Haber Bankam

İşyeri Açmak İçin Gerekli Evraklar Güncellendi!

İşyeri açmak için gerekli evraklar nelerdir? Belediye, Vergi Dairesi, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Ticaret Odası işyeri açanlardan hangi evrakları istemektedir? Detaylar haberimizde..

İşyeri Açmak İçin Gerekli Evraklar Güncellendi!
  • Ekonomi
  • 06 Eylül 2017
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Hayalinizdeki işi yaparak kendi işinizi kurmak mı isteyenler İşyeri açmak için gerekli evraklar nelerdir? sorularına cevap aramaktadır. İş yeri açılışında gerekli evrakları ve belgeleri nereden alacağınız hakkında bir fikriniz yoksa doğru yerdeniz. Kendi işyeri açarak kendi işinin patronu olmak isteyen bay, bayan, genç girişimciler için iş yerlerini açmaları için yapmaları gereken tüm yasal işlemleri ve gerekli olan evrakları yazımızda anlattık.

İşyeri açmak için gerekli evraklar nelerdir?

Genç, kadın erkek tüm girişimcilerin açacakları işyerleri için bazı yasal prosedürleri yerine getirmeleri şarttır. Kendi işyeri açmak isteyenler açacakları iş alanında hangi işi yapacaklarsa o iş sektöründeki esnaf odalarına kayıtlarını yaptırmaları gereklidir ve işyeri açmak isteyenlerin öncelikle başvuru yapacakları kurumlar Belediyeler, Vergi dairesi ve Esnaf ve Ticaret Odalarıdır. İsterseniz işyeri açmak isteyenlerin yapacakları işlemleri sırasıyla ele alalım.

Belediyeye başvurularda istenen belgeler

Başlangıç olarak hangi iş alanında yapacağınız işe karar verdikten sonra işyerinizi açarken yaşadığınız ve bağlı bulunduğunuz belediye ye başvuru yapmanız gereklidir. Belediyeler işyeri açma ve çalışma ruhsatı verebilmek için sizden bazı belgeleri isteyecektir her belediyenin istediği belgeler farklı olduğundan bağlı bulunduğunuz belediyeden alacağınız iş yeri açma ve çalışma ruhsatı için gerekli belgeleri almak için başvuru yapmanız gerekecektir. Belediyeler işletmeleri sıhhı işletme ve gayri sıhhi işletme olmak üzere ikiye ayırır. İşletmenin türüne göre talep edilen evraklar farklılıklar gösterebilir. Yapacağınız başvuru sonrasında sizden istenen belgeleri belediye ye ibraz ederek işyeri açma ve çalışma ruhsatınızı alabilirsiniz. İşyeri açılışının yapılmasının ardından bağlı bulunduğunuz bölgenin vergi dairesine giderek vergi numarasını çıkarmanız gerekecektir. Vergi dairesine gidilmeden önce işyerinin açılışının yapılmış olması gereklidir. Çünkü vergi dairesinden alınacak olan evrak için sizden iş yerinizin adresi kira kontratı gibi belgeler istenecektir.

Belediyelerden işyeri açılış ve çalışma ruhsatları alınması için işyeri açacak olan kişilerden istenecek belgeler sırasıyla;

Vergi dairesinden alınan vergi levhasının iki fotokopisi, işyeri kira kontratı veya tapu belgesi ve fotokopisi, işyerinin bulunduğu yerin imar durumu, iftaiye raporu, yangın söndürme tüplerinin dolum faturası, işyeri açacak olan işinin kimlik belgesi ve fotokopisi, portöy muayene kartı, açılan işyerinin sektörünün bağlı bulunduğu esnaf odası oda kayıt belgesi, ustalık belgesi, yapı sağlamlık ve itfaiye olumlu belgesi, işletme şirket ise Ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, Faaliyet belgesi belediyeden gayri sıhhı müesseselerin açılışında istenen belgelerdir. Belediye umuma açık yerler için açılacak işyerinin sahibinden bunlara ek olarak vukuatlı nüfus cüzdanı kayıt örneği ve sabıka kaydı ve il veya ilçe emniyetinden alına tahrikat raporu belgeleri de ek olarak istemektedir.Sıhhı müesseselerin açılışında ise belediyeler istenen belgelere ilave olarak gıda üzerine satış yapan veya kuaför gibi insanlar ile temas içinde iş yapan işletme çalışanlarından portör muayene kartını istemektedir.

Bağ-kur bildiriminin yapılması

Belediyelerin tüm bu evraklarının ibraz edilmesinin ardından işyeri sahipleri kendisini Bağ- kur birimine bildirimin yapılması şarttır. Bağlı bulunan ildeki Bağ- kur müdürlüklerinden verilen Bağkur bildirim belgesinin de alınması şarttır. Bu işlemlerin bazıları artık E-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Vergi dairesine başvuruda istenen belgeler

Girişimcilerin maliye ile sorun yaşamamaları için mutlaka işyerinin açılışından hemen sonra vergi dairesine işyerinin ibraz edilmesi kaydedilmesi gereklidir.

Vergi dairesi işyeri sahibinden genellikle muhasebecinizin hazırlamış olduğu işyeri açma bildirim formu, bu formun noter tasdikli aslı ve fotokopisi ve onaylanmış kaşe imza örnekleri, kişinin kimlik belgesinin arkalı önlü aslıdır onaylı fotokopisi ve ikametgah belgesi ile dükkanın kira kontratı veya tapu belgesi istenmektedir. Tüm bu belgelerde sorun çıkmaması durumunda açılacak işyerine ait vergi levhası düzenlenmektedir.

Ticaret odası ve esnaf sanatkarla odasına kaydınızın yapılması için de bazı belgeleri hazırlamak gereklidir.

Ticaret odasına kayıt için gerekli evraklar

Sırasıyla yapılması gerekenleri anlatmaya devam ediyoruz. Tüm bu işlemlerin ardında işyeri açılışının hemen ardından 15 içinde işyerinin Ticaret odasına bildirilerek kayıt edilmesi gereklidir. Basit usulden vergi ödemeyecek olan esnaflar ise açtıkları işyerlerini ticaret ve esnaf kefalet odasına kayıt ettirmek zorundadır.

Basit usulden vergi ödemeyecek olan Kobi ve esnafların aylık ve yıllık cirosuna göre kaydını yaptıracakları Ticaret odalarından istenen belgeler; işyeri sahibine ait iki adet imza beyannamesi, işyerine ait vergi levhası fotokopisi, işyerinin kira kontratı ve tapu fotokopisi, tutulacak olan ticari defterin noter tarafından tasdikli nüshası fotokopisi, Muhtarlıktan alınacak ikametgah belgesi ve nüfus dairesinden alınacak olan nüfus kaydı örneği ve  ticaret odası tarafından verilen taahhütname ve yine oda tarafından verilen matbu dilekçe istenen belgelerdir. Örneğin işletme sahipleri için şube açma belgesi dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.

Esnaf ve sanatkarlar odasına başvuruda istenen belgeler

Basit usulden vergi ödeyecek olan esnaf ve sanatkarların kaydının yaptırmaları zorunlu olan Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlarında gerekli belgeler ise; işyerinin vergi levhası ve fotokopisi, ustalık belgesi, esnaf veya sanatkarların kimlik belgeleri olan nüfus cüzdanının fotokopisi, muhtarlıktan alınacak olan ikametgah belgesi, taksi, toplu taşımacılık yapacaklardan araçlara ait ruhsat fotokopileri ve sicil ilan ve harç bedeli dekontları esnaf ve sanatkarlar odasının esnaflardan aylık veya yıllık cirolarına göre kayıtlarının yapılmasında gerekli ve istedikleri belgelerdir.

gerekli evraklar

gerekli evraklar

Tüm bu belgeleri hazırlayıp belediyelerden alacağınız işyeri açma ve çalışma ruhsatı, vergi levhası ve esnaf odalarına kaydınızı yaptırarak açılış için gerekli resmi kurumlara ve mercilere kaydınızı yaptırıp iş yerinizde mali açıdan ve resmi açıdan bir sorun yaşamadan iş yerinizde çalışma faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ