Haber Bankam

İşsizlik Maaşları Bayramdan Önce Ödenecek! PTT Pazartesi Salı Günü Açık!

İşsizlik Maaşları Bayramdan Önce Ödenecek! 2022 engelli maaşları, emekli maaşları, evde bakım paraları derken işsizlik maaşı alanlara da müjde verildi ve maaşlar bayramdan önce ödenecek. Bu ödemeler için 28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günü banka şubeleri ve PTT açık olacak.

İşsizlik Maaşları Bayramdan Önce Ödenecek! PTT Pazartesi Salı Günü Açık!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

İşsizlik maaşı alan vatandaşlarımıza Hükumetten bir müjde daha verildi. İşsizlik maaşları kurban bayramı öncesinde maaş alanların hesaplarına yatırılacak. İŞKUR Sosyal Hesabında Şu Açıklama Yapıldı;

“İşsizlik ödeneği alanlar, bugün maaşınız PTT şubelerine yatacak.”

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

İşsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlar şunlardır;

1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

İşten ayrılan vatandaşlarımız 30 gün içerisinde İŞ-KUR müdürlüklerine, İŞ-KUR internet sitesinden veya E-Devlet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapabilirler.  • İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için, kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödemiş olmak, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak gerekmektedir.
  • İşsizlik sigortasını başlatmak için hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak gerekmektedir.
  • https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi adresinden E-devlet şifresi ile maaş sorgulaması yapılabilmektedir.

İşsizlik maaşı, en son çalışılan kurumda son dört ayda aldığınız brüt ücretin ortalamasına göre hesaplanamaktadır. İşten ayrılan vatandaşa çalıştığı brüt ücretinin yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı verilmektedir. Bu maaş brüt asgari ücretin %80’ini geçemez. Brüt asgari ücretin 2017 yılı hesabına göre yüzde sekseni 1.422 TL. olup, bu kapsamda işsizlik maaşı alanlar 1.422 TL.’den fazla maaş alamazlar.

Bu hesaba göre 2017 yılında en yüksek işsizlik maaşı 1.421 TL.dir.

Kurban bayramı öncesinde işsizlik maaşı alan vatandaşların maaşları hesaplarına yatırılmış olup, PTT şubeleri 28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günü açık olup, işsizlik parası alanlar ödemelerini bu günlerde PTT şubelerinden alabilecekler.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ