Haber Bankam

KKTC Girişimcilik Programı 2017 İşyeri Açma Hibeleri Başladı!

KKTC Ekonomi Bakanlığınca başlatılan KOBİGEM Hibe kredi programı başvuruları başladı. Kıbrıs’ta Avrupa Birliği desteklerinden ayrı olarak sağlanan bu hibede kendi işini kurmak isteyenlere 100 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe verilecek! Başvuru şartları, tarihleri ve formlar haberimizde..

KKTC Girişimcilik Programı 2017 İşyeri Açma Hibeleri Başladı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji ve Ekonomi Bakanlığı tarafından 2017 yılında 2. si gerçekleştirilen KKTC Girişimcilik Projesi 2017 Başvuruları başladı. İş kurmak isteyenlere 10 bin lira ve 100 bin lira arasında %75 oranında geri ödemesiz hibe veriliyor. İşletme de kullanılacak alet ve edevatların hepsinin yeni alınması (sıfır) şartı aranırken, iş yerinin açılışında itibaren 1 yıllık süreçte yapacağı harcamalar destekleniyor.  Kıbrıs’ta girişimcilik adına verilen 100  bin lira destek için başvuru şartları ve diğer koşullar şöyle..

KKTC Girişimcilik Programı Başvuru Koşulları

 1. 01 OCAK 1980 ve sonrasında doğmuş olmak,
 2. Başka bir yerde ücretli çalışıyor olsa da, hibe alacağı tarihte işi bırakmak,
 3. İflas etmiş şirket sahibi veya ortağı olmamak,
 4. Görevi ağır şekilde kötüye kullanmadan hüküm almamış olmak,
 5. Daha önce hibe almaya hak kazanmasına rağmen sözleşmesini kendisi fesh etmemiş olmak,
 6. Yüz kızartıcı, yolsuzluk, dolandırıcılık, suç örgütleri gibi suçlardan hüküm almamış olmak,

KKTC’ de Hibe Almanın Şartları Nelerdir?

 1. İş planı hazırlamak,
 2. Şirket ortağı olarak başvuran kişinin başvurduğu şirkette en az yüzde otuz ortaklığının bulunması,
 3. İşyerinin KKTC de bulunması,
 4. Yeni bir işletme kurulması,
 5. Bir girişimcinin sadece bir işletme için başvurması,
 6. İşyeri açma hibesine hak kazanan girişimci ile Bakanlık arasında 90 gün içinde hibe taahhütnamesi imzalanmaktadır.
 7. Aynı nace kodundaki aynı kişiye ait 2. işletme hibe alamaz.
 8. Son 1 sene zarfında işletmeye hibe alınmışsa faydalanılamaz.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Başvurular KKTC Girişimcilik projesinin bağlı olduğu KOBİGEM internet sitesinden yapılıyor. İlk olarak başvuru yapacak girişimci, KKTC Girişimcilik Hibeleri Başvuru Formunu dolduruyor.Destek başvurusu kabul gören girişimci adayları KOBİGEM tarafından yirmi dört saat sürmekte olan kursa katılmaları zorunludur. Bu eğitimi alan girişimci adayı kursta öğrendiği bilgilerle bir iş planı hazırlar. Bu projenin hazırlanması sırasında danışmanlar tarafından destek sağlanır. Bahse konu kurslar 25 kişiden oluşan dershanelerde verilmektedir. Eğitim sonunda iş kurmak isteyen adaylara 2 sene geçerli olan bir sertifika teslim edilmektedir. Sertifikayı alabilmek için dörtte üçüne katılmak şarttır.

Başvuru formu içerisinde iş kurmak isteyenlerin kimlik bilgileri, eğitim durumları, daha önce hibe alıp almadıkları soruluyor. Bunlarla birlikte;

İş fikrinin konusu, farklı yönleri, temel hedefi, dükkanın açılacağı bölge, girişimcinin deneyiminin olup olmadığı, ihtiyaç duyulan sermaye miktarı, kişinin ayırabileceği sermayesi bölümlerinin de doldurulması talep ediliyor.

Kıbrıs girişimci başvuru formu linkinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

kktc 100 bin lira girişimci hibesi

KKTC Girişimci Programları

Başvurular Nasıl Değerlendiriliyor?

Hibe başvuruları komisyonlar tarafından puanlama usulüne göre denetlemeye tabi tutuluyor. Puanlama cetveli ise şöyle;

 • Girişimcinin anketi doldurup doldurmadığı,
 • Girişimci özelliklerini taşıyıp taşımamak,
  İşletme risk analiz özellikleri,
 • İş fikrinin para kazandırma oranları,
 • Öncelik kapsamında olup olmadığı (Güzelyurt ve Karpaz bölgesi)

Ülkede yeni iş kurmayı hedefleyen girişimcilere destek sağlamak amacı ile yeni iş fikri olan girişimcilerin organize edilmesi, eğitimlerin verilmesi, eğitimler sonucunda iş planlarının hazırlatılması, iş planlarının bağımsız Değerlendirme Komitesi’nce değerlendirilerek, hak kazanan girişimcilerin belirlenmesi ve belirlenecek kriterlere uygun hak edişe göre hibe programının yürütülmesine ilişkin hazırlanan “KKTC’de Girişimcilik Projesi”nin 1. aşama sonuçları 31 Temmuz 2017 tarihinde Bakanlığın, TC Kalkınma Ekonomik İşbirliği Ofisi ve KOBİGEM web sayfalarında yayınlanacak.

KKTC Girişimcilik Hibe Programı Anketi için tıklayınız! Konu hakkında detaylı bilgi edinmek için Kuzey KOBİGEM Resmi web sitesini http://kobigem.gov.ct.tr/Giri%C5%9Fimcilik.aspx linkden ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ