Haber Bankam

Konut Kredisi Çekmeden Masrafları İyi Hesaplayın!

Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar, çekecekleri kredi miktarını belirlerken nelere dikkat etmeli? Bankalara başvuru yapmadan önce, ekspertiz ücretleri ve sigorta masraflarını yabana atmayın. Ev almak isteyen vatandaşı bekleyen masraflar haberimizde..

Konut Kredisi Çekmeden Masrafları İyi Hesaplayın!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Uzun yıllardır insanların büyük bir çoğunluğu ev sahibi olabilmek için bankaların çeşitli konut kredilerinden faydalanmakta ve toplu para ödemesiyle kolay yoldan ev sahibi olabilmektedir.Sizde Konut kredisiyle ev sahibi olmak istiyor ve sadece bankaların vade ve faiz oranlarıyla ilgileniyorsanız bir hata yapıyorsunuz. Bilmeniz gereken bir konu var ki oda konut kredisini en uygun hale getiren yalnızca  faiz ve vade oranları değil aynı zamanda konut kredisi masraflarıdır. Konut kredisi kullanarak aldığınız ev için banka tarafından zorunlu tutulan masrafları ödemeniz gerekmektedir. Yapılan bu masraflar vade bitimine kadar zorunlu tutulup vade sonunda ise tamamen kendi isteğiniz bağlı olarak yapılmaktadır. Bütçenize en uygun konut kredisini bulabilmeniz için sizin için bazı bilgileri düzenledik.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nedir?

Konut kredisi dosya masrafı 2014 yılında çıkarılan “ Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” ile kredi olarak çekilen tutarın en fazla binde 5’i olarak tahsis edilen kredi masrafıdır. Tüketici hakem heyeti tarafından bu dosya masraflarının kanuni olmadığı kararı verilse de bankalar tarafından bu masraflar kredi tahsis ücreti başlığı adı altında toplanmaktadır. Bankalar tarafından alınan kredi dosya masrafı ev kredisi çeken müşterilerden bir defaya mahsus olmak üzere alınmaktadır.Çekilen kredi tutarının %0,5 oranında alınmakta ise de çekilen kredi miktarı tutarınca bu ücret aynı oranda artış gözterecektir.

DASK ve Konut Kasko Masrafları

Kredi çekerek sahip olunan evin vadesi bitene kadar zorunlu olarak her yıl yeniden düzenli olarak tekrardan yapılması gereken konut kredisinin masrafları içinde olan bir diğer masrafta DASK ve konut kaskosudur. DASK ve konut kaskosu  araç sigortasıyla benzerlik göstermektedir.DASK tüm sadece doğal  afetlerden doğan  masrafları kapsıyorken  konut için yapılan kasko konutta oluşabilecek zararları gidermeye yönelik kaskodur. Ücret konusuna gelecek olursak Doğal   Afet Sigorta Kurumu yani DASK konut kaskosuna göre daha ucuz olup evin metrekare büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecek olup 133 TL den başlamaktadır. Konut sigortası ise tamamen kapsadığı içeriğe göre ve işlemi yapan sigortanın acenta birim fiyatına göre değişiklik göstermektedir. Konut kaskosunun fiyat belirleme birimi evin metrekare büyüklüğü ve evin alınan muhitle alakalı olarak belirlenmelidir. Ortalama büyüklükte ve ortalama muhitte alınacak olan evin konut sigortası aşağı yukarı 158 TL den başlamaktadır.Ekspertiz Masraf Tutarı

Konut almak için çekmiş olduğunuz krediye onay verilme aşamalarından biri olan ekspertiz raporu için ayrı bir ücret talep edilmektedir. Satın alacağınız ev isterseniz hiç kullanılmamış sıfır daire olsun isterseniz ikinci el kullanılmış daire olsun söz konu konut kredisiyse mutlaka bilirkişi olan ekspertiz raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bilirkişi ücreti dosya masrafları ve tapu giderlerinden sonra en çok masraf yapılan giderlerden birisidir. Ekspertiz ücreti kredinizi kullanacağınız bankaya göre değişiklik gösterse de günümüzde bu ücretin alt limiti 360 TL olduğunu söyleyebiliriz. Ortalamaya bakacak olursak bu fiyat 800 TL ile 900 TL civarında değişiklik göstermektedir.

Kredi Erken Ödeme Tazminatı Masrafları

Bankalar gelir kaynaklarının büyük bir bölümünü çekilen kredilere koymuş olduğu vade farklaından elde etmektedir.  Çekmiş olduğunuz kredinin vade farkını ödemekten kaçar da ödeme günü gelemeden ödeme talebinde bulunursanız bankanız bunun için size erken kredi kapama tazminatı adı altında kullanmış olduğunuz kredi limitine göre değişiklik gösterecek oranda % olarak kesintiler düzenleyecektir. Bu kesintiler çoğunlukla %2 olarak belirlenmekte ve kredisini erken kapatmak isteyen müşterilere uygulanmaktadır.

 Gayrimenkul Kredisi İçin Toplam Dosya Masrafları Ne Kadar Tutar?

Ekspertiz ( Bilirkişi) Ücreti = 450 – 650 TL

Doğal Afet Sigorta Kurumu ( DASK ) ve konut sigortası = metrekare ve konuma göre ücretlendirilir

Taşınmaz Rehin Ücreti ( Avukat ) =150 – 300 TL

ÖRNEK DOSYA MASRAF TUTARI; Çekilen kredi tutarı 20.000 TL ise alınacak dosya masrafı 100 TL iken alınacak kredi tutarı 100.000 TL ise alınacak dosya masrafı tutarı 500 TL ye kadar çıkabilmektedir. Bu veriler ortalama rakamlar olup verilen tutarlar bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Arasında değişiklik göstermektedir.

Konut kredinizin masraflarını düşürmek ise sizin elinizde. Kullanmış olduğunuz konut kredisinin ekspertiz masrafları ve konut kaskosu ücretinizi kredi çekmiş olduğunuz bankanın yapmasına fırsat vermeden dışarıdan özel olarak sigorta şirketlerine giderek en düşük limitten yaptırmanız olacaktır.Ekspertiz masraflarınız için ise eğer sıfır bir daire satın alıyorsanız sizin gibi sıfır daire sahibi olacak komşularınızla birlikte tek ekspertiz raporu yaptırıp masrafları bölüşebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ