Haber Bankam

Konut Kredisi Faizleri Daha da Düşer Mi?

Konut kredisi faizleri dahada düşecek mi? 2017 şubat ayında konut faiz oranları ne kadar oldu? Ocak ayında % 0,80 olan konut kredisi faiz oranları değişecek mi? Güncel konut kredisi faiz oranları ile önümüzdeki günlerde konut kredisi faiz oranlarında beklenilen değişikliğin hangi yönde olacağı hakkında konunun uzmanları tarafından yapılan görüşleri haberimizde bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Faizleri Daha da Düşer Mi?

Yeni bir ev almayı düşünenler ile evini değiştirmek isteyenler şubat ayı itibari ile bankaların konut kredisi faiz oranları ile ilgile hazırladığımız bu haberi okumadan kredi çekmesin. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl bankalar tarafından verilen konut kredisi faiz oranlar % 1,10 seviyelerinde uygulanmaktaydı. Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine öncelikle devlet bankaları tarafından yapılan konut kredisi faiz indirimine daha sonra özel bankalarında katılmasıyla konut kredisi faiz oranları % 0,90 ‘ların altına düşmüştür. Pekala bu kredi çekmek için yeterli bir faiz oranı mıdır? konut kredisi faizleri daha da düşer mi? ev almak isteyenler biraz daha beklemeli mi? yoksa ev almanın ve konut kredisi çekmenin tam zamanı mıdır? Birçok vatandaşımızın bu konuda kararsız olduğundan sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz konut kredisinin ne yönde hareket edeceğini tahmin eden uzman görüşleriyle bu haberi hazırladık.

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

2017 yılında konut kredisi faiz oranlarının % 0,90 ların altında seyretmesinden bir çok vatandaşımız bunu fırsat bilerek ev almak için bankalara hücum etmiştir. Bir kaç ay öncesinde % 1,10 ve üzerinde verilen konut kredisi ile kıyaslandığında büyük bir avantaj gibi görünse de uzmanlar bu oranların halen yüksek olduğunu belirtmektedir. Konuk kredisi faiz oranlarının % 0,70 seviyesinin altındaki oranların bu kredi için en ideal faiz oranı olduğu belirtilmektedir. Pekala konut kredisi faiz oranları bu seviyelere düşer mi? veya bu seviyelere ne zaman düşer? bir çok insanın merak ile beklediği bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Faiz oranlarının Ocak ayı itibari ile bu oranlarda seyretmesinden dolayı ilk olarak insanlar bunu yapılandırma fırsatı olarak görmüş olsa da bankalara daha önceden yüksek faiz oranı ile çektikleri konut kredileri yapılandırmak için bankalara gittiklerinde hiç de beklemedikleri bur sonuç ile karşılaştılar. Bankalar hiç bir yasal dayanağınızın olmadığını belirterek vatandaşların yapılandırma taleplerini geri çevirmiş ve binlerce vatandaşımızı mağdur etmişlerdir. Bu konu hakkında neler yapılabileceği hakkında biraz sonra bilgi vereceğim. Öncelikle şuan itibari ile bankaların uygulamakta oldukları konut kredisi faiz oranları hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Almak istediğiniz ev için 60 ile 120 ay vadeli konut kredisinde şu an itibari ile uygulanan en düşük faiz oranı % 0,88 faiz oranı ile devlet bankaları dikkat çekmektedir. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlarımıza bu faiz oranların uygulamaktadır. Bunların dışında kalan diğer özel bankalar ise %0,90 ile % 1,04 arasında  faiz oranları ile kredi kullandırmaktadır. Kısa bir örnek vermek gerekirse 100 bin liralık 120 ay vadeli olarak kullanmak istediğiniz konut kredisini % 0,88 faiz oranı ile kullanmak isterseniz aylık taksit miktarınız bin 350 lira olarak ödemeniz gerekmektedir.Yapılandırma Aldatmacasına Güvenmeyin

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda bankalardan yüksek faiz oranı ile konut kredisi kullandırmak adına bir çok banka çalışanı tarafından insanların faiz oranlarını yüksek olduğu için kullanmaktan vazgeçmemeleri için çekeceğiniz kredinin ilerleyen yıllarda faiz oranlarında herhangi bir düşüş olması durumunda konut kredisi yapılandırma sistemi ile kredinizi güncel faiz oranları ile tekrar yapılandırarak zararınızı giderebileceğiniz hakkında bilgi verilmekteydi. Aslına bakıldığında geçtiğimiz yıllarda bir çok banka bu sistemi müşterilerine uygulayarak daha düşük faiz oranları ile yapılandırmalarına izin vermişti. Fakat bu sefer aynı olay gerçekleşmedi. Bankalar düşen konut kredisi faiz oranlarına karşı kredisini yapılandırarak yeni faiz oranları ile tekrar hesaplatmak isteyen vatandaşlara izin vermedi. Bu uygulamanın neden yapılmadığı hakkında ise böyle bir uygulamayı yapmak için kanuni bir zorunluluğunun olmadığını belirtmiştir. Doğrusunu söylemek gerekirse bu noktada şu an itibari ile vatandaşların elinden gelen bir şey bulunmamaktadır. bu konu hakkında yetkililerin bir şeyler yapması için gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir.

Yükselen Konut Fiyatları

Yükselen Konut Fiyatları

Düşen Konut Kredisi Faiz Oranlarına Karşılık Yükselen Konut Fiyatları

Yıllardır ev hayali kuran vatandaşlarımız konut kredisi faiz oranlarında meydana gelen düşüşe maalesef fazla sevinememiştir. Nedeni ise Ülkemiz genelinde artan konut fiyatları olarak gösterilmektedir. Bilindiği üzere 2016 yılının son aylarında yapılan baskılar sonucunda konut kredisi faiz oranları % 1 seviyelerinden % 0,80 seviyelerine kadar düşürülmüş olduğundan vatandaşlarımız bunu bir fırsat olarak görmüş ve bu şartlar ile ev sahibi olabilmek için kredi kullanmaya başlamıştır. Bankalara yapılan kredi taleplerinin arttığını gören inşaat firmaları birde dolardaki artışı bahane ederek bunu kendi çıkarları için bir fırsat olarak görmüş ve ev fiyatlarına zam yapmıştır. Durum böyle olunca vatandaşın cebinden çıkacak para aynı oranda kalmış ve bir çok vatandaşımız yine ev hayalini ertelemek zorunda kalmıştır. Pekala şimdi ne olacak ve ev almak isteyen vatandaşlarımız ne yapacak. Bu konuda Emlak Konut seferberlik projeleri devreye sokularak vatandaşın bu sıkıntısı giderilmeye çalışılmaktadır.

Emlak Konut Düşük Faizli Konut Kredisi

Bankaların kredi faiz oranlarında izlediği politika ve piyasaların dolar kurundan kaynaklı konut fiyatlarında yapmış oldukları artıştan dolayı ev alma hayalleri suya düşen vatandaşa bir müjde gelmiştir. Bankaların vermiş olduğu faiz oranları ile kıyaslandığında çok daha düşük ve vade olarak da 240 aya kadar kullandırılacak krediler ile vatandaşın ev sahibi olması sağlanmaktadır. 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren başlatılan bu uygulama sayesinde 60 aydan 240 aya kadar vade seçeneği ile ev almanızın önü açılmış olmaktadır. Emlak konut tarafından satışa sunulan evler için kullanacağınız 60 aya kadar vadeli konut kredisinde faiz alınmamaktadır. 120 aya kadar vadeli kullanacağınız kredi için uygulanan faiz oranı ise %0,45, 240 ay vadeli olarak kullanacağınız konut kredisi faiz oranı ise % 0,79 olarak belirlenmiştir. Bankalardan kullanacağınız 60 ay vadeli kredi faiz oranlarından bile düşük olan 240 ay vadeli konut kredisi ile çok daha kolay ödemeli taksit imkanı ile ev sahibi olmanız sağlanmaktadır.

Emlak Konut Düşük Faizli Konut Kredisi

Emlak Konut Düşük Faizli Konut Kredisi

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Piyasalardaki sıkıntılar yüzünden insanların ev almalarının engellenmemesi için başlatılan devlet destekli kampanyalar sayesinde bir çok vatandaşımız bankaların normal şartlarda vatandaşlara vermiş olduğu kredilerde ister istemez büyük düşüş yaşanmasına neden olacaktır. Bundan dolayı müşteri kapasitesi azalacak olan bankalar vatandaşlara daha cazip imkanlar ile konut kredisi kullandırmaya başlayacağı tahmin edilmektedir. Tabi ki bu arada şunu belirtmek gerekir bu tarz uygulamaların yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı referandumu sonucuna göre şekilleneceği tahmin edilecektir. Referandum sonucuna bağlı olarak Konut Kredisi Faizleri Dahada Düşer diyebiliriz.  Tabi ki bu referandum sonucunun ne olacağı ve çıkacak olan karar göre değişeceği belirtilmek ile birlikte uzmanların hem fikir olduğu tek konu bir çok olayda olacağı gibi konut kredisi faiz oranlarının seyrinin bu referanduma endeksli olduğu yönündedir. Bunun için Emlak konut tarafından sağlanan imkanlardan yararlanmak isteyenler acele etmeli bunun yanında bankalardan konut kredisi kullanmak isteyenlerin ise biraz daha beklemesi gerektiğini düşünmekteyim.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ