Haber Bankam

İşyerini Açmadan KOSGEB’e Başvuru Yapılabilecek! 2017 Müjdesi

KOSGEB Kredisine başvurmak için işyeri açmak mecburiyeti kaldırıldı. Artık girişimciler işyeri açmadan önce KOSGEB hibe ve kredi desteğine başvurabilecek. Girişimcilere Müjdeyi Kosgeb başkanı sayın Recep BİÇER verdi. İş kurmak ve dükkan açmak isteyen kişiler önce KOSGEB başvuru formunu doldurarak işyeri açma konusunda onay alacaklar ve bu onay sonrasında işyeri açabilecekler. Girişimcilerin 3 hakkı bulunuyor ve 3 başvurusuna rağmen talebi reddedilen girişimci bu programla 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi desteğinden yararlanamayacak..

İşyerini Açmadan KOSGEB’e Başvuru Yapılabilecek! 2017 Müjdesi
 • 63 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 oy, Ortalama: 4,60 out of 5)
  Loading...

Bilindiği üzere KOSGEB yeni bir işyeri açmak isteyen girişimcilere hibe ve sıfır faizli kredi vermektedir. KOSGEB bugün yapmış olduğu değişiklik ile girişimcilik sertifikasına sahip olan kişilerin, işyerini açmadan önce KOSGEB’e başvuru yapmaları yönünde yeni bir düzenleme yaptı. Daha önce 32 saatlik KOSGEB sertifikası alan girişimcilerin desteklerden faydalanabilmeleri için KOSGEB’ başvurmaları gerekiyordu.

girişimciler işyeri açmadan kosgebe başvurabilecek

girişimciler işyeri açmadan kosgebe başvurabilecek

Kosgeb Başkanı Sayın Recep BİÇER müjdeyi verdi. Artık KOSGEB kredisinden faydalanmak için işyeri açmak gerekmiyor. Sertifika sahibi girişimciler işyerlerini açmadan önce krediye başvurup, kosgeb onayı sonrası işyerini açabilecekler.

2017 Yılında KOSGEB Tekrar 50 Bin TL Faizsiz Kredi Verecek detayları inceleyebilirsiniz.

KOSGEB başkanı sayın Recep Biçer, “Girişimcilik Destek Programı” hakkında konuştu. Ülkemizde girişimciliğin yaygınlaşması ve başarılı işletmelerin kurulmasını hedeflediklerini söyleyen sayın biçer iş kurma konusunda girişimcilerin bilgi sahibi olmalarını, iş kurma dükkan açma sürecinde üzerlerine düşen sorumlulukları farkında olmaları ve KOSGEB iş planı hazırlama konusunda yeterli deneyim ve bilgi sahibi olmaları yönünde Girişimcilik Destek Programı içerisinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin devam ettiğini anlattı.

Sayın Recep BİÇER, Kosgeb Girişimcilik Destek Programında girişimcileri ilgilendiren önemli bir düzenleme yapıldığını açıklayarak 1 ŞUBAT 2017 tarihinden itibaren KOSGEB eğitimine katılan ve sertifikasını alan yeni işyeri açmak isteyen girişimcilerin, programdan yararlanabilmeleri için KOSGEB’e başvuru yapma şartını yürürlükten kaldırıldığını ifade etti.

Bu düzenleme ile artık KOSGEB girişimcilik destek programı ile 50 bin lira hibe 100 bin lira sıfır faizli krediden yararlanmak isteyen vatandaşların 32 saat sürmekte olan kurslara katılması ve sertifikalarını almaları yeterli oluyor. Düzenleme ile sertifikasını alan girişimci, iş yerini açmadan önce hemen KOSGEB kredi başvurusu yapabiliyor.

Kendi iş yerini açmadan önce iş kurmak isteyen esnaf adayları;

 • 2 bin lira işletme kuruluş geri ödemesiz desteğinden,
 • Makine ve teçhizat alımları için 18 bin lira hibeden,
 • İşletmenin diğer tüm giderleri için 30 bin lira hibeden,
 • Sabit yatırım içinde 100 bin lira sıfır faizli krediden yararlanabilecek.


Sayın Recep BİÇER Girişimcilik Destek Programı hakkında;

“Yeni süreçte, girişimcilerin iş yerlerini açmadan KOSGEB’e müracaat edebilecekleri şekilde kurguladığımız uygulama başladı.” dedi.
Sayın BİÇER KOSGEB’in bu uygulaması hakkında detayları da anlattı.
Kosgeb bundan sonra bünyesinde kurulan kurullar tarafından işletmesini kurmadan önce KOSGEB müracatı yapan girişimcilere başvuru formu doldutturacak ve bu formda işletmelerin bilgileri yer alacak. Kosgeb kurulacak iş yerinin kar oranı, sürdürülebilirliği, sektördeki yeri gibi konularını bu formla değerlendirecek ve girişimcilere işyerinin açılması konusunda olumlu veya olumsuz sonucu bildirecek.
Bu aşama sonrasında KOSGEB işyeri açma kredisi için başvurusu onaylanan girişimcilerin 90 gün sürecinde işletmesini kurmaları, KOSGEB veritabanına kayıt yaptırmaları ve taahhütname imzalamaları gerekiyor. 90 gün sürecinde bu işlemleri yapmayan esnaf adayları desteklerden faydalanamıyor ve başvuruları reddediliyor.
2017 yılında Girişimci Destek Programı kapsamında ödemeler aşağıda ki görselde ki miktarlara programa göre yapılıyor. 1 ve 2 bölgelerin ödemeleri %60 oranında iken 3, 4, 5 ve 6. bölgeler de ki ödeme miktarı ise %70 oranındadır.

kosgeb girişimcilik destek programı 2017 ödemeleri

Yeni uygulamaya göre KOSGEB işyeri açma kredisi için girişimcilerin 3 başvuru hakları var. 3 kez başvuru yapan girişimcinin talebi reddedilirse, Girişimci Destek Programından yararlanamıyor. Başvurusu kabul gören girişimci için destek programı aşamaları başlıyor ve her girişimci bu programdan en fazla bir kez yararlanabiliyor.
Eğer henüz KOSGEB eğitimine katılmadıysanız, kurs tarihlerini bu sayfadan öğrenebilirsiniz.
KOSGEB’den sertifika alan ve bugün yapılan değişiklikten sonra yeni işyeri açan girişimcilerin KOSGEB’ e başvuruda bulunarak 31 ARALIK 2017 tarihine kadar bu programdan yararlanabileceklerini sözlerine ekledi. 31 ARALIK 2017 tarihinden sonra işletmelerini açmadan önce başvuru yapan kişilere onay verileceğini de sözlerine ekledi.
ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 63 YORUM
 1. Muhittin dedi ki:

  Dogan bey merhaba 10 senedir oto yedekparca isinde calisiyorum ayni firmada ve burayi devralmak istiyorum kredi almam mumkun mu

 2. Meryem dedi ki:

  Ben Meryem kuaför malzeme salonu açmak istiyorum belgem var kosgep ten nasıl yardımcı olmasını isteyebilirim. Doğan bey lütfen yardımcı olurmusunuz?

 3. mevlüde dedi ki:

  DOĞAN BEY MRB.4 DÖNUMLUK BİR ÇİFTLİĞİM VAR.ŞUAN 350 YE YAKIN TAVUK BESLİYORUM,DOĞAL YUMURTA ÜRETİMİ İÇİN.ÇADIRI HERŞEY OTURMUŞ DURUMDA.AMA HİÇBİR BAŞVURUM YOK.HİBE VE DESTEKTEN FAYDALANMAM İÇİN , NASIL BİR İŞLEM YAPACAM.(YAŞ 51)

 4. gamze dedi ki:

  ben kahvaltı salonu tarzındaa bir yer açmak istiyorum ödenek çıkarmı

 5. Nur dedi ki:

  Doğanbey selam benim belgen var ancak butik otel açmak için yeterli imkanım yok ve koskeb açmadan hibe yada kredi imkanı sağlanıyor nasıl bir imkan bulabilirim açmadan nherhangi bir yerden kredi yada hibe desteği alabilirim

 6. türkan dedi ki:

  Merhaba doğan bey ben emekliyim yinede yararlanabilirmiyim

 7. Aysun dedi ki:

  Ev yemek leri yapıyorum çok iyiyim o konuda ne kadar kredi alabilirmiyim

 8. ELİF BALCI dedi ki:

  MERHABA
  EŞİMLE BERABER ÇANTA ATÖLYESİ AÇMAYI PLANLIYORUZ.BAVUL SEYAHAT CANTASI DIKIM YAPILACAK.KOSKEBTEN YARARLANABILIRMIYIM.BASVURU ICIN NELER YAPMAM GEREKİR.TSKLER….

 9. Nesrin saraçer dedi ki:

  Ya ben kosgeb eğitim sertifikasını nasıl alabilirim nasıl başvuru yapabilirim

  1. Okan dedi ki:

   Ben bugün kursu bitirdim şunu söyleme gerigi duydum arkadaşlar sakın telefondan iletişime gecmeyin size derler 700tl yatır size danişman sahlıyalım bunlar tokatcı gideceginiz yerler ve baş vuru yapacagınız yerler cıraklık meslek okulları ve iş kur giderseniz size yardımcı olurlar

 10. Hasan dedi ki:

  Çiftçiyim orta ölçekte bir besi çiftliği açmak istiyorum kredi imkanlardan yararlanmak için nereye başvurmam gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirrim

 11. Ahmet dinçer dedi ki:

  Sertifikamı aldım ve dükkan açmak için projemi içeri verince kaç gün de cevap alırım olumlu yada olumsuz

 12. imren dedi ki:

  Merhaba, ben işletmemi açmadan projemi sunacağım kabul edilmezse dükkanı açmayacağım çünkü. Diyelim ki kabul edildi fakat 2 ay geçti ve ben projede anlattığım gibi askeri özellikte bir dükkan bulamadım başka bir dükkan tuttum. O zaman bana ödeme yapılmaz mı acaba?

 13. Naşide şentürk dedi ki:

  Ben bebek giyim çorap mağazası açmak istiyorum koskepten nasıl yararlanarak bilirim bana yardımcı olursanız sevinirim

 14. Dilek dedi ki:

  Doğan bey
  Ben şuan istanbulda yaşıyorum.
  Ben burdan memlekete taşınıp tesettür giyim dükkanı açmak istiyorum.
  Kosgep den yararlanmam için neler gerekir sizce yararlanabilirmiyim. Bana yardımcı olurmusunuz rica etsem.

  1. Yosuf dedi ki:

   Şuan bulunduğunuz veya taşınacağınız şehrin kosgeb ile ilgisi var mı?
   kursa katılın, proje hazırlayın, kabul ettirin, hibeyi alın. kısaca durum böyle.

 15. ismet dedi ki:

  Benim hiçbir sertifikam yok evyemekleri çay kahvaltı ve tost salonu açmak istiyorum yaşım 41 lütfen yardımcı olun

 16. Gülay dedi ki:

  Merhaba ben giyim mağazası açmak istiyorum kosgebden kredi alabilirmiyim

 17. Ismail kunes dedi ki:

  Ben suan bi ayakkabi perakende satis isletmesinde calisiyorum bu isletmeyi kosgep yardimiyla devr alabilirmiyim

 18. Busra dedi ki:

  Ben kosgeb belgemi aldım kredi den yarana bilirmiyim dükkan açmak için. ?

  1. Hakan dedi ki:

   Tabi hemen yararlanabilirsiniz.

   1. Nesrin saraçer dedi ki:

    Nasıl ve nerden aldınız almak için nereye başvurdunuz

 19. ismet dedi ki:

  Merhaba ben ev yemekleri mekanı açmak istiyorum sertifikam yok ne yapmalıyım

 20. osman şahin dedi ki:

  merhabalar doğan bey eşim ankara da bir marketi devralmak istiyor, hazır mevcut kurulu işi devralmaya kosgep destek veriyormu ayrıca kosgep eğitim belgemizde mevcut aydınlatırsanız sevinirim

 21. ibrahim dedi ki:

  3 ay önce Züccaciye mağaza sı açtım yeterli sermayem.olmadığı için isteğim gibi dizayn yapamadım KOSGEB ten nasıl faydalan bilirim

 22. Busra dedi ki:

  Iyi gunler dogan bey ben cafe ve pastahane karisik dukkan acmak istiyorum bnm herseyim sifir ve ev hanimiyim bana ince ayrintisina kadar kosgep icin bilgi veririmisiniz alabilirmiyim sigorta yada calismammi lazi.geri nasil odeniyor ne zaman odeniyor bunun icin acil bilgi verirseniz seviniri.

 23. arzu dedi ki:

  Ben arzu iyi gūnler börek dūkanı açmak istiyoru.sipariş ūzerinede servis dagıtım düşünyom kendime güvenyom ama sermayem yok bu iş için kosgep destek verirmi

 24. Çağla dedi ki:

  Endüstri ürünleri tasarimi ile ilgili tasarim ofisi acmak istiyorum aydinlatma uzerine tasarimlar bunun için kosgep sertifikasi universite sonunda verdiler bizlere nasil basvuru yapicagim.

  1. Uğur Karip dedi ki:

   Merhaba Çağla hanım, Kosgeb destekli iç tasarım,dekor ve reklam şirketi kurdum.CNC makineleriyle lüks ahşap iç dekor ürünleri imal ediyorum.Hangi şehirdesiniz? Gerek kosgeb aşamasında,gerekse ticari olarak birlikte bir iş palı oluşturabiliriz.
   Saygıyla..

 25. ramzan dedi ki:

  Elektrik su ve hirdavat dukkani var satilik adam batmak uzere 150000 tl istiyor bunun icin kosgepten yararlana bilirmiyim belgem yok

 26. Talip dedi ki:

  Mhb dogan bey ben ist icinde tostçu dükkanı açmak istiyorm ama kurs veren yer belgem de yok kosgebden destek alabilirmiyim

 27. nusret dedi ki:

  niye herkes bir isin hep toz pembe tarafini anlatirda, olumsuz yonlerini veya eksik taraflari hakkinda bilgi sahibi olunmaz.televizyonlarda reklamlarda alttan kucucuk hizli bir yazi kimse okumasin diye bu iste ayni ona benzemis.
  arkadas birincisi proje cok detayli cezbedici butun ayrintilariyla dort dortluk bir proje olacak. burasi guzel sonucta kurum senin isletmeyi kurdugunda zarar etmeni istemiyor. burda projeyi danismanlara yaptiranlar o ise hic girmesin cunku o isi danisman yurutmeyecek sen yuruteceksin dolayisi ile projenin her ayrintisi uzerinde kafa patlatman gerekiyor. gelelim oyle yada boyle proje kabul edildi. geri odemesiz 50 bin lira cepte oo ne guzel dur bakalim ne diyo tabloda 1. ve 2. bolgedeysen yuzde 60i 3 4 5 6 bolge yuzde 70i hani nerde 50 bin. olurmu canim biz 50 bini toplam diyoruz birakin bu kelime oyunlariyla milletin zamanini calmayi. gelelim faizsiz krediye tamam ben bankaya giderim 100 bin faizsiz kredimi alirim gul gibi isyeri acarim o isler ole basit olmuyor bankalarla kurumun herhangi kordinasyonu yok o yuzden banka sana kredi kullandirmak icin 0 borc, duzenli odeme gecmisi, yuksek kredi notu gibi birsuru engel koyuyor bunlarin hepsini assaniz kota doldu durumu da var. aslinda sistem akilli dusunulmus ama eksik bu sebebten birsuru aksakliklar meydana geliyor. mesela is yerini actiktan sonra hibe veya kredi basvurusu yapiliyorken simdi isteri acmadanda proje sunup yararlanabiliyorsun. ee basta neden yapilmadi. yarin birgun tamam bankalarla da kordinasyon saglanacak yani faizsiz kredi alinacak bankayi kurum belirlicek ve banka hicbir bahane sunamayacak kredi vermemek icin. yani yarim yamalak sistemle isler yarim yamalak yurur. insanlar madur olur. kurumun planin nasil olmasi gerektigi konusunda verdigi form harika. zaten is planini siz kafa patlatarak ayrintili bir sekilde hazirlayip harfiyen uyguladiginizda basarisiz olmaniz imkansiz.

 28. ahmet dedi ki:

  Doğan bey bende farforje demir dorama isîni yapmak istiyorum kosgep ten yararlana bilirmiyim ama size zahmet cevap bekliyorum

 29. Canan dedi ki:

  Mrn doğan bey,ben çamaşırhane açmak istiyorum fakat finansal gücüm sıfır
  Ben bir danışman ile yol izliyorum ,bana söylediği prforma faturalarını topmam yönünde.
  Toplanan proformaları ona teslim edeceğim daha sonra bana dönüş nasll oşacak şimdiden teşekkürler

 30. Osman YILDIRIM dedi ki:

  İyi günler bir dükkan satın aldım arkadaşımla sigorta işi yapmak şstiyorum bilgisayarlar ve yazıcı ve ofis malzemeleri almam gerekiyor kosgebe başvurabilirmiyim

 31. fatih aytuç dedi ki:

  seo için ofis açsak destek verilirmi

 32. Ceylin dedi ki:

  Doğan bey merhaba dans ve organizasyon kapsamında iş yeri açmak istiyorum kosgep desteği varmıdır

 33. Emrah dedi ki:

  Doğan Bey merhaba,

  Elektrik elektronik mühendisiyim

  Proje ve taahhüt ofisi açmak istiyorum.gerekli kosgeb eğitimlerini aldıktan sonra ne gibi hibe ve desteklerden yararlanabilirim.

  Saygılarımla

 34. Ümit dedi ki:

  Şuan bi erkek kuaförü isyerim var bir tane daha açmak için kosgepten ne gibi bi fayda görebilirim isyerim onbeş yıllık.esimede giyim mağaza si parfümeri açmak istiyorum kosgepten kiredi faydalanabilirmiyim

 35. Mustafa altintas dedi ki:

  Merhaba doğan bey ben kuruyemiş dükkanı açmak istiyorum.kosgep,ten fayfalanabilirmiyim

 36. Aysun Yldz dedi ki:

  Kuruyemiş Kahve mini market tarzı biyer için kosgeb hibesinden faydalanabilirmiyiz. Bayan girişimci olarak

 37. Gül hatice şimşek dedi ki:

  Ben is yeri devraldim parakende üretim yeri vede satış yeri toptan üretim yapmak istiyorum bana destek cikarmi

 38. Aslı dedi ki:

  Iyi gunler suan kuaförluk ve cilt bakim çıraklık ustalık belgesi alma kurslarina dvm ediyorum simdi koskepten destekle is yeri acmak istiyorum ama belgelerim tam degil baskasinin belgesini alsam ama vergi levhasi benim uzerime olsa ozmn aca bilirmiyim

 39. Selin dedi ki:

  merhaba.KADIN GİYİM magazası açmak istiyorum. Fakat anlamadığım şu; İşyeri açmadan kosgebe basvuru yapıp kosgebten gelen onaya göre işyeri açma mevzusu tam olarak ne zaman başlıyor,bundan hangi tarih itibari ile yararlaranbiliyoruz?.. Son cümlede yazan 31 aralık kısmı biraz aklımı karıstırdı.

  kosgeb’e hiç başvurmadan daha önce işletme açanlar 31 aralık tarihine kadar kosgeb’e başvurabiliyorlar. Ancak bu tarihten sonra, KOSGEB başvurusu yapmadan işini kuranlar, destek için başvuru yapamazlar.

  eğer yeni iş kuracaksanız işyerini açmadan önce mutlaka kosgeb’e başvurmalısınız.

  1. ersinözmen dedi ki:

   merhaba franchise almak isterseniz bizimle iletişime gecebilirsiniz

 40. doğan dedi ki:

  arkadaslar kursta nelere kosgebin destek verdigini nelere vermedigini anlatiyorlar…rentecar a cafelere destek vermiyor…iliman iklimlerin okdugu bölgede ki arkadaşlar seracilik, kurbaga, yetiştiriciliği,organik yumurta tavuk çiftliği,yagmurun bol olduğu bölgelerde ki arkadaşlar hayvancilik isine gozunyz kapalı girin.artik herkesin yaptığı saçma sapan hayaller kurup sonrada gerçekleşmesini bekleyenlerden olmayın.

 41. ibrahim_turkmen dedi ki:

  kartuş toner dolum dukkan açmak istiyorum

 42. Büşra Kara dedi ki:

  İyi günler ben evde terzilik yapıyorum ama hep bir hayalim dukyanimin olması acaba bu mumkun mu teşekkür

  1. doğan dedi ki:

   eger terzilik yapacaginizi karsi tarafi ikna edebilirseniz alacaginiz makineleri dukkan giderleri faturali olan her seyi kosgebden karsilarsiniz…ama size tavsiyem terzilik belgesi almanız

 43. Bayram bozdaş dedi ki:

  Mrb ben mini market açmayi düşünüyorum ama işi olmadığı zaman merketi kapatmak istesem en az kaç yıl kapatmamam lazım

  1. doğan dedi ki:

   bayram bey dukkani acmadan kapatmayi düşünüyorsunuz..3 sene denetleneceksiniz 3 sene kapatamazsınız…eger kapatirsaniz faiziyle sizden parayi geri alirlar

 44. yakup tekın dedi ki:

  rentkar acmak ıstıyorum param yok kosgep yardımda bulunurmu bır cevap verılsenız sevınırım bu meıl adresı kardesımındır

 45. İşyeri Açma Kredisi Devlet Destekli dedi ki:

  İş kurma kredisi veren bankalara başvurun. Halkbank Vakıfbank Ziraat veriyor.

 46. Mehmet dedi ki:

  Rent a car acmak istiyorum fakat mali durumdan dolayi acamiyorum. Rent a car icin koskeb destek olurmu cevaplarsaniz sevinirim

  1. doğan dedi ki:

   arac icin ödeme yapmaz

 47. remzıye yalcın dedi ki:

  3 amelıyat gecırdıgım ıcın calısmakta zorlanıyorum cocuk gıyım magazası acmak ıstıyorum kosgeb destek olurmu cok ıstıyorum

 48. Rıdvan yacan dedi ki:

  Benim şuanda hazırda bi sermayem yok girişimcilik belgem var projemde var ama aklımda bi soru var şimdi proje onaylandiktan sonra sunulan desteği alabiliyor muyum

 49. Funda dedi ki:

  Ben iç çamaşırları satmak için bir dukkan acmak istiyorum olmadı evden iç çamaşırılarını satmak istiyorum ancak maddi sıkıntılarım olduğun icin gerçekleştiremiyorum

  1. hasan dedi ki:

   Mrrhba funda hnm

  2. doğan dedi ki:

   funda hanim ic camasirini alacak paraniz varsa dukkan icin kira bedeli calisanlarin maasi sigirtasi vergisi hepsini kosgebden karsilyabilirsiniz…ama ic camasiri alin diye para vermezler

 50. sibel baykara dedi ki:

  Ben iş yerimi ağustos ayinda kapatmak zorunda kaldım tekrar kosgebe başvursam hibe kredi alabilirmiyim

  1. doğan dedi ki:

   bi kez verilir bir daha alamazsınız

   1. mevlüde dedi ki:

    slm.doğan bey.4-5 dönum arazim var ve şuan içinde çadırı kümesi hazır 250 tavuğa yakın, bahçemde salma yumurta üretimi yapiyorum.şuan herhangi bir resmiyetim daha yok. yani yeni sayılır.kosgeb te bende faydalanmak ve işimi geliştirmek istiyorum.fazla bilmiyorum. hazır kurulu bir işletmeye nereye,nasıl başvurabilirim.aydınlatırsanız sevinirim.iyi günler.(yer pursaklar-karaköy)

BİR YORUM YAZ