Haber Bankam

Kış Lastiği Olmayana 625 TL. İdari Para Cezası Verilecek

09 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlınan 687 sayılı Kanun hükmünde kararname ile yolcu ve eşya taşıyan araçlar için kış lastiği kullanmayanlara 625 TL. idari para cezası kesileceği bildirildi. Kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsıyor? Kimlerin kış lastiği takması zorunlu? Detaylar haberbankam.com’da..

Kış Lastiği Olmayana 625 TL. İdari Para Cezası Verilecek
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

09 ŞUBAT 2017 tarihinde 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçlara kış lastiği zorunluluğu getirildi ve yetkiler KHK. ile düzenlendi. 09 ŞUBAT 2017 tarihli Resmi Gazetenin tam metni şöyle;

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI!

MADDE 65/A – Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulur.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir.

Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir.

Bu maddede belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir. Bu maddeye ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ