Haber Bankam

İşyeri Açma Kredisi Çekmeden Önce İyi Hesap Yapın!

KOSGEB’den destek alarak işyeri açmak isteyen girişimcilere bir dizi tavsiye mesajı yayınladık. Büyük bir işletme sahibi olmayı herkes ister ancak, evde ki hesabın çarşıya uyması için bankalara başvurmadan önce yapmanız gerekenler neler?

Fikri ALTINTOP

Fikri ALTINTOP

Herşeyi Bilen Adam.
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Yeni iş kurmak isteyen bir girişimci iseniz, en önemlisi nakit para bulma olmak kaydıyla, kafanızda bir sürü soru işareti ile hayatınıza devam ediyor olabilirsiniz. Üzülmeyin! Şuan caddede parıltılı ışıkları yanan ve her ay en az 50 bin lira para kazandığı düşündüğünüz tüm esnaflar, bir zamanlar açacakları bu dükkanın para kazandırıp kazandırmayacağını, sermayeyi nereden temin edeceklerini, KOSGEB’den 50 bin hibe alıp alamayacaklarını ve bankaların kendilerine işyeri açma kredisi vereceklerini düşünmekte idiler. Tabi bu engeller onları durdurmadı ve girişimci ruhu denen tuz ruhundan daha keskin inançları ile bir çırpıda dükkanı açıp aylık 10 binler kazanmaya başladılar.

İŞYERİNİ AÇ, KAZAN, GENÇ YAŞA – GENÇ ÖL!

Hayat ilk paragrafta anlattığım kadar kolay değil. İşyeri açma kredisi çekmeden önce, mahalleden en samimi kankamla İstanbul’da en çok bankanın bir arada bulunduğu bölgeye gidip, tüm bankaları ziyaret edip, dükkan açmak için 10 bin, 20 bin ne koparırsak kredi talebinde bulunmuştum. Bu talebimin sonucunda işyeri açma kredisi almayı hayal ederken, bankaların bana soracakları sorular içinde hazırdım.

 • Hangi firmadan bayilik alacaksınız?
 • İşyeri açma kredisini kaç yıl ertelemeli olarak geri ödemek istersiniz?
 • Dükkanı açmadan önce paranızı hangi hesabınıza yatıralım?
 • Devletin teşvik ve hibe programları nedeniyle hibe de veriyoruz. Almak ister miydiniz?

Böyle bir portföyle güzel bankacı ablanın karşısına çıktğımda, patron yarısı bir tavır sergileyerek “elbette sizinle, çalışmak güzeldi, bundan sonra işyerimizin KOBİ bankacılığı hizmetlerini siz yürüteceksiniz” demek istemiştim. Ancak işyeri açmak için kredi çekmek bu kadar da basit değil.

Ne Dükkanı Açsak, Kolayca Köşeyi Dönsek?

Mahalleden arkadaşım Halil ile birlikte, geç saatlerde kapalı olan tüm iş yerlerini gezdik. Gündüzleri paraya para demeyen ancak, akşam saatlerinde kimsenin olmadığı bu dükkanlar para basıyorlardı. Esnaf ve bir işyeri sahibi olmak için bizim neyimiz eksik ki? Bizde müşterilere güler yüzlü tavır sergileyerek, buyrun efendim hoşgeldiniz, bu size ikramımız olsun gibi tavırlar sergileyebilir ve hatta aynısını evde bizim hanım kullanıyor diyerek akıllıca bir pazarlama stratejisi sergileyerek zengin olabilirdik. Bunun için popüler bir firmadan bayilik almaya da ihtiyacımız yoktu. Simitçi, kahvehane, pastane, nalbur, giyim mağazası, iddia bayiliği, oto yedek parça satıcısı, çiğ köfteci veya aklınıza gelebilecek her türlü dükkanı açmayı düşündük. Ancak olmadı. Eksik olan şey, geri ödemesiz hibe olarak işyeri açma kredisi veren bankaların olmayışı ve Devlet’inde cebinde beş kuruş parası olmayan kişilere geri ödemesiz hibe vermeyişi idi.SAĞLIK OLSUN!

İçeriğimin sonunda siz bankalara başvurmadan önce, size bu yazımı 24 dükkan bulunan iş merkezimden yazdığımı söylemeyeceğim. Bunlar sadece masallarda olur. Elbette açamadık. Hiçbir banka yüzümüze bakmadı. Küçük esnaf veya KOBİ olamadık. Gelir belgesi istediler. Kredi notumuz bozukmuş. Sicili bozuk olan ve kara listede olanlar işyeri açma kredisi alamazmış. Sağlık olsun.

işyeri-açma-kredileri

ESNAF OLMAK KOLAY PARA KAZANMAK ZOR!

Esnaf olmak isterseniz, küçük bir işyeri kiralayıp, size en yakın vergi dairesine gidip işyeri açılış bildiriminde bulunmanız, daha sonra da belediye başkanlığına gidip kayıt işlemlerini yaptırmanız, işyeri açılış belgesini almanız, son olarak esnaf sanatkarlar kooperatifini ziyaret edip, 50, 60 lira vererek kooperatife kayıt yaptırmanız yeterlidir. Bu masraflar 500 TL. tutmayacaktır. Dükkanı tutmakta oldukça kolay. Birçok dükkan sahibi, burada büyük bir işyeri açacağınızı ve uzun süre faaliyet göstereceğinizi söylerseniz, işyeri kirasını 1-2 ay erteleyerek tahsiline başlayabilir. Ancak dertler bundan sonra başlıyor. Farz edelim eşinizin kolunda ki bilezikleri alıp, dükkanın içine de birkaç parça mal satın aldınız. Giyim ürünleri, şeker, çay, tütün veya ne satacaksanız o türden zerzevatla işyerini doldurdunuz. Hatta bunları satın almak istediğiniz de, bir telefonunuz ile büyük firmanın toptancısı 10 dakikada kapınıza gelip, satın almak istediğiniz malları raflarınıza dizdi. Herşey buraya kadar ancak, şimdi ne olacak? Bu malları kime, kaç paraya satacaksınız? Bankalardan çektiğiniz işyeri açma kredisini nasıl geri ödeyeceksiniz? KOSGEB size sıfır faizli işletme desteği ve yeni işyerleri için 50 bin gayme geri ödemesiz hibe verecek mi? Yandı gülüm keten helva.

AKILLI OLUN! PLANLAMADAN BİR İŞE GİRMEYİN!

 • Sermayeyi hesaplayın, paranız yetmiyorsa hiç bulaşmayın!
 • Ne iş yapacağınızı bulabilmek için, dükkan açmak istediğiniz bölgede ne satacağınızı araştırın!
 • O veya bu dükkanın para kazanma potansiyelini örnek alıp, hemen işyeri kredisi çekmeyin!
 • İş kuracağınız sektörde faaliyet gösteren diğer işyerlerini ziyaret edin ve birkaç bilene sorun. (Birkaç kelimesini, araştırmayı kısa tutmamanız için vurguladım)
 • Diğer şehirlere seyahat edin ve halen faaliyette olan esnaflar, nasıl dükkan açmışlar, Devletten destek almışlar mı, kaç para iş kurma kredisini hangi bankadan almışlar? Araştırın!
 • Eğer bir işletme sahibiyseniz KOSGEB’e direk başvuru yapabilirsiniz. Şirketler KOSGEB’den Nasıl Kredi Alabilir? isimli yazıda tüm sorularınızın cevabı mevcut!

Son söz olarak, yılmayın! Eğer hayat size altın tepsi içerisinde sunulmadıysa, para kazanmanın ne olduğunun farkındaysanız,  işyeri açma kredisi çekmeden önce hesabınızı iyi yapın.

Konuk yazar ; Serkan ATASOY – Tşk. haberbankam.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ