Haber Bankam

Karın Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Karın Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Vücudumuzdaki göğüs ile kasık arasında herhangi bir noktada oluşan ağrılara genel itibari ile karın ağrısı denilmektedir. Her yaş gurubundaki insanların farklı nedenler ile bu ağrıyı yaşamışlığı bulunmaktadır. Karın ağrısından dolayı doktora gitmek istemeyen birçok vatandaşımız çareyi bitkisel tedavilerde aramaktadır. Bitkisel ilaçların kullanılmadan önce iyi araştırılması gerekmektedir aksi takdirde Karın Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler bilinçsizce kullanıldığında istenmeyen sıkıntılarla karşılaşmanız mümkündür. Bunun için kulaktan duyma bitkisel ilaçları kullanırken çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Ayrıca süreklilik arz eden karın ağrılarının tam olarak nedenini öğrenmek için Doktora başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

Karın Ağrısının Nedenleri

Bilindiği üzere insanlarda meydana gelen karın ağrısının tek bir nedeni bulunmamaktadır. Karın ağrısının bir çok nedeni olabileceği gibi özellikle bebeklerde gaz sorunundan kaynaklandığı sıklık ile gözlemlenmektedir. Karın ağrısında önemli olan durumun aciliyetini belirlemek olacaktır. Genel itibari ile karın ağrısı şikayeti olanların yaygın olan nedenlerini belirtmek gerekirse;

 • Kabızlık
 • İshal
 • Gaz
 • Bağırsak sendromu
 • Mideyi üşütmek
 • Ayakların üşümesi
 • Bozuk gıda tüketimi
 • Sindirimi zor gıda tüketimi
 • Gastrit

Yukarıda belirttiğimiz durumlar nedeni ile de karın ağrısı görünmesi mümkündür. Belirttiğimiz nedenler genel olarak karın ağrısı şikayeti ile doktora başvuran hastaların karın ağrısına neden olan nedenleri arasında bulunmaktadır.

Karın Ağrısı Tedavisinde Bitkisel İlaçlar

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı yaşanan karın ağrılarına bitkisel çözümler bulmanız mümkündür. Bu tür ağrılar için uzmanlar tarafından belirtilen miktardaki bitkiler ile hazırlanan karışım veya çaylar sayesinde herhangi bir ilaç kullanmak zorunda kalmadan bu ağrılardan kurtulmanız mümkün olabilir. İnsanlarda çok fazla görünen bu tür rahatsızlıklara karşı  bir tek bitkinin olduğunu söylemek pek mümkün değildir ayrıca bir çok bitki sayesinde iyileşmeniz de mümkündür. Karın ağrısı için en çok tercih edilen bitkilerin ve karışımların neler olduğunu merak edenler için yaptığımız araştırma sonucunda belirlediğimiz bitkiler ve karışımlar hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Yaş nane
 • Limon
 • Rezene
 • Çörek otu
 • Papatya
 • Biberiye
 • Fesleğen
 • Lavanta
 • Bal


Karın ağrısı şikayetlerine karşı bitkisel tedavilerde en çok yukarıda saymış olduğumuz bitkiler kullanılmaktadır. Bu bitkilerin bazıları tek başlarına tüketilebildiği gibi bazıları ise karıştırılarak kullanılmaktadır. Bu bitkilerin satışının yapıldığı aktarlarda bazı karışımları hazır olarak almanızda mümkündür. Kullanacağı bitkisel karışımların ne olduğunu tam olarak bilerek tüketmek isteyenler için karın ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler ile yapılan karışımlardan bir kaç örnek vermek istiyorum.

Karın Ağrısı İçin Papatya Çayı

Karın Ağrısı İçin Papatya Çayı

Karın Ağrısı İçin Papatya Çayı

Papatyanın içerisindeki etkin maddelerden birisi olan Alfa bisabolol ve Azulene ülser ve mide yanmasına karşı çok etkile olduğu için karın ağrısı için en çok tercih edilmesine neden olmaktadır. Hazırlanış bakımından da oldukça kolay olan Papatya çayının isterseniz her gün tüketebilirsiniz. İyi bir papatya çayı hazırlamak için kurutulmuş 2 – 3 yemek kaşığı papatya çayını kaynatılmış yarım litre sıcak suyun içene atın ve demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Bu çayın içilmesi esnasında tercihe göre tatlandırıcı olarak bal kullanılabilmektedir. Sizde Papatya çayını tatlandırmak istiyorsanız bir bardağa bir çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Karın Ağrısı İçin Zencefil Çayı

Özellikle sindirimden dolayı meydana gelen karın ağrılarında kullanılan zencefil çayı taze kök zencefilden veya toz zencefilden hazırlanan uzun süreli karın ağrısı tedavisinde oldukça sık kullanılan bir çay türüdür. Taze Zencefil ile karın ağrısı için çay hazırlamak isteyenler 20 gram zencefili yıkayarak sert kabuklarını soyması gerekmektedir. Kaynamış bir fincan sıcak suyun içerisine temizlediğiniz zencefili isterseniz dilimleyerek isterseniz de rendeleyerek kullanabilirsiniz. Kaynatılmış suyun içerisine atılan zencefiller 5 dakika içerisinde demlenecektir. Burada dikkat edilmesi gereken demlenen zencefil ne kadar çok bekler ise tadı o kadar acılaştığı için kullanacağınız miktar kadarını hazırlamanız ve fazla bekletmeden tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca Zencefilin çayına bir tatlı kaşığı bal ilave ederek tatlandırmanız mümkündür. Zencefil çayında dikkat etmeniz gereken en önemli olay ise Zencefilin 2 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaması gerektiğidir.

Karın Ağrısı İçin Rezene Çayı

Sıklıkla öksürük için kullanılan rezene çayı aynı zamanda karın ağrıları içinde en çok tercih edilen bitkisel çayların başında gelmektedir. Diğer bitkisel çaylar gibi sıcak buya ilave edilerek hazırlanan rezene çayı hazırlamak için bir fincan sıcak suya bir tatlı kaşığı rezene koymanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız rezene çayından bebeklerin mamalarına az miktarda katarak gaz şikayetlerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz Karın Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler ile hazırlanan çayları kullanarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bitkisel çaylar dışında karın ağrısı şikayetlerinde Elma sirkesi sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 – 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave ederek mide rahatsızlığından kaynaklanan karın ağrısı şikayetlerinde yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ