Haber Bankam

Kırsal Kesimde Yaşayan Gençlere Genç Çiftçi Hibe Başvuruları Başladı

2017 Yılı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genç Çiftçi Hibe Başvurusu başladı. 20 günlük başvuru süresi 5 MAYIS 2017 günü sona erecek. Ön başvurusunu gerçekleştiren gençlerimiz için gerekli evraklar, örnek projeler, hibe verilmeyecek iller ve sektörler haberimizde..

Kırsal Kesimde Yaşayan Gençlere Genç Çiftçi Hibe Başvuruları Başladı

Proje başladı ve genç çiftçilerimiz sistem üzerinden kayıt yapmaya başladılar. 20 günlük süre sonunda, kayıtlar sona erecek ve projeleri onaylanan 18 ila 41 yaş aralığında ki gençlerimiz, tarım ve hayvancılık sektöründe, 30 bin lira hibe ile iş hayatına atılacaklar. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı köye dönecek gençlerimiz için projeler hazırladı ve bu projelerden birini seçenler, herhangi bir danışmanlık firmasına başvurmasına gerek kalmadan hibe desteği alabilecekler.

Genç Çiftçilere 2017 yılında verilecek olan 30 bin lira hibe desteğine ilişkin tebliğ Resmi Gazetenin 31 MART 2017 tarih ve 30024 sayısında yayımlandı. Buna göre 2017 yılında Genç çiftçilerimize proje karşılığında 30 bin lira hibe desteği verilecek. Projede dikkat çeken bir detay ise, köye dönüş yapacak gençlerimizin 15 adet büyükbaş ve 50 adet küçükbaş hayvandan daha fazla hayvanları bulunması durumunda hibe desteğinden yararlanamıyorlar. Ayrıca eşleri çalışan genç çiftçilerimizin de projeden yararlanma imkanı yok. Çünkü kesin başvuru işlemi esnasında SGK’dan çiftçinin ve eşinin çalışmadığına dair belge talep ediliyor.

Başvurular 07 NİSAN 2017 tarihinde başlıyor ve 05 MAYIS 2017 günü sona eriyor. Başvuru yapacak gençlerimizin tavsiye projelerden birini seçerek başvurmaları ve hibenin son aşamasında yatırımın yapılacağı köy, ilçe veya kırsal alana ikametlerini aldırmaları gerekiyor.

30 Bin Lira Genç Çiftçi Hibesi Verilen Sektörler Listesi

Hayvancılık Sektöründe; 

 • Kanatlı yetiştiriciliği ve tesis yapımı,
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı, (50’den fazla hayvanı olan yararlanamaz)
 • Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı, (15’den çok hayvanı olan faydalanamaz)
 • İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,

Bitkisel Üretimde;

 • Kapama meyve bahçesi tesisi,
 • Kültür mantarı üretimi,
 • Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği,
 • Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği,

Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında;

 • Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim,
 • Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi,
 • Coğrafi işareti olan gıdaların üretimine verilecektir.

Genç Çiftçi 2017 Hibe Projesi Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak,
 • Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Okur-yazar olmak,
 • Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışan olmamak,
 • Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak,
 • Başvuru tarihi itibarıyla Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak,
 • Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesisi yapımı ve hayvan alımı konulu proje başvuruları için başvuru tarihi itibariyle 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçük baştan fazla hayvan sahibi olmamak,
 • Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak,
 • 5/4/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2016/16) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunca başvurusu reddedilmiş olmamak gerekmektedir.


Genç Çiftçi 2017 Hibe Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Başvurular daha önce de olduğu gibi https://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yeni kayıt işlemi ile başlayacak. Ön başvurusunu tamamlayan İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurularını gerçekleştirecekler.

Tarım Müdürlüklerine Başvuruda Gerekli Evraklar ve Belgeler

 1. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 2. Ücretli çalışmadığına dair kendisine ve eşine ait Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan alınan belge,
 3. Başvuru dilekçesi,
 4. Proje tanıtım formu,
 5. Taahhütname,
 6. Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.

30 Bin lira Hibe Sözleşme Aşamasında Gerekli Evraklar

 • Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge,
 • Yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.

https://gencciftci.tarim.gov.tr/Content/download/2017_Uygulama_Rehberi.pdf

Başvurular Başladı!

07 NİSAN 2017 Cuma günü itibariyle başvurular başladı ve 05 MAYIS 2017 günü son bulacak. Bu zaman zarfında başvuru yapmayan kişilerin ilerleyen tarihlerde ki başvuruları kabul edilmeyecek. Bakanlık yukarıda belirtilen uygulama rehberini de yayınladı ve bu rehberde yer alan projelerden biri seçilecek.

Hayvan hibesi alacak genç çiftçilerimizin hayvanları yine TİGEM tarafından teslim edilecek.

15 inek ve 50 koyundan fazla hayvanı olana hibe verilmemesi, bu işe yeni başlayan genç çiftçilerimizin yararlanmasının sağlanması ve ailesini geçindirebilecek kadar hayvan sayısına sahip olanlara destek verilmesi yerine başlangıç aşamasında olan gençlerimizin desteklendiği görülmektedir.  Genç Çiftçi Hibe Başvurusu adresinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

2017 YILI GENÇ ÇİFTÇİ HİBESİ VERİLEN HAYVANCILIK PROJELERİ

HAYVAN SAYISINDAN %50 DAHA BÜYÜK KAPASİTEDEKİ PROJELER BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK KANATLI YETİŞTİRİCİLİĞİ
Kombine/Etçi ırk veya melezleri sığır yetiştiriciliği 70 m² alanda 8 büyükbaş hayvan alımı ve tesisi kurulumu 80 m² alanda 450 adet salma tavukçuluk
Manda yetiştiriciliği 100 m² alanda 80 koyun veya keçi yetiştiriciliği 80 m² kapalı alanda 400 adet ördek, kaz, hindi yetiştiriciliği
Koyun Yetiştiriciliği 40 Adet arılı kovan ile arıcılık 80 m² alanda 1.000 adet bıldırcın yetiştiriciliği
Keçi Yetiştiriciliği 80 m² alanda 4 paket yumurta, 250 dut fidanı ile ipekböceği yetiştiriciliği

MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİ; Manda yetiştiriciliği yapmak isteyen gençlerimiz için toplamda 24 ile destek veriliyor. Bu iller haricinde manda projesi ile başvuranlar hibeden yararlanamıyor. Proje illeri için Tıklayınız.

KÜÇÜKBAŞ BESİ HİBESİ; Yine bu hibe içinde bazı illerimiz destekten hariç bırakıldı. Küçükbaş ve besi hibesi verilmeyecek illeri Buradan inceleyebilirsiniz.

AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ; Bu projede belirlenen illerimize ürünlerin ekilmesi durumunda hibe verileceği açıklandı. Aromatik ve Çok yıllık bitki yetiştiriciliği için hibe verilen illerimiz ve ürünler için Tıklayın!

İPEK BÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİ; Türkiye genelinde 59 ilimize ipek böceği yetiştiriciliği için hibe desteği veriliyor. Bu illerimizin listesi bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Projenizin onay alıp almayacağı, farklı projelerle başvuru yapılıp yapılmayacağı ve konu hakkında ki diğer tüm sorularınız için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlükleri ile temasa geçebilir, 20 günlük başvuru süresi tamamlanmadan ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Serkan dedi ki:

  Bende köye geri dönüş yaparak büyük baş hayvan yetiştirmek istiyorum ama imkanım yok

BİR YORUM YAZ