Haber Bankam

İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek

İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

2017 Yılında İş kurdan İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek

İş kur yaptığı yeni reformlarla 2017 yılında İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek ve mesleki eğitim kurslarını 12 aya çıkardığını açıkladı. Yapılan yeni düzenleme ile İş kur tarafından meslek edindirme programlarına katılan işsizler için günlük 50 lira ödeme yapılırken meslek sahibi olmaları amaçlanıyor. İş başı mesleki eğitim programına İŞKUR hizmet merkezlerinden ya da www.iskur.gov.tr adresinden başvuru yapılırken iş kur başvuruda bulunan işsizler taleplerini iş ve meslek danışmanları aracılığı ile ya da doğrudan iletebilirler. Katılımcıların belirlenmesinde ise İŞKUR da işsizleri firmalara yönlendirerek belirlendiği gibi işverenler doğrudan programa katılacak kişileri seçme hakları bulunuyor.

2017 yılında 500 bin işsiz günde 50 TL alacak

2017 yılında İş kur hazırladığı programlar ile çeşitli istihdam alanlarında işveren ile iş arayan arasında köprü vazifesi görüyor. İşverenlerin İş kurun teşvik ve personel istihdamından yararlanması için gayret sarfediyor. Özellikle mesleki eğitim programı ile en az 2 çalışanı olan işverenlere yoğun bir şekilde program vermeye çalışmaktadır. Çünkü iş başı mesleki eğitim programı asgari ücret üzerinden ödemeler yapılan işverenler ile anlaşarak nitelikli personel yetiştirmede iş veren için masrafsız ve daha avantajlı bir proje olduğu için İş kur tarafından işverenlerle anlaşılarak çalışan personelin işe  alınması dahilinde avantajların daha da artacağını bildirdi. Detaylar haberimizde.

İşsizlere İş kur dan Mesleki Eğitim Desteği 2017

İş kur mesleki eğitim programından yararlanarak sertifikalandırılan personelin işe alınması ile işveren 30 ay ile 42 ay süreleri arasında sigorta işverensiz teşvik programından yararlandırılıyor. İmalat sektörü ile hizmet sektörü arasında değişiyor bu rakam. Dolayısıyla oldukça avantajlı bir program olduğundan dolayı işveren bu program dahilinde acemi personeli eğiterek nitelikli personele dönüştürerek istihdamını sağlamaktadır. İş veren tarafından acemi personelin işbaşı mesleki eğitim ile iş başında eğitilmesi için İş kur tarafından işletmelerde verilen mesleki eğitimler için personele günlük 50 TL maaş verilecektir. Bunun yanında personelin genel sağlık sigortası da İş kur tarafından ödenerek personel giderlerinin en az seviyeye düşürülmesi amaçlanmaktadır.

2017 yılı işsizlik zam oranları açıklandı. Haberiniz olsun!

İş kur tarafından ayrıca kurs açılmadan  İş kura kayıtlı işverenler tarafından işletmelerde verilecek olan mesleki eğitimin süresi ise 6 aydan 12 aya çıkarılmıştır.

2017 yılında mesleki eğitim için işe alınan personelin eğitilmesi ve istihdamının sağlanması amacıyla işverene 12 ay boyunca günlük 50 TL maaş desteği verecek olan İş kur bir yıl boyunca  toplamda 18 bin lira destek verecektir.

Böylece işverene personel giderleri açısından önemli bir yükün ortadan kaldırılacak. 2017 yılında işsiz olan vatandaşlarımıza da istihdam fırsatı yaratılmış olunacaktır. Aynı zamanda  da bir meslek kazanma fırsatı da verilmiş olacaktır. Böylelikle toplam ülke kaynaklarının verimli kullanılmasın sağlamak amacıyla da önemli bir eğitim verilmiş olunacaktır.

Mesleki eğitim desteği şartları nelerdir?

Bu fırsattan faydalanabilmek için yaş sınırı ve diğer koşullar ise; Öncelikle iş başı mesleki eğitim desteği ile ilgili olarak bu programa katılmak için gerekli olan şartlar şunlardır. Öncelikle mesleki eğitim alınacak mesle için kişinin yeteneğine uygun bir iş olması gerekiyor mesleki eğitim alacak olan kişinin ise 15 yaşını doldurmuş olması da gerekiyor. Başvuru için kuruma kayıtlı olmak ve işsiz olmak emekli olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Mesleki eğitim desteğini kimler alamaz?

İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek

İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek

Mesleki eğitim desteğinden işverenin birinci dereceden yakını olanlar ve işverende son 3 ay bordrolu olarak çalışmış olanlar bu desteklerden faydalanamıyor.Firmalar İş kur üzerinden bulacakları personelleri de istihdam edebileceği gibi kendisinin bulup anlaştığı kişileri İş kura kaydını yaptırarak  da istihdam edebilir. İş alımlar  mutlaka İş kur üzerinden yapılmalıdır. Destekten yararlanmak için işe alınacak olan personelin mutlaka İş kura kayıtlı olması ve işkur da işsiz gözükmesi gereklidir.

Mesleki eğitim ve maaş desteği avantajları 2017

Bu programın önemli ve güzel yanlarından birisi de bir yıl boyunca bu personeli istihdam ettiğinde yıl bittiğinde bu personeli 2 ay daha kendi geçici kadrosundan daimi kadrosuna aldığında firmalara verilen destek % 10 seviyesinden % 30’a kadar çıkabiliyor.

İşverene İş kurdan büyük destek

İş verene İş kurdan büyük destek geliyor. İşverenin alacağı elemanın aylık 1.500 TL maaşını ve SGK primini 1 yıl boyunca İŞ KUR ödüyor.  Mesleki eğitim alan personelin maaş ve SGK priminin ödenmesi ile işverenin büyük bir yükünü İş kur üstlenmiş olacak. Bu destek verilirken işverenden istenen ise 1 senede nitelikli personelin yetiştirilmesinde mesleki beceri kazandırılarak gerekli eğitimler ve iş için gerekli donanım sağlanarak eğitim alan personele yeni bir meslek kazandırılması hedeflenmektedir.

Bu şekilde 30 personeli olan bir işverene bir yıl süre ile 3 personel için  % 10 destek veren  İŞ KUR, yıl bittikten sonra destek süresi dolduktan sonra 2 personel için 2 ay daha geçici kadrosundan daimi kadrosuna alarak kendi bünyesinde sigortalı olarak çalıştırmaya devam ettirdiğinde, yeni dönem için işverene sağlanacak destek % 30 artırılıyor. Dolayısıyla 30 personel 9 yeni personele bu desteği 1 yıl boyunca ödeyerek desteklemiş oluyor.  Bu desteği düzenli ve topluma yararlı bir şekilde kullanan işveren için gelecekte de destek oranı artırılarak devam ettirilmiş oluyor. Böylelikle nitelikli elemanın piyasa tarafından yetiştirilmesi sağlanmış olacaktır.

Ayrıca işverene 2017 yılında asgari ücretli çalışanları için maaş desteği  de verilecektir.

İşsizlere 50 lira maaş desteği şartları nelerdir?

Yaklaşık 500 bin işsizin mesleki eğitim kazandırılarak işyerlerine istihdam edilmesi amacıyla oluşturan bu program sayesinde İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek ve 2017 yılında 12 ay süreli olarak verilecek eğitim ve program sayesinde işsiz olan vatandaşlarımız hem mesleki becerileri kazanmak için işbaşında iş bilen kişilerden eğitim almış hem de verilen maaş ile kendi masraflarını çıkarmış olacaklar. İşsiz olan vatandaşlarımızın iş bulabilmesi amacıyla 2017 yılında İş kur tarafından işverenlere verilecek destek ile yapılan yeni düzenleme sayesinde programa katılarak iş başı eğitimi alan katılımcılara sertifika verilecek. Sertifika alan katılımcılar meslek öğrenebilecek ve iş ararken sorun yaşamadan iş bulabilecek. İşsizlik oranının azaltılması ve işsizlik sorununu çözmek adına yapılan düzenlemeler ile İş kur tarafından işverenler aracılığıyla verilecek mesleki eğitim programlarına katılanlara 1 yıl boyunca kendi masraflarını karşılamaları ve günlük 50 lira maaş ile daha fazla katılımcının programlardan yararlanması amaçlanıyor.

İşsizlere 50 lira maaş desteği başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek

İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek

En az 2 tane sigortalı olarak çalışanı bulunan imalat ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletme kurum ve kuruluşlar iş başı mesleki eğitim programı düzenlemektedir. Bu kurumlardan iş başı eğitimi almak için yapılması gereken öncelikle İş kur Müdürlüklerine, hizmet birimlerine şahsen başvuru yaparak iş meslek danışmanına programdan yararlanmak istenildiğinin talebinde bulunmak gerekiyor. Bu sırada mutlaka kişinin işsiz olarak İŞ KUR’ a kayıt olması da lazım. 15 yaşından büyük ve işveren ile herhangi bir akrabalığı bulunmayan ve lise mezunu veya üniversite mezunu olan veya halen eğitimine devam eden vatandaşlarımız başvuruda bulunarak programdan yararlanabilirler. İş kur üniversite öğrencilerine de mesleki eğitim programı dahilinde  eskiden 38 TL olan Asgari ücret gelen zamdan dolayı ücrette artış yapılarak 50 lira günlük maaş verecektir. Üniversite okunurken alınan burs ve krediler kesinti yapılmadan bu programdan yararlanabilmeleri mümkündür. Yani mesleki eğitim programına lise de eğitimine devam eden ve üniversite okuyan gençlerimizde hem okuyarak hem de mesleki eğitim alarak programdan faydalanabilmektedir.  Mesleki eğitim adı altında verilen bu program için ödenek (günlük 50 TL aylık 1300 TL ödemeleri) İŞKUR tarafında düzenlenerek devlet tarafınca karşılanmaktadır.

Mesleki eğitim işbaşı programı nasıl uygulanır?

İş kur tarafından düzenlenen ve işveren tarafından işletmelerde verilecek olan İşbaşı eğitim programı 160 gün boyunca Her gün en az  5 saat boyunca  8 saati geçmeyecek şekilde en fazla 320 gün olarak işsizlere veriliyor. İşveren tarafından verilen işbaşı eğitim programına katılmış olan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile sigorta primleri de İş kur tarafından ödenmektedir.

Böylelikle İşsizlere Günlük 50 Lira Maaş Verilecek ve İŞKUR tarafınca ödenen primler ile de sağlık hizmetlerinden de yararlandırılarak işsizlerin istihdam edilmesinde 2017 yılında avantajlı program olarak hayata geçirilecek.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ