Haber Bankam

Konut Kredisi Faizleri Artacak mı? 2017 Yorumları

2017 yılında konut kredisi faizleri düşer mi? Bireysel, otomobil, ihtiyaç ve işyeri kredi faizleri yükselir mi? Uzman yorumları ve güncel konut kredilerine ait faiz oranları haberimizde..

Konut Kredisi Faizleri Artacak mı? 2017 Yorumları

2015 yılında düşüşe geçen ve 2016 yılında yükselen konut kredisi faizleri, 2017 yılında %0,95 oranında seyretmeye devam ediyor. Ekonominin anlık değişimlerinden etkilenen faiz oranlarına 2017 yılı içerisinde sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın “faizleri düşürün” talimatıyla Merkez Bankası duruma müdahale etti Öncelikle Devlet bankaları olan Vakıflar Bankası, Ziraat ve Halk Bankası faizlerini aşağıya çekti. Bununla birlikte diğer özel bankalar da aynı faiz oranlarına düştü.

Konut Kredisi Faizleri Yükselecek mi?

2017 yılının ikinci yarısında ekonomi uzmanlarının yorumlarına göre herhangi bir artış beklenmiyor. Ancak konut, ihtiyaç, otomobil, işyeri ve diğer finansman ürünleri bankaların ellerinde tuttukları mevduatlara, bu mevduatlarla yapılan yatırımlara, borsanın, altının ve doların fiyatlarına göre de hareket ettiğinden bahisle, ilerleyen dönemlerde olağanüstü durumlarda yükselme ihtimali de mevcut. 2017 yılı Ağustos ayı başı itibariyle bankaların konut kredisi faizlerinde son durum şöyle;

Vakıflar Bankası Webe Özel Sarıpanjur konut kredisi faiz oranı %1,06

Ziraat Bankası; %0,80

Halkbank Hesaplı Evim; 100 bin liraya kadar 120 ay vadeli ; %0,89

Akbank; 120 ay %1,11İş Bankası; 10 yıl vadeli %0,99

Türkiye Ekonomi Bankası; %1,12

Deniz Mortgage; 120 aya kadar %1,24

Qnb Finansbank; 100 bin lira 120 ay vadeli aylık faiz oranı %0,99

Yukarıda görüldüğü üzere tüm bankaların konut kredisi faizleri, dosya ve sigorta masrafları eklendiğinde birbirine yakın seviyede seyrediyor. 2015 yılında %0,60- %0,70 oranlarında alınabilen konut kredileri maalesef mevcut değil. Ev almak isteyenler ise konut kredisi faizlerinin yükselmesinden endişe duyuyor. Peki faizlerin yükselme ihtimaline karşı tüketiciler ne yapmalı?

TAVSİYE İÇERİK: Konut Kredisi Çekmeden Masrafları İyi Hesaplayın!

Konut Kredisi Yapılandırma

Geçtiğimiz dönemde yüksek faiz oranları ile kredi çeken müşteriler, faizlerin düşmesi ile birlikte yapılandırma kredilerine yöneldi. Ancak 2017 yılında faiz düşüşünden sonra bazı bankalar müşterilerinin yapılandırma kredisi taleplerini reddetti. Faizler düştü ancak, düşük faizlerden sadece yeni ev alan müşteriler yararlanabildi. Bu sebeple bazı kişiler bankalarını değiştirerek, yapılandırma kredisi veren bankalara kredilerini taşıdı.

Faizlerin yükselmesi durumunda ev almak isteyenlerin aylık ödeme tutarları yükselirken olası bir faiz düşüşü durumunda ise yeniden borç yapılandırma olanağından yararlanmak oldukça zor gibi görünüyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ