Haber Bankam

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2018 Şartları Nelerdir? (İş-Kur)

İşsizlik maaşı şartları nelerdir, nasıl alınır, 2018 başvuruları devam ediyor mu? İŞKUR tarafından çalışmayanlara verilen maaş ve diğer destekler haberimizde yer almaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2018 Şartları Nelerdir? (İş-Kur)
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

İşsizlik maaşı işsiz kalan vatandaşların maddi zorluklarını bitirebilmesi için başvurması gereken bir maaş türüdür. Milyonlarca insanın zor günlerinde yardımına koşan özelliği bulunan bu yardım, son günlerde gündemin merkezi olmaya devam ediyor. Özellikle son günlerde vatandaşlar arasında işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı alma şartları gibi sorular daha fazla sorulmaya başlandı. Konu hakkında vatandaşların merakını gideren yetkililer, onların işsizlik dönemlerinde daha iyi şartlarda yaşamasına yardımcı olacak cinsten maaşın ayrıntılarını paylaştı.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşından faydalanmak isteyen kişilerin ilk olarak işten çıkarılmış olması gerekiyor. Yani kişinin kendi isteğinin dışında olarak, işini kaybetme durumunda işsizlik maaşı alınabilir. Örneğin işçinin işten bazı hususlar üzerine kovulması, iş yerinin iflas etmesi gibi vs. konular kişinin isteğinin dışında sayılan nedenler arasında  bulunuyor.

Bunun yanında işsizlik maaşı alma şartları arasında başka maddelerde bulunuyor. Çalışmış olduğunuz işinizden ayrılmadan hemen önce 1200 gün prim süresinin ödenmesi istenen şeyler arasında. Öte yandan son üç yıllık süreç içinde 600 gün işsizlik sigortası primlerininde ödenmesi vatandaşlardan beklenen şeyler arasında yer alıyor. Eğer tüm bu durumları taşıyan kişilerden herhangi biriyseniz, o zaman işsizlik maaşı almaya hak kazanabilirsiniz. İşsizlik maaşı başvurusu ise, hizmet akdinin feshinden hemen sonraki 30 günlük dönem içinde yapılmalıdır. Bu süreç içinde mutlaka İşkur’a giderek buradan işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilirsiniz. Öte yandan İşkur’a gidemeyen kişilerde, online işsizlik maaşı başvurusu üzerinden bu başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu şartlar incelendikten hemen sonra, kişilerin işsizlik maaşı için hak kazanabilmesi mümkün olacaktır.2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı süresinin bu dönem içinde arttırılması sıklıkla gündeme geliyor. Mevcut sisteme göre, işsizlik maaşı bağlandığı sırada son 4 aylık dönem brüt kazancı baz alınıyor. Bu kazancın toplam olarak yüzde 40’ı kadarıda vatandaşlara maaş olarak ödenmiş oluyor. İşsizlik maaşı hizmet akdinin feshinden önceki 3 yıllık dönemde sigorta primi, işsizlik maaşı süresini belirleyen şeyler arasında yer alıyor. Yani bu hesaba bağlı olarak, prim gününün artması maaş süresininde artmasına neden oluyor. Buna göre, 600 gün süre üzerinden sigortalı olarak bir yerde çalışıp, işsizlik sigortası için prim ödemiş kişilere 180 gün, 900 gün üzerinden işsizlik sigortası primi ödemiş kişilere 240 gün, 1090 gün sigortalı çalışarak işsizlik sigortası primi ödemiş kişilere ise 300 gün süre işsizlik maaşı bağlanmış oluyor.

İŞKUR’a Başvuruda 30 Gün Çok Önemli

Bu maaşın mevcut sınırları ise, şu anda var olan güncel asgari maaş tutarlarına göre belirlenmiş oluyor. En düşük olarak işsiz kişilere verilen brüt asgari ücretin yüzde 40’ı oranında olurken, en fazla olarak ise yüzde 80 oranına çıkabiliyor. 2018 yılına bakıldığında ise, en düşük olarak bu rakam 711 lira olarak belirlenmiş durumda. İşsiz kişilerin alabileceği en yüksek maaş ise bu yıl 1.422 lira olacak. Bu tutarlardan hiçbir ek kesinti yapılmıyor. Sadece damga vergisi verilmesi zorunlu bir halde tutulmuş durumda. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için, vatandaşların çok dikkatli olması gereken bir zaman aralığı bulunuyor. Zira bu sürenin içinde mutlaka İŞKUR’ a başvurularını gerçekleştirerek, bu şekilde işsizlik maaşından yararlanmak istediklerini belirtmelidirler.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN!

Başvuruda bulunmak isteyen kişiler İŞKUR resmi sitesinde, işsizlik sigortası kapsamına giren kişileri detaylı olarak incelemelidir. Şartlardan birinin taşınmaması durumunda, kişinin başvurusu geçerli olmayacağından bu şekilde oluşan zaman kaybının önüne geçilebilir. Kişinin yüzde yüz olarak kendi isteğinin dışında olarak işten çıkarıldığının ispatı gerekir. Aksi halde işsizlik maaşının düzenli olarak bu kişiye sağlanması bu adımdan sonra mümkün olmayacaktır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ