygun bulunması gerekir. Bu işlem borcun sadece bir kısmına değil tamamına yönelik yapılır. Transfer işlemi banka tarafından onaylandıktan hemen sonra tüketiciye bu alanda bir para verilmeyecektir. Eski borcunuzun yer aldığı bankaya yeni bankanız tarafından bir EFT çekilerek bu şekilde borcunuz kapatılmış olur sizin için de yeni bankanızda bir hesap açılarak bu hesabı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bankalarda konut kredisi faizlerinin son durumu

 • Vakıfbank yüzde 0.90
 • Ziraat Bankası yüzde 0.88
 • Akbank yüzde 1.09
 • QNB Finansbank yüzde 0.95
 • Türkiye Ekonomi Bankası yüzde 1.1
 • Yapı ve Kredi Bankası yüzde 0.95
 • Denizbank yüzde 0.89
 • Şekerbank yüzde 0.99
 • Halkbank yüzde 1 seviyesinin altına indirmiş oldu.

Özellikle bu alanda faiz oranlarının da düşmesi beklenen durumlardan biri oluyor. Tabii bu indirim sınırlı sayıdaki banka tarafından yapılacak. Bu nedenle uzmanlar konut kredisi alma ve yapılandırma işlemleri için vatandaşların acele etmemesini tavsiye ediyor.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Türleri

 • Konut kredisi yapılandırma 3 farklı şekilde yapılabilir bunları bir başlık altında özetlemek gerekirse; eğer şu anda ödemiş olduğunuz konut kredisi sizi oldukça zorluyor ve maddi anlamda yıpranmaya neden oluyorsa, o zaman bankadan ödeme planını yeniden düzenlenmesini isteyebilirsiniz.
 • Konut kredisi kullandıktan hemen sonra elinize bir yerden toplu para geçerse, bunu bankaya müracaat ederek konut kredisi için yeni bir ödeme planı hazırlamak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu adımdan sonra da konut kredisi yapılandırma işlemleri hız kazanmış olacaktır.
 • Konut kredisi kullandıktan sonra bu alanda faizlerin düştüğünü görürseniz mevcut olan kredinizin faiz oranını azaltabilmek için hemen harekete geçebilirsiniz.

Faizlerin Düşmesinde Konut Kredisi Yapılandırma

Şu anda mevcut olan konut kredisi faiz oranlarında herhangi bir değişiklik bulunuyorsa çalıştığınız bankaya yeniden konut kredisi yapılandırma için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu konuda değişikliklerin olması çok nadir bir şekilde görülmektedir. Çünkü enflasyon nadir seviyede düşmektedir. Eğer enflasyon düşerse bir çalışma yapmak için hemen bankanıza başvurarak yeniden bir hesaplamanın yapılmasını isteyebilir ve konut kredisinde vadelendirme düşünebilirsiniz. Bu sayede konut kredisinde önemli bir şekilde rahatlama elde edeceksiniz.

Maddi Anlamda Zorlananlar İçin Kredi Yapılandırma

Günümüzde pek çok kişi için en çok gündeme gelen konulardan birisi de maddi anlamda zorluk çektiği anda, konut kredisi yapılandırma işlemidir. Özellikle bu durumda banka bazı belgeler sorabilir. Özellikle gelir belgesi ve krediyi alan kişinin kredi notu bu konuda mutlaka değerlendirmeye alınacaktır.

Toplu Para Geçtiğinde Konut Yapılandırma İşlemi

Eğer elinize bir yerden toplu bir para geçerse bu seferde konut kredisi yapılandırma işlemini düşünebilirsiniz. Bu durumda da karşınızda bu alanda pek çok avantaj çıkacaktır. Bu alanda kapsamlı bir şekilde bilgi alabilmek adına, şu anda çalıştığınız banka ile görüşmelisiniz. Zira bazı bankalar kredinin büyük bir kısmını ödeyen müşteriler için belli indirimler sunmaktadır. Tabii bunun bankaların hepsi tarafından yapılan bir çalışma olmadığını belirtmek gerekiyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ