Haber Bankam

İşyeri Nasıl Açılır? Hangi Evraklar Gerekir? Nereye Başvurulur?

İşyeri Nasıl Açılır? Hangi Evraklar Gerekir? Nereye Başvurulur?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

İŞYERİ NASIL AÇILIR?
Yeni bir iş kurmak isteyen iş yeri sahibi gerekli evrak evrakları hazırlayarak kayıt memuruna teslim eder. Umuma açık iş yerlerinde ruhsat müracaatı alındıktan sonra imar bakımından, itfaiye bakımından ve emniyet bakımından olumlu yazılar istenir. Bu yazıların gelmesi akabinde Ruhsat Müdürlüğü bünyesinde bulunan ruhsat Komisyonu ilgili işyerine 30 günlük bir süre zarfında denetler. Denetlemede bazı eksiklikler varsa işyeri Sahibine eksikliklerin giderilmesi için bu konuda kısa bir süre verilir. Bu süre sonrası tekrar akabinde eksiklikler giderilmişse ruhsat verilir ve  iş yeri çalışmaya başlar Aksi takdirde kendilerini ruhsat verilmez ve talebi reddedilir.
NEREYE BAŞVURULUR?
İşyeri sahipleri işyeri ruhsatı almak için belediyeye her ne kadar başvursalar da İstenilen belgeleri eksiksiz olarak yerine getirseler de, özellikle içkili mekan açacak kişilerin dikkat etmesi gereken diğer önemli bir konuda iş yeri adresini İçkili yer bölgesi olarak tespit edilen bölge sınırları içerisinde kalmasıdır. İçkili yer bölgesi olarak tespit edilen yerler belediye meclisi tarafından belirlenir. Belediye sahası dışındaki yerler yerler için ise valilik ve Kaymakamlık görüşü alınarak tespit edilen yerlerdir. Bu yerlerin içerisinde olan iş yerleri çalışma izni alabilirler. Kaldı ki diğer en önemli Kriter de okul ve dini yapılara 100 metre uzakta olması diğer kamu kurum ve kuruluşlara da 30 metre uzaklıkta olması diğer önemli bir kriterdir.
HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?
İşyeri açmak isteyen vatandaşların bağlı bulunduğu ilçeye ait belediyeye başvurması gerekmektedir. Belediye sınırları dışında ise il özel idareleri tarafından işyeri ruhsatı alakalı kişiye verilir. Bir iş yeri açmak için o binanın öncelikle kat maliklerinin oy birliği ile muhafakat vermesi gerekmektedir. Bu tür işyerlerinde işleri ile ilgili en önemli unsur Yapı kullanma izin belgesi yani halk arasında İskan kullanma belgesi olan belgenin olması en önemli husustur. İskan belgesi olmayan yapılara bağımsız bölümleri birçok belediye kesinlikle ruhsat vermemektedir. O yüzden işyeri açacak Vatandaşlarımızın Öncelikle gireceği binanın Yapı kullanma izin belgesinin olup olmadığını araştırması gereklidir.
UMUMA AÇIK EĞLENCE YERLERİ MEVZUATI


Cafe, pavyon lokanta gibi İçkili yerler Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak kanunumuzda geçmektedir. Bu gibi yerler işyeri ruhsatı almak için öncelikle faaliyet konusunu İçkili yer olduğuna dair bildirimde bulunması lazım gelmektedir. Ruhsat için alakalı belediyeden başvuru formu alındıktan sonra gerekli evraklar doldurulur İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden uygunluk yazısı alınır. Adli sicil belgesi yani sabıka kaydı temin edilir. İşleri ile ilgili İtfaiye Daire Başkanlığı’nda itfaiye raporu alınması gerekmektedir. Ticaret Odasına kayıt belgesi yönetim planında aksine hüküm yoksa tapuda mesken olarak gözüken bağımsız bölümle ilgili kat maliklerinin oybirliğiyle karar aldık aldığına dair noterden tasdikli belgelerin bulunması temel hususlardır. Diğer belgelerin neler oldu o da ilgili belediyede internet sitelerinde mevcuttur.
ÖNEMLİ KRİTERLER
Belediyenin istemiş olduğunuz belgeler haricinde lokanta kafe içkili bar ve pavyonların özel bazı kriterlere olması gerekir. Bunlar sırasıyla kapalı alanının en az 60 metrekare olması lazım gelmektedir. Bay ve bayan olmak üzere 2 adet ayrı tuvalet bulunması gerekmektedir. Mutfak bölümünün en az üç bölümden ibaret olması personeline ait dinlenme ve soyunma odasının bulunması lazım gelmektedir. Ruhsat almak isteyen vatandaşlarımız bizzat ilgili belediyelere müracaat etmek de birlikte, varsa belediyeye ait internet sitelerinde başvuru formlarını alabilirler. İş yerinin açılmasında önemli diğer bir kriter de içkili lokanta cafe veya pavyonları dini tesislere ve okullara 100 metre uzaklıkta olması, kamu kurum ve kuruluşlarına da 30 metre uzaklıkta bulunması şartı diğer önemli bir kriterdir.
RUHSATIN İPTAL EDİLMESİ
İşyeri açma ve çalıştırma izni ilgili belediyeden ruhsat komisyon Müdürlüğü’nden verildiği için yine aynı Komisyon ve müdürlük tarafından mevzuata aykırı durumların tespiti halinde kademeli olarak kapatma para cezası ve sürekli kapatma şeklinde ceza verilir. Belediyenin Ruhsat Müdürlüğünün oluşturmuş olduğu sağlık çevre ve hukuk birimlerinden oluşan komisyonlar mevcuttur. Bu komisyonlar ara ara ilgili işyerine kendi branşları çerçevesinde denetler mevzuata aykırılık görmeleri halinde sırasıyla;
1. Öncelikle ikaz yazısı yazmak suretiyle kurumu uyarırlar.
2. İkinci sefer yine mevzuatları aykırılık görülmesi halinde belediyenin encümeninde bir para cezası çıkartmak suretiyle iş yerini cezalandırılır.
3. Bu sefer yine bir aykırılık görülmesi halinde Üç ayı geçmemek üzere iş yerinin geçici olarak kapatılmasına karar verilir.
4. Belli bir süre sonra yine mevzuata bir aykırılık görülmesi halinde söz konusu işyeri süresiz olarak kapatılır.
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ