Haber Bankam

Konut Kredisi Faizleri Yükselecek mi?

Konut Kredisi Faizleri Yükselecek mi?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Emlak alımı konusunda oldukça önemli olan konut kredilerinde psikolojik sınır olarak ifade edilen %1 oranında altındaki faizler için son günlerin yaşandığı belirtiliyor. Bu konuda bankacılar ve sektörde şu anda %1 oranın altında faiz sunabilen bankalarında önümüzdeki günlerde faiz artışına gitmesinin kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

Mevduat faizlerin yaşana hızlı faiz artışları nedeni ile konut kredisinin faiz oranlarında bu artışın bir etkisinin görülmesi yakın zamanda bekleniyor. Özellikle yeni yıldan itibaren ekonominin canlanması konusunda KGF desteği ile bankaların düşük faizler ile yüksek miktarlarda krediler vermesi durumu bankaların likide arayışının artmasına neden oldu. Bunun sağlanması konusunda da nakdin bankalara çekilmesi için faiz artışlarının yapıldığı görüldü.Yapılan bu mevduat faizlerindeki artışlar nedeni ile de konut kredilerinde özellikle %1 oranın altında kalan faiz oranlarında bir artışın yaşanacağı tahmin edilmekte. Mevduat faizlerinde özellikle konut faizlerinin düşürülmesi ve artışının önlenmesi programların başladığı dönemler %11 seviyesinde olduğu ancak şu anda %15 seviyelerine ulaştığı görülüyor.

Aylık olarak %14 ile %15 oranında bir mevduat faizinin verildiği bankalarda Konut kredisi faizlerinin %11,5 ile %13,5 arasında kalmasının mümkün olmayacağı ifade ediliyor. Bu sebeple de konut kredisi faizleri konusunda %1 oranının altında olan bankaların ileriki günlerde bu faiz oranında bir artışa gideceğinin kaçınılmaz olduğu belirtiyor. Konut alımlarının artması konusunda yapılan birçok kampanya ve program ile bu oranın artması sağlanırken, faiz oranlarının artması ise konut satışlarında bir düşüş yaratacağı konusunda büyük endişeler duyulmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ