Haber Bankam

İşyeri Açan Gençlere 3 Devlet Kurumu Destek Veriyor!

Devlet ilk defa işyeri açacak olan gençlerimize hibe ve faizsiz kredileri ile destek sağlamaya devam ediyor. TUBİTAK, KOSGEB ve SYDV tarafından işyeri açmak isteyen gençlerimize teşvik veriliyor. Bayilik franchising almak isteyen, kendi imkanları ile iş kuran ve yeni açtığı işletmesine destek arayan gençlerimize başvuru yapabiliyor. Peki işyeri açma kredisi ve desteği nasıl alınır, şartları nelerdir? Ayrıntılar haberbankam.com ‘da..

İşyeri Açan Gençlere 3 Devlet Kurumu Destek Veriyor!
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Kendi işini kurmak isteyen gençlere destek veren Devlet kurumarı

Kendi işini kurmak ve çalışmak isteyen gençler için Devlet destekleri devreye girdi. KOSGEB, SYDV ve TUBİTAK tarafından Devlet desteğinden yararlanmak isteyen ve işyeri açma kredisi çekmek isteyen gençlerimize hibe, teşvik ve faizsiz krediler veriliyor.

TUBİTAK 150 BİN LİRA İŞYERİ AÇMA KREDİSİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gençler için 2017 yılı için de 62 milyon liralık bir bütçe ayırdı. Genç girişimcilere 150 bin liraya kadar % 100 hibe desteği veriliyor. Genç girişimciler için bu destekler Türkiye genelinde, çoğunluğu üniversite bünyesinde bulunan 20 uygulayıcı kuruluş tarafından koordine ediliyor.

Başvuruların yapılacağı kuruluşlar TÜBİTAK tarafından açıklanıyor. 10-28 Nisan’da birinci çağrıya çıkıldı. İkinci çağrı ise 01 – 15 Ağustos 2017 tarihlerinde ilan edilecek.
TUBİTAK tarafından yapılan çağrı ilanları ile kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 29 yaşını tamamlamamış olmak şartıyla, ilk defa işyeri açanlara 3 sene boyunca vergiden muaf tutuluyor. Tabi bu vergi muafiyetinin de bir sınırı var. Devlet desteği ile kendi işini kuran gençlerimizin 3 sene boyunca toplam kazançlarının 75.000 TL. kısmı için vergi alınmayacak. Ayrıca işyeri açan gencin aşağıda ki şartları da taşıması gerekiyor.3 YIL VERGİ ÖDEMEMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

 1. İşyeri açılış bildiriminde bulunması,
 2. İşyeri sahibinin ve varsa diğer ortakların tümünün 29 yaşını bitirmemiş olmaları,
 3. İşyerinin akrabalardan devir alınarak açılmamış olması (3. dereceye kadar)
 4. Kişinin iş yerinde kendisinin çalışıyor olması veya işletmenin destek alan kişi tarafından idare ediliyor olması,
 5. Hali hazırda hizmet veren bir işletmeye ortak olan gençlerimiz bu destekten faydalanamaz.

KOSGEB İŞ KURAN GENÇLERE HİBE VERİYOR

Yine KOSGEB tarafından da yeni işletme açan gençlerimize genel destek programı ve girişimci destek programı ile teşvik sağlanıyor. Yeni girişimci desteği programında kursa katılan ve iş planı ile işletmesini açmadan önce başvuru yapan gençlerimiz, 50 bin lira yüzde 60-75 oranında destek alırken, bu desteğin yetmemesi durumunda 100 bin lira da faizsiz kredi imkanından yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI İŞYERİ AÇMA KREDİSİ

Ülkemizde ki bazı kaymakamlıklar tarafından da, işyeri açmak isteyen gençlerimize 15 bin liraya kadar faizsiz yeni işyeri açma kredisi veriliyor. Kaymakamlıkların ve Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının bütçeleri birbirinden ayrı olduğundan, bu destek tüm illerimiz ve ilçelerimizde verilmiyor. Ayrıntılı bilgi için ikamet ettiğiniz bölge de bulunan SYDV ile görüşebilirsiniz.

Kaymakamlık İşyeri açma Kredisi Şartları ise;

 1. 18 yaşını tamamlamış olmak,
 2. İş projesi hazırlayarak başvurmak,
 3. 2 adet memur kefil ile başvurmak gerekiyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da köye dönüş yaparak iş kurmak isteyen gençlerimize 30 bin lira hibe veriyor.

Açmak istediğiniz işyerinin desteklenme durumuna ve projenize göre bu desteklerden herhangi birine başvurunuzu gerçekleştirebilir, Devlet desteği ile kendi işinizi kurabilirsiniz.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ