Haber Bankam

KOBİlere Yeni Fırsat Dönemi

KOBİlere Yeni Fırsat Dönemi
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Ortak akıl genç platformu toplantısında düzenlenen konferansta kobi’lere yönelik oldukça önemli açıklamalar yapıldı. Konferansta şu anda kobi’ler için bir durgunluk dönemi olduğunu ama kısa süre sonra bunun ortadan kalkacağının düşünüldüğü belirtildi. Yaşanan bu durgunluk döneminin daha sonradan kobi’ler için büyük bir fırsata dönüşeceğini belirten yetkililer buna yönelik bazı stratejilerinin oluşturulacağından bahsetti. Konferansta bütün iş dünyasına seslenen Altınbaş üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Dr Emre Alkın İnsanların günümüzde borsa ve dolarla birlikte çok fazla zaman kaybettiğini vurguladı. Profesör Doktor bunun yanında konuşmasında şunları kaydetti: “İş dünyasında çalışan insanlar dolara takılıp kalıyor ne olursa olsun dolar almaya devam ediyorlar. Oysa bizim bu alanda farklı şeyler söylememiz gerek, özellikle dolar borcu olan kişilerin bu alanda rahat uyumaları lazım aslında tüm dünyada sistem çok zor işliyor” diye konuştu.

Bunun yanında bu alanda yapılmış olan eleştirilere yönelik de cevap verdi. Özellikle bizim nefes almaya çalıştığımız zamanlarda dünyanın dijitale geçtiği eleştirilerine yanıt veren Alkin sözlerine şu şekilde devam etti “Bu alanda kesinlikle moralimizi bozmaya gerek yok biz sadece işimizi odaklanalım enflasyon şu anda bizim yumuşak karnımız. Gelişmekte olan diğer ülkelere baktığımızda onların enflasyon oranlarının yüzde 4 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Ancak bizde enflasyon seviyesi şu anda %10 seviyesinde bulunuyor. Bunun önümüzdeki dönemlerde de aynı şekilde yüksek seviyede devam etmesini öngörüyoruz. Özellikle gelecek bir sene içinde de durumlar aynı şekilde devam edecek. Büyümede bizim ülkemizde veya dünyada herhangi bir sıkıntı yok. Özellikle Doğu Avrupa’da toparlanmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde konut verileri iyi durumda devam ediyorsa, dünyanın diğer kısımlarında da işler iyi devam ediyor demektir. Aslında tüm dünya için önemli bir veri durumu bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye açısından oldukça verimli bir yılda tüm zamanların en güzel katma değerini geçtiğimiz yıl yaratmış olduk Ancak bu da bir gerçek ki şu anda halen Amerika’ya mal satan ülkelere satış yapmaya devam ediyoruz dedi.

Özellikle bu konuda Türk insanının daha iyimser bakması gerektiğinden bahseden Alkin Türkiye’de bulunan teknolojinin daha çok dışa bağlı olduğundan bahsetti. Özellikle tüm dünyada dışa bağımlı olarak teknolojiye sahip olan ülkelerin daima tükenebileceğinin altını çizdi. Türklerin bundan sonraki zamanda sadece değer yaratmak ve çözüm bulabilmek adına yeniliğe gitmesi gerektiğinden bahsetti. Bunun yanında Alkın tüketici tecrübesinin %38 oranında bir önem taşıdığı bir dönemde yaşandığından bahsetti. Ayrıca şu şekilde devam etti bizim için her zaman müşteri memnuniyeti yaratmak ilk sırada bulunmalıdır. Özellikle İş dünyasının vazgeçilmesi olduğundan dolayı tüketici düşüncesine odaklanmak zorundayız. Katma değer yaratan ürünlere odaklanmak bu alanda vazgeçilmez bir konu haline gelmelidir şeklinde konuştu.Dünya  artık anormal olanı kabul ediyor

Konu hakkında diğer bir açıklama ise, Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu yaptı. Damat ve Tween gibi markaları dünya çapında üne kavuşturan isim olan Orakçıoğlu bu durgunluk dönemine ilişkin fikirlerini açıkladı. Özellikle bu tarz dönemlerde işletmelere çok büyük görevlerin düştüğünden bahseden Orakçıoğlu mutlaka bu kişilerin sakin olması gerektiğini altını çizdi. Bunun yanında konuya ilişkin şu sözleri kaydetti “Son dönemlerde pek çok kriz yaşadık. İş insanlarının bu konularda oldukça sorumluluk kazandığını gördük dünya artık normal olanı kabul etmiyor daha çok anormal konular üzerinde yoğunlaşıyor. Biz zor dönemlerde mutlaka işimize devam etmeliyiz. Bizim için önemli olan konu şu anda sadece budur. Bu yapılabilecek en doğru şey olmuştur. Türkiye’de dönemsel olarak stres yaşamaya devam ediyoruz. Biz de dünyadan farklı olarak bu konudan etkilenmiyoruz. 2001 yılı kriz yılı  olurken birleşmiş markalar birliğinde başkanlık görevini üstlendim. Bazı zor zamanlar insanlara çıkış yolunu gösteriyor. Bugüne geldiğimizde ise büyük bir başarı elde ederek dünya çapında 3 bin mağazaya ulaşmış olduk. Bunlardan sadece 270’i yurt içinde olmak üzere pek çok mağazaya sahibiz.Özellikle bu yıl içinde de pek çok yeni hedefimiz bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Öte yandan konferansta merak edilenleri açıklamaya devam eden Orakçıoğlu Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus sayesinde oldukça avantajlı bir konumda olduğundan söz etti. Özellikle Avrupa’nın bu konuda enerjisinin düşük olduğundan bahseden Orakçıoğlu bu konuda avantajlı bir açıya sahip olabilmek için mutlaka liderlerin sorumluluk almasına ihtiyacımız var diye konuştu. İş hayatında mutlaka başarıya ulaşabilmek için iyi bir ekibe ihtiyaç olduğundan bahseden başkan mutlaka belirli bir hedef sahibi olunmasını şart olarak gösterdi. Aslında hiçbir şeyin imkansız olmadığından bahseden Orakçıoğlu mutlaka işe odaklanılması gerektiğini ve bu konuda gerekli olan adımların atılmasından söz etti.

Erkek Giyimde İtalya’yı Solladık

Bunun yanında Türkiye’nin erkek giyim konusunda çoktan İtalya’ya fark attığını belirten Orakçıoğlu konuşmasına şöyle devam etti “Ben aslında yola ıkarn bir Dünya markası yaratmak için yola çıkmıştım. Bu alandaki duvarları yıkmak istediğimden bahsetmiştim. Bana senin paran çok herhalde boşuna bunlarla uğraşma demişlerdi. Moralim bozuldu ama bu alandaki amaçlarımdan hiçbir zaman vazgeçmedim. Şu anda yılbaşını Güney Amerika’dan Avustralya’ya kadar kutlamakta olan bir marka yaratmış olduk. Tekstil alanında kg başında 10 ile 12 dolar, hazır giyim alanında ise 16 ile 18 dolar arasında bir grafik yakalamış durumdayız. İtalya’da ise bu rakamın 45 dolara ulaştığını söyleyebilirim. Ancak kg başına tekstil üzerine 65 dolar, hazır giyim üzerine ise 95 dolara satış yapan markalarımız bulunuyor. Yani buna göre yüzde 90 yerli girdiyle yolumuza devam ediyoruz. Bunu aslında ben gururla söylüyorum. Erkek modasına baktığımızda en güçlü olan ülke İtalya’dır. Ama biz bu imajı kırmış bulunmaktayız. İtalya’da ise sadece 9 gün içinde 9 farklı mağazayı açtık. Biz kaliteye ve inovasyona gerçekten çok önem veriyoruz. Aslında biz şu an tamamen uzay çağına hazırlanıyoruz. Tamamen ulaşılması mümkün olan lüks için çalışmalarımız sürüyor.” şeklinde konuştu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ