Haber Bankam

Kadın Girişimcilere 150 Bin Lira Kosgeb Kredisi ve Devlet Desteği

Kadın Girişimcilere 150 Bin Lira Kosgeb Kredisi ve Devlet Desteği veriliyor. İşyeri açmak isteyen bayanlara Devlet kurumları ile beraber bayanlara kredi veren bankalar da destek sağlıyor. İşte ayrıntılar..

Kadın Girişimcilere 150 Bin Lira Kosgeb Kredisi ve Devlet Desteği
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

KOSGEB çalışmayan ev hanımlarına 2017 yılında, iş hayatına atılmaları ve sosyal statüde de daha iyi bir yerlere gelmeleri için özel imtiyazlar sunarak devlet destekli Ev hanımlarına iş kurma kredisi sağlıyor. Çalışmayan girişimci kadınlara desteklemek amaçlı devlet 50 bin TL’ye kadar hibe kredi sağlıyor. Bu krediler ile pastane, kuaför, hamur işleri, kafeterya, aşçılık, çocuk giyimi, ev yemekleri gibi çok çeşitli sektörlerde iş yeri açmaları için devlet tarafından KOSGEB aracılığı ile veriliyor.

Devlet, özel sektör ile işbirliği yaparak kadınların iş hayatında daha önemli yerlere gelmeleri için çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu krediyi alarak iş yeri açan kadınlar 50 bin lira kosgeb hibesi alırken, iş yerlerini daha da geliştirmek isterler ise sıfır faizli 100 bin TL’ye kadar devlet destekli sıfır faizli geri ödemeli kredi kullanabilirler. Yapılan bu teşvikler ile KOSGEB’e başvuran kadın girişimci sayısında artış yaşanmıştır. Bu artışı gören devlet, kadınların daha çok iş hayatına girmeleri ve sosyal statü kazanmaları için verdiği destek oranını %70’den %90’a çıkarmıştır.

Ev Hanımlarına Devlet Destekli Kredi 2017

Geçtiğimiz yıllarda kadınların takı, örgü, boncuk işleri, süs malzemeleri gibi ev ortamların da üretimi yapılabilen şeyler için devlet mikro kredi desteği sağlamıştı. Bu destekten yararlanmak isteyen aynı mahallede ki 5 bayanın başvuru yapması gerekiyor. Bayanlara mikro kredi geri ödemeli ancak faizsiz olarak veriliyor.

Devlet Destekli Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Geçmişte devlet destekli krediler vakıflar aracılığıyla halka ulaştırılıyordu. Günümüz de ise işletme kurmak isteyen girişimci kadınlara sağlanan destek KOSGEB aracılığı ile ulaştırılmaktadır. Devlet bu kredileri verirken Kadın girişimci kredisi şartlarını yerine getirmeniz talep ediliyor.  Bu şartlar şu şekildedir;

 • 18 yaş ve üstünde olmak
 • Belli bir iş planına sahip olmak
 • KOSGEB tarafından açılan girişimcilik eğitim programlarını başarı ile tamamlamak,
 • Projenin gerekliliklerini yerine getirerek başvurmak yeterlidir.

Şartları nelerdir?

Devletten kadınlara geri ödemesiz kredi almak isteyen kadın girişimciler, erkek girişimcilerden biraz daha önde olsa da, devletin, girişimciler için açacağı girişimcilik eğitim programına katılması gerekmektedir. Bu eğitimler ücretsiz olmakla birlikte, kredi almak isteyen girişimciler eğer ki yüksek okul programlarında “Girişimcilik” dersini almış ise bu eğitimlere katılmasına gerek yoktur.

Girişimcilik Programı Nedir?

2017 yılında KOSGEB Girişimcilik Destek Programına kayıt olarak kendi işletmesini kurmayı düşünen kadın girişimcilere destek amaçlı 50.000 TL hibe, 100.000 TL sıfır faiz geri ödemeli kredi veriliyor. Bu destekten faydalanmak isteyen kadın girişimciler mutlaka Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamalı ve aldıkları eğitim yönünde kurs bitirme belgesine yani sertifikaya sahip olmalıdırlar. Eğitimlerini sorunsuz olarak tamamlayarak aldıkları girişimcilik sertifikası ile işletmelerini kuran kadın girişimciler işletmelerini açarken yapmış oldukları tüm masrafları faturalandırarak bu program üzerinden geri alabilirler. Kadın Girişimcilere 150 Bin Lira Kosgeb Kredi Desteği linkinden başvuru evrakları ve diğer detaylar hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.Girişimcilik Programı İçin Yapılması Gerekenler?

Açacağı işletme ile ilgili hazırladığı iş planı onaylanan kadın girişimciler, iş yerinin kurulması için yaptığı tüm ödemeleri KOSGEB üzerinden geri alabilme imkânına sahiptir. Devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi için nereye başvurulur gibi soruların cevapları bu listede bulunuyor. Girişimcilik destek programına kayıt olunması için gerekenler işlemler şu şekildedir;

 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak gereklidir,
 • Kobi beyannamesi formu doldurulmalıdır,
 • Kobi bilgi dokümanını tam olarak doldurmalıdır,
 • Kurulacak iş yeri ile ilgili iş planı hazırlamalıdır,
 • Masrafların faturaları düzenlenmelidir.

KOSGEB desteği ile iş kuran kadınlar;

Bu belgeleri hazırlayan girişimci kadınlar destek programına kayıt yaparak devlet destekli kredi alabilirler. Bunun haricinde günümüzde Çalışmayan Bayanlara Kredi Veren Bankalar tarafından belirli limitler dahilinde finansman sağlanmaktadır. Bu kredilerin en önemli şartı bayanın KKB notunun düzgün olmasıdır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Kadın girişimcilere kaymakamlık kredisi adı verilen destek sayesinde Ev hanımlarına 15 bin lira faizsiz kredi imkanı sağlanmaktadır. Bu destek vakfın bütçesi dahilinde verilmekte olup, sadece bütçe olanakları yeterli olan vakıflar verebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilirsiniz.

Denizbank ev hanımlarına bireysel kredi paketi sunuyor. Denizbank her türlü ihtiyacı olan bayanlara sunduğu kredi ile en düşük faiz ve en uzun vade şartları sağlamayı amaçlıyor. Denizbank bayanlara özel kredi paketi için tıklayın.

Denizbank Kadın Girişimcilere Destek Veriyor.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Desteği ile KOSGEB’den destek alsın almasın iş kurmak isteyen tüm bayanlara finansman imkanı sağlıyor. Ziraat kadın girişimcilere;

 • Masrafsız Eft ve havale imkanı (internet ve mobil üzerinden)
 • %50 oranında dosya masrafı,
 • İşyeri gayrimenkul alımlarına doksan altı ay taksit imkanı,
 • Aidatsız kobi kartı,
 • Akıllı pos cihazları,
 • Ziraat Kadın Girişimci sigortası

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredi Desteği Paketi

imkanları sağlıyor.

Kosgeb, SYDV, Ziraat Bankası, Denizbank,  Halk Bankası veya istediğiniz kuruluşa başvuru yaparak bayanlara tanınan ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ