Haber Bankam

Konut Kredisi Yapılandıran Bankaların Fırsatçılığı

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile müşteriler bankalara akın ederken, bazı bankalar bu durumu fırsatçılığa çeviriyor. Uzmanlar tarafından bu duruma bir çözüm bulunması BBDK’nın müdahale etmesinin uygun olacağı değerlendiriliyor. İşte detaylar..

Konut Kredisi Yapılandıran Bankaların Fırsatçılığı
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Konut kredilerinde faiz oranlarının % 1’in altında düşmesinin ardından, daha önceden çeşitli bankalardan konut kredisi çeken ve borcu bulunan tüketicilerin konut kredilerini düşük faiz oranları ile yapılandırmak için başvuru yaptıklarında bankaların cevapları genellikle  yeni konut kredilerinin düşük faiz oranları ile verilmeye başlandığı ve eski konut kredisi borçlarının yapılandırmalarının yapılmadığı yönündedir. Eski konut kredisi borçlarını yapılandırmak isteyenler bankalara yaptıkları başvurulardan elleri boş dönüyor.  Yetkililerden ve BDDK’dan konu ile ilgili bir çözüm getirilmesini talep eden tüketiciler piyasanın üzerinde bir faiz oranı ödemek istemediklerini ve bankaların sözlerini tutmasını istiyor.

Ziraat bankası konut yapılandırmalarında % 1,09 faiz oranı uygulamasına geçti

Hali hazırda konut kredisi yapılandırması yapan bankalardan birisi ise Ziraat bankasıdır. Konut kredisini yapılandırın çağrısı üzerine Ziraat bankası ara faiz oranları ile yapılandırma faiz oranlarını indirdiklerini açıkladı. Ziraat bankasından eskiden konut finansmanı alan tüketiciler yaptıkları yapılandırma başvuruları ile eski konut kredisinin borçlarını yeni faiz oranları ile yapılandırma yapmaları mümkündür. Konu ile alakalı olarak Ziraat bankası Genel Müdürü Aydın ; Ziraat bankasından eski konut kredisi borçlarının yapılandırmalarında % 1,09 faiz oranı uyguladıklarını belirtmiş ve başvuruları kabul ettiklerini açıklamıştı. Bu bilgiye istinaden tüketicilerin Ziraat bankasından daha evvelden çekmiş oldukları konut kredisi borçlarını ara bir faiz oranı olan % 1,09 oranları ile yapılandırmaları artık mümkündür. Ziraat bankasının başlattığı eski konut kredisi yapılandırma ara faiz oranı uygulamasına diğer bankalarında dirençleri kırılarak atacakları geri adımlarla konut kredilerini yapılandırmaya gidecekleri tarih yakındır.Bankalardan daha önceden yüksek faiz oranlarıyla kredi çeken tüketicilerin yeni ve daha düşük oranlardan faydalanması konusunda olumlu adım atmaları beklenmektedir. Eski konut kredisi borcu olanların piyasanın üzerinde faiz ödemesine mecbur bırakılmadan konu ile ilgili yetkililerden bir çözüm getirilmesini ve bankaların tutumlarını değiştirmelerinin talebinde bulunan halka yakın zamanda Başbakan Binali Yıldırım’ ın konut kredisi yapılandırma çağrısında bulunmasının ardından Ziraat Bankası Devlet bankası olması nedeniyle bir ön uygulama başlatmış olup bu uygulamanın diğer bankalarda da hayata geçirilmesi beklenmektedir ve tüketicinin bu dar boğazdan çıkarılması için bu uygulamayı diğer bankalarında hayata geçirmesi tüketici adına önemli bir adım olacaktır.

Diğer bankalara gelince çeşitli bankalardan konut kredisi alarak düşük faiz oranlarından yapılandırma talebinde bulunacak olan tüketicilere ret cevabı vererek tüketicilerin taleplerini olumsuz olarak değerlendirmeye devam etmektedir. Bankalara yapılandırma için başvuru yapmak isteyenler dilekçe ile başvuru yaparak aldıkları cevaplarının olumsuz olması durumunda yazılı cevabı alarak haklarını aramak için Tüketici mahkemelerine başvuru yaparak yapılandırma isteklerini belirtebilirler. Tüketiciler haklarını arayarak mevcut konut kredi borçlarını yapılandırma imkanı bulabilir.

Bankaların aynı cevabı vermesine karşılık tüketiciler dilekçe ile başvuru yapmaları gereklidir Konut finansmanı sözleşmesi gereği bankaların yapılandırma yapmama gibi bir durum söz konusu değildir. Tüketicileri bankalara dilekçe ile yapılandırma başvurusu yaparak bankalardan aldıkları ret cevabını tüketici mahkemelerine götürerek eski konut kredisi borcunun yapılandırmasını sağlayabilirsiniz.

2017 yılında bazı bankaların kredisini yapılandırmak isteyen müşterilerine yüksek faiz uyguladığı ve taleplerini reddettiği söylenmektedir. Bu uygulamayı yapan bankalar için bir yaptırım uygulanmasının uygun olacağı değerlendiriliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ